Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júna 2014

Plošné previerky sudcov sú zlým krokom, varujú odborníci



Významné zmeny v justícii, ktoré prináša novela ústavy, sa pripravili vo veľmi krátkom čase bez širšej odbornej debaty, čo je na škodu veci. Tvrdí to advokátka spolupracujúca so Združením VIA ...



Zdieľať
kladivko BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) - Významné zmeny v justícii, ktoré prináša novela ústavy, sa pripravili vo veľmi krátkom čase bez širšej odbornej debaty, čo je na škodu veci. Tvrdí to advokátka spolupracujúca so Združením VIA IURIS Zuzana Čaputová. Deklarovaný cieľ, aby novela pomohla zvýšiť dôveryhodnosť justície, je podľa Čaputovej dobrý a legitímny.


REAKCIE POLITIKOV, LGBTI OSÔB a BISKUPOV sa dočítate v TOMTO ČLÁNKU
--->>>
Novela ústavy je podľa LGBTI odporný kšeft, biskupi ďakujú


Podľa nej sú v súdnictve potrebné personálne zmeny, ale novelou ústavy sa dosahujú nesprávnymi prostriedkami. "Pozornosť sa mala zamerať na rekonštrukciu a teda sfunkčnenie disciplinárneho súdnictva, ktoré je štandardným nástrojom na vyvodzovanie zodpovednosti," myslí si Čaputová.

ZOJ sa tiež nepozdáva zavedenie previerok sudcov

Za najzávažnejšiu zmenu, ktorú prináša novela ústavy, označila Čaputová zavedenie plošných previerok sudcov. "Nepovažujem ich za správny krok," poznamenala. Podľa nej je dobré, že do schválenej verzie sa napokon dostalo, že do tohto procesu posudzovania spôsobilosti sudcu na základe previerok bude hovoriť disciplinárny senát a konečné slovo bude mať prezident. "Nič to však nemení na tom, že plošné previerky a veľmi silná kompetencia súdnej rady sú úplne nesystémovým krokom," povedala.

Prezidentka ZOJ Katarína Javorčíková povedala pre agentúru SITA: "Zlý je podľa nás ten základ, že je tu prezumpcia viny, teda že sudcovia nespĺňajú kritériá a preto aby mohli ďalej vykonávať sudcovskú funkciu, je nutné ich preverovať."

Upozornila, že sa takto menia podmienky počas výkonu sudcovskej funkcie, pričom dnešní sudcovia museli splniť podmienky, ktoré platili vtedy, keď oni vstupovali do justície. Podľa Javorčíkovej by sa nemalo preverovanie aplikovať paušálne na všetkých sudcov, ale muselo by to byť na základe konkrétneho podnetu, že je daný sudca z niečoho podozrivý. "Čiže selektívne a nie celoplošne," zdôraznila.

Odporúčame aj:

KDH a Smer si podľa SaS zmenou ústavy sľúbili lásku

Novela ústavy môže byť podľa politológa predzvesťou koalície

Poslanec OĽaNO navrhol, aby zrušili Mečiarove amnestie

Poslanci chcú na protest odísť z hlasovania o novele ústavy

Novela o manželstve leží v žalúdku mnohým organizáciám


Sudca môže byť vydierateľný

Javorčiková upozorňuje, že sudcov vydajú na preverovanie silovým zložkám štátu, ktoré ich preveria v najbližšom okolí, medzi priateľmi, rodinou, kolegami. "Získali by sa veľmi citlivé informácie a my nevieme, ako sa s nimi naloží. Sudca týmto spôsobom môže byť vydierateľný – nevie, kedy sa to použije," myslí si prezidentka ZOJ. Pritom to nemusí byť informácia, ktorá má vplyv na funkciu daného sudcu, ale môže byť to byť pre jeho súkromie nepríjemná informácia, ktorá ohrozí jeho vzťahy.

Prezidentka ZOJ pripomína, že Národný bezpečnostný úrad, ktorý má pripraviť podklady o preverovanom, býva aj sám účastníkom súdnych konaní tak ako ostatné silové zložky, zapojené do previerok. "Tu sudca stráca pozíciu nezávislosti, pretože je vo funkcii závislý od toho, ako sa k získaným informáciám postaví silová zložka štátu," dodala Javorčíková.

Okrem toho môže existovať v okolí sudcu tendencia, aby mu niektorí ľudia ublížili, aby sa sudcovi pomstili, aby bol vo svojom rozhodovaní ovplyvňovaný. Mohli by ho obviniť z niečoho, čo treba preveriť a sudcu to už dopredu diskvalifikuje. Pocit slobody a nezávislosti sudcu sa môže podľa Javorčíkovej veľmi obmedziť. Viac o ústavnej zmene sa dočítate V TOMTO ČLÁNKU.

V novele ústavy poslanci schválili pozmeňovací návrh Jána Figeľa (KDH) a Pavla Pašku (Smer-SD), ktorý zavádza plošné preverovanie sudcovskej spôsobilosti pre všetkých sudcov. O tom, či sudca spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne, bude rozhodovať súdna rada. O strate predpokladov sudcovskej spôsobilosti rozhodne disciplinárny senát.

O sťažnosti proti uzneseniu súdnej rady o sudcovskej spôsobilosti bude rozhodovať ústavný súd. Súdna rada bude sudcov preverovať na základe podkladov od Národného bezpečnostného úradu. Posledné slovo pri menovaní a odvolávaní sudcov bude mať prezident. Sudcovia podľa novely prídu o trestnoprávnu imunitu, na súhlas s ich trestným stíhaním už nebude potrebný súhlas ústavného súdu. Súhlas ústavného súdu však bude naďalej potrebný na vzatie sudcu do väzby.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
G7 bude bojovať proti hrozbe džihádistov vracajúcich sa zo Sýrie
<< predchádzajúci článok
V Rostovskej oblasti je v pohraničí s Ukrajinou mimoriadny režim