Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. mája 2014

Plénum pokračuje v rokovaní návrhov na zmeny volebných kódexov



Po týždňovej prestávke, ktorú si poslanci urobili z dôvodu konania volieb do Európskeho parlamentu, dnes pokračuje rokovanie 35. schôdze Národnej rady SR. V ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 27. mája (TASR) - Po týždňovej prestávke, ktorú si poslanci urobili z dôvodu konania volieb do Európskeho parlamentu, dnes pokračuje rokovanie 35. schôdze Národnej rady SR. V úvode piateho rokovacieho dňa čakajú na poslancov návrhy zmien volebných zákonov, ktoré predstaví minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Ešte predtým sa hovorí o jeho návrhu zákona o verejných zbierkach.


Na zmenách volebných zákonov sa vládny Smer-SD a opozícia dohadujú už trištvrte roka. Jednotlivé návrhy prešli cez príslušné výbory, ktoré odporučili vynovené volebné kódexy schváliť aj v pléne. Pred konečným hlasovaním sa však očakáva široká diskusia.

Opozícia má totiž k zmenám stále viacero výhrad. Martin Poliačik (SaS) avizoval, že v pléne chce cez pozmeňujúce zákony odstrániť tzv. volebné paradoxy. Podľa neho totiž existujú situácie, keď hlas pre stranu znamená stratu jej mandátu. Môže sa tiež stať, že hlasom pre stranu volič v konečnom dôsledku podporí inú. Ak Poliačikove úpravy neprejdú, je pripravený obrátiť sa na Ústavný súd SR. Gáborovi Gálovi (Most-Híd) sa zase nepáči, že predsedu a podpredsedu stálej volebnej komisie, ktorá má dohliadať na voľby a hospodárenie strán, bude voliť parlament.

Zjednotenie pre všetky voľby

Volebné zákony majú zjednotiť pravidlá pre všetky voľby. Majú zaviesť tiež finančné stropy pre kampane, volebné moratórium pre všetky voľby, ktoré v súčasnosti platí len pre niektoré. Rovnako sa má zakázať zverejňovanie predvolebných prieskumov, a to dva týždne pred voľbami. Tretie strany, napríklad mimovládne organizácie alebo aj jednotlivci, by podľa dohody ministra s opozíciou mohli viesť kampaň, ale napríklad budú musieť mať zriadený transparentný účet.

Politické strany budú môcť na volebnú kampaň vynaložiť najviac tri milióny eur, kandidáti na prezidenta maximálne pol milióna a nezávislí kandidáti na predsedov samosprávnych krajov najviac 250.000 eur. Všetci budú musieť povinne zverejňovať údaje nielen o tom, koľko peňazí na kampaň minuli, ale tiež odkiaľ ich majú.

Ďalším bodom programu by mal byť vládny návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne ministerstva práce. Ak prejde, sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri budú mať viacero možností, ako čerpať svoje nasporené peniaze. Buď si pri odchode do dôchodku kúpia doživotný dôchodok v komerčnej poisťovni, alebo im bude prostredníctvom programového výberu nasporenú sumu vyplácať dôchodková správcovská spoločnosť.

"Keďže starobné dôchodkové sporenie je súčasťou základného dôchodkového systému, navrhuje sa, aby sa starobné dôchodky a predčasné starobné dôchodky z druhého piliera, rovnako ako starobné dôchodky a predčasné starobné dôchodky z prvého piliera, vyplácali vo forme doživotného dôchodku," priblížil rezort práce v predkladacej správe. Ministerstvo v novele navrhuje aj zavedenie takzvaného programového výberu. Ten má umožniť sporiteľom postupne si vybrať nasporenú sumu. Prostredníctvom programového výberu si budú môcť čerpať nasporené peniaze tí ľudia, ktorých dôchodok z prvého piliera, alebo úhrn dôchodkov z prvého a druhého piliera je vyšší, ako štvornásobok sumy životného minima. Dostupný však bude aj pre tých sporiteľov, ktorí majú nasporené málo a od poisťovní nedostanú žiadnu ponuku na doživotný dôchodok.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Minulý týždeň sa vyskytla na Slovensku prvá tropická noc
<< predchádzajúci článok
OBRAZOM: Boje na východe Ukrajiny prinášajú strach a smrť