Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. novembra 2020

Plošné testovanie nebude v Košiciach ani Bratislave. Testovať sa bude v okresoch, kde je podiel pozitívnych vyšší ako 0,7 percenta. Zoznam zverejnia v utorok.





Zdieľať
Plošné testovanie nebude v Košiciach ani Bratislave. Testovať sa bude v okresoch, kde je podiel pozitívnych vyšší ako 0,7 percenta. Zoznam zverejnia v utorok.

V siedmich okresoch bol podiel pozitívne testovaných vyšší ako dve percentá, najhoršie na tom bola Čadca s vyše tromi percentami.

Na prvom kole celoplošného testovania sa za víkend zúčastnilo 3,6 milióna ľudí. Pozitívny výsledok malo 38 359, teda 1,06 percenta. Tí musia byť v karanténe. „Nenechajme sa učičíkať jedným percentom, že všetko je v poriadku. Nie je,“ varoval premiér Matovič. Povedal, že ak antigénové testy odhalili jedno percento infikovaných, v realite to môže znamenať, že sa v celej krajine infikovali až dve percentá ľudí. „Každý 40. či 50. z nás môže byť nakazený. To vôbec nie je dobrá situácia.“

V siedmich okresoch bol podiel pozitívne testovaných vyšší ako dve percentá, najhoršie na tom bola Čadca s vyše tromi percentami.

Premiér Igor Matovič je s testovaním veľmi spokojný. „Ďakujem,“ povedal pri oznamovaní výsledkov. Na organizáciu mali ozbrojené sily podľa neho len 17 dní. „Jednotka so štyrmi hviezdičkami,“ ohodnotil ich prácu.

Výsledok testov ho prekvapil. Za víkend sme PCR testami schopní identifikovať 2500 pozitívnych, takto sme vedeli nájsť omnoho viac, tvrdí. V čísle 3,6 milióna sú už aj ľudia, ktorí sa testovali v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb a firmách. V sobotu sa dohromady otestovalo 2,65 milióna ľudí, v nedeľu 0,97 milióna.

Vláda podľa ministra obrany Jaroslava Naďa odhaduje, že potenciál zúčastniť sa celoplošného testovania malo asi 3,8 milióna ľudí, no nespresnil, ako k tomuto číslu dospeli.

 

 

Najviac v Čadci

Ak by nezachytili plošným testovaním 38-tisíc ľudí, tí by ďalej nakazili viac ako jedného človeka, keďže je  rýchlosť šírenia 1,3, to znamená, že jeden človek infikuje 1,3 ďalšieho človeka.

Najväčšiu pozitivitu mal okres Čadca, pozitívnych bolo 3,22 percenta testov, nasledovala Stará Ľubovňa s takmer 2,9 percenta. Najmenší pomer pozitívnych testov bol v Revúcej a Rožňave – necelé tri desatiny percenta.

Väčšia pozitivita bol v severných okresoch, ale aj na Horehroní a v Topoľčanoch. V Bratislave bolo pozitívnych 0,33 percenta testov. Na Orave, v Námestove či Tvrdošíne, kde sa testovanie konalo už druhý víkend po sebe, dosiahla pozitivita necelé dve percentá, pred týždňom bola dvojnásobná.

Štyri okresy, v ktorých bolo pilotné testovanie, ukazujú podľa premiéra, že tam počet pozitívnych klesol, a to o 56 percent. To je podľa neho najlepšia odpoveď pre „kuvikov“, ktorí spochybňovali antigénové testovanie.

Podobné poklesy očakáva aj na celom Slovensku – počet pozitívnych tak podľa neho klesne o 40 až 50 percent celoplošne, odhaduje. „Urobili sme skvelý krok,“ povedal Matovič.

Krajiny dnes poznajú podľa neho len tvrdý lockdown a plošné testovanie ukazuje, že sú aj inteligentnejšie riešenia. Dúfa, že to na Slovensku zaberie. Ale podmienkou je, že ľudia aj s negatívnymi testami budú dodržiavať základné pravidlá a budú nosiť rúška, dodržiavať odstupy a používať dezinfekciu.

„Verme, že toto riešenie na Slovensku zaberie, samozrejme, za podmienky, že tí, ktorí dostali papier, že sú negatívni, sa budú ďalej správať zodpovedne, a tí, ktorí dostali papier, že sú pozitívni, zostanú v domácej karanténe aj s celou rodinou.“

Druhé kolo bude

Druhé kolo plošného testovania bude, ale nie všade. Ústredný krízový štáb schválil, že druhé kolo plošného testovania bude nasledujúci víkend. Nebude však všade. Výnimku z testovania dostanú okresy, kde bolo pozitívnych menej ako 0,7 percenta. Testovanie tak neprebehne v 25 okresoch a a ani v Bratislave a Košiciach.

Aj odborníci v konzíliu odborníkov aj mimo neho sú proti tomu, aby bolo plošné testovanie vo všetkých okresoch. Konzílium odborníkov napríklad odporúča, aby sa plošne testovali len okresy, kde bola v prvom kole pozitivita vyššia ako 1,5 percenta. Nakoniec ústredný krízový štáb schválil prísnejšie pravidlá.

V každom okrese vznikne mobilné odberové miesto, kde sa bude môcť dať ktokoľvek bezplatne otestovať bez udania dôvodu. Pravidelne, dvakrát mesačne, sa budú testovať zamestnanci nemocníc, ale aj pacienti, ktorí prichádzajú na hospitalizáciu, rovnako tak klienti a zamestnanci v domovoch sociálnych služieb či ľudia v kritickej infraštruktúre.

Zmení sa aj režim na hraniciach. Všetci, ktorí by chceli prísť na Slovensko, budú musieť mať test. Ak ho nebudú mať, môžu ich otestovať antigénovými testami. Zmenší sa počet priechodov a aj sa obmedzí doba, kedy sa cez ne bude dať prísť. Takto by sa mal režim zmeniť po druhom kole testovania.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Môže zamestnávateľ žiadať negatívny test na COVID-19? Kým štátne úrady sa hádajú, právnici na to majú jasný názor (2. 11. 2020)
 Konzílium odborníkov neodporúča 2. kolo, navrhujú cielené testovanie (2. 11. 2020)
 Matovič: Druhé kolo celoplošného testovania by nemuselo byť až v 30 percentách samospráv (2. 11. 2020)
 Sulík by neporovnával Bratislavu s inými okresmi, hraničné priechody chce však dostať pod kontrolu (2. 11. 2020)
 Výsledky celoplošného testovania: Na celoplošné testovanie prišlo celkovo 3 625 333 ľudí, 38 359 malo pozitívny test, teda 1,06 %. (2. 11. 2020)
 Slovenskej pošte chýbajú stovky zamestnancov, po plošnom testovaní zostali v karanténe (2. 11. 2020)
 Výsledky celoplošného testovania: Obce a mestá postupne zverejňujú počty testovaných (2. 11. 2020)
 Bratislava: Záujem o celoplošné testovanie v nedeľu je zatiaľ nízky, prázdno je aj na drive-in miestach (1. 11. 2020)



nasledujúci článok >>
Ozbrojenci vtrhli do univerzity v Kábule, zahynuli viacerí študenti
<< predchádzajúci článok
Ruského oligarchu zabili kušou, „Klobásového kráľa“ napadli v saune