Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. júna 2016

Plavčan: Rezort urobí všetko pre to, aby boli učitelia spokojní



Na snímke vľavo minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan absolvoval pracovné stretnutie s odborármi a riaditeľmi základných a stredných škôl košického kraja v aule SOŠ automobilovej, Moldavská cesta 2 v ...



Zdieľať
Na snímke vľavo minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan absolvoval pracovné stretnutie s odborármi a riaditeľmi základných a stredných škôl košického kraja v aule SOŠ automobilovej, Moldavská cesta 2 v Košiciach 24. júna 2016. FOTO TASR – Milan Kapusta Foto: TASR Milan Kapusta


Košice 24. júna (TASR) - Rezort školstva urobí všetko pre to, aby boli učitelia spokojní. Skonštatoval to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan (nominant SNS) na dnešnom stretnutí s odborármi základných a stredných škôl Košického kraja, ktoré sa uskutočnilo v Košiciach.

Ako povedal, stretnutie s učiteľmi splnilo jeho očakávania. "Dostal som veľa podnetov, ktoré sú využiteľné priamo pri rozpracovaní reformy výchovy a vzdelávania v regionálnom školstve. Dostal som konkrétne podnety na to, ako upraviť financovanie v regionálnom školstve v rôznych druhoch a typoch škôl, a takisto aj podnety, ktoré sa týkajú samospráv a škôl v regionálnom školstve," uviedol pre TASR Plavčan.

Vyjadril sa tiež k otázke zvyšovania platov učiteľov. "Som veľmi rád, že okrem prvého štvorpercentného zvýšenia platov sa podarilo aj zvýšenie platových taríf o šesť percent od prvého septembra tohto roka. Napriek tomu, že programové vyhlásenie vlády uvádza aj ďalšie obdobia, v ktorých by sa očakávalo zvýšenie platov učiteľov, zasadím sa za to, aby učitelia boli spokojní," skonštatoval minister.

Učitelia ministrovi adresovali viaceré otázky, ktoré ich trápia a je potrebné ich riešiť. Riaditeľka Základnej školy v Jaklovciach Drahoslava Pindrochová poukázala na nejednotné financovanie škôl. "Peniaze nám prichádzajú z rôznych ministerstiev. Čo nás riaditeľov najviac trápi, že máme financie rozdelené na tzv. originálky a normatívy. Práve s originálkami zvykne byť problém, pretože nie každá obec, starosta či zastupiteľstvo je naklonené škole. Vtedy riaditeľ zvádza často neúspešný boj, aby získal peniaze pre školu," skonštatovala.

Riaditeľka Základnej školy Bukovecká v Košiciach Zuzana Zajacová uviedla, že majú problém s odchodom žiakov na bilingválne, osemročné gymnáziá. "Je to niekedy u nás až priam likvidačné. Ak máme v triede 25 prvákov, potom sa niektorí odsťahujú, tak v piatom ročníku ich máme 22. Stačí, že nám siedmi odídu na osemročné gymnáziá, a je to pre nás likvidačné. Máme menší počet žiakov ako 15 a je to vlastne existenčný problém," uviedla s tým, že podľa nej je potrebné prehodnotiť počet osemročných gymnázií.

"Určite neplánujem zrušiť osemročné gymnáziá, podľa môjho názoru treba skôr optimálne urobiť proporcie medzi jednotlivými druhmi a typmi škôl," odpovedal Plavčan.

Podľa predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavla Ondeka je potrebné, aby do školstva išlo viac peňazí. Ako povedal, každá reforma niečo stojí. "Vypočítali sme, že pokiaľ sa chceme vyrovnať vyspelým štátom Európskej únie a dosiahnuť podiel z HDP, tak ako je to inde, tak medziročne je treba podľa ekonomických prepočtov, ktoré máme od svojich expertov, dať do školstva takmer 390 miliónov eur ročne. Sú to finančné prostriedky na platy, zabezpečenie fungovania škôl, zabezpečenie učebných pomôcok, zabezpečenie vedy a výskumu v rámci vysokých škôl a na fungovanie vysokých škôl," povedal Ondek.

V súčasnosti ide podľa neho do školstva medziročne 200 miliónov eur. "Je potrebné zdvojnásobiť tú sumu a vtedy by sa konečne slovenské školstvo pohlo ďalej," skonštatoval.

Minister si vypočul i pripomienku, ktorá sa týka platov nepedagogických zamestnancov. "Uznávam, že tie platy sú nízke. Netýka sa to len pracovníkov rezortu školstva. Na úrade vlády už je pracovná skupina, ktorá sa to už snaží riešiť a pripravuje tabuľku,“ reagoval minister.

V tejto súvislosti odborári pripravujú akciu pod názvom Týždeň plačúcich očí, ktorá má poukázať na nízke platy nepedagogických zamestnancov. Od pondelka (27.6.) do piatka (1.7.) budú chodiť oblečení v čiernom.








Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rekonštrukcia cesty v Spálenej doline si vyžiadala 250.000 eu
<< predchádzajúci článok
Pre civilné súdne spory platia od 1. júla nové pravidlá