Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. júna 2016

Plénum čakajú opozičné návrhy, petícia #Siete aj tajné rokovanie



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 19. júna (TASR) - Sedem opozičných návrhov zákonov, petícia koaličnej #Siete a tajné rokovanie pléna o činnosti spravodajských služieb. Taký je program šiestej schôdze Národnej rady SR, ktorá pokračuje druhým rokovacím týždňom od utorka (21.6.).


Ako prvý príde na rad návrh novely zákona o správnych poplatkoch od SaS, ktorej cieľom je, aby výška správnych poplatkov za prvý zápis držiteľa motorového vozidla nezávisela od výkonu motora. Liberáli chcú preto zrušiť pásma pre spoplatňovanie prvého zápisu držiteľa motorového vozidla. "Doterajšia úprava diferencovala správne poplatky v závislosti od výkonu motora. Máme za to, že prvý zápis držiteľa motorového vozidla je administratívny úkon rovnaký pre všetky druhy áut bez ohľadu na výkon motora a niet dôvodu na takto odstupňované spoplatňovanie," napísali v dôvodovej správe.

Spoločný návrh novely zákona o rokovacom poriadku od OĽaNO-NOVA a SaS má zakotviť právo poslanca NR SR na vykonanie individuálneho poslaneckého prieskumu bez toho, aby najskôr musel získať poverenie pléna alebo výboru. Poslanec má mať zároveň právo individuálne si vyžiadať správy od členov vlády, vedúcich ostatných ústredných orgánov štátnej správy a verejných funkcionárov.

Opozičný poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) navrhuje zmeniť financovanie kultúry aj zriadením jedného Kultúrneho fondu. Viskupič totiž tvrdí, že v kultúrnej oblasti je dlhodobo kritizované najmä jej financovanie. Poslanec pripomína, že umelecké fondy, ktoré boli zriadené zákonom ešte v roku 1993, majú za úlohu podporovať tvorivú literárnu, vedeckú a umeleckú činnosť. Vo svojom zákone navrhuje zaviesť viaczdrojové financovanie fondu. Namiesto súčasných troch samostatných umeleckých fondov (Literárny fond, Hudobný fond, Fond výtvarných umení) chce vytvoriť jeden Kultúrny fond, ktorý by mal jednu sústavu orgánov a jeden model financovania. Viskupič ďalej žiada zrušenie dvojpercentného príspevku, ktorý v súčasnosti platia autori a umelci z ich hrubého autorského príjmu.

Opozícia by chcela zmeniť aj fungovanie Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), a to zmenou spôsobu voľby jeho predsedu. Hnutie OĽaNO-NOVA chce takto posilniť nezávislosť vedenia úradu, zvýšiť transparentnosť obsadenia vedúcich postov, ako aj sprísniť kvalifikačné a osobnostné predpoklady pre kandidátov na vedúce funkcie NKÚ.

Petícia #Siete sa do pléna dostane po pol roku od jej doručenia do parlamentu. Týka sa hmotnej zodpovednosti politikov a vylúčenia schránkových firiem z verejného priestoru. Keďže petíciu podpísalo viac ako 100.000 občanov, zákonodarný zbor o nej rokovať musí.

Po prekontrolovaní je v nej 105.398 platných podpisov. Vtedy mimoparlamentná #Sieť ju spustila v júli 2015 s cieľom presadiť, aby osoby, ktoré vykonávajú funkciu vo verejnej správe, niesli osobnú hmotnú zodpovednosť za nimi spôsobenú škodu, ktorá vznikla občanom Slovenskej republiky. Má tiež za cieľ vylúčiť schránkové firmy z obchodovania so štátom a z účasti na štátnych zákazkách. #Sieť sa po voľbách stala súčasťou koalície.

V utorok popoludní sa poslanci zatvoria pred verejnosťou a médiami. V pléne sa totiž bude hovoriť o plnení úloh Vojenského spravodajstva a o činnosti Slovenskej informačnej služby za minulý rok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trump vyzval republikánov aby sa proti nemu prestali búriť
<< predchádzajúci článok
Kolumbijský sedliak sa priznal k vraždám 20 ľudí