Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. júla 2015

Platnosť náhradného cestovného dokladu je časovo a územne obmedzená



Prípadnú stratu alebo krádež cestovného dokladu v zahraničí je potrebné čo najskôr nahlásiť polícii, získať o tom potvrdenie a následne osloviť ...



Zdieľať
ilustračná foto Foto: TASR/Miroslav Košírer
Bratislava 20. júla (TASR) – Prípadnú stratu alebo krádež cestovného dokladu v zahraničí je potrebné čo najskôr nahlásiť polícii, získať o tom potvrdenie a následne osloviť slovenské veľvyslanectvo alebo honorárneho konzula. "Náhradné cestovné doklady má kompetenciu vydávať 56 našich honorárnych konzulov v prípade, že zastupiteľský úrad (ZÚ) SR je v inej krajine alebo príliš ďaleko," priblížil riaditeľ Konzulárneho odboru MZV Vladimír Jakabčin.


Upozornil, že náhradný cestovný doklad slúži iba na návrat na Slovensko a nie na turistiku po ďalších krajinách. V naliehavých prípadoch ho veľvyslanectvo vydá aj na cestu do štátov, ktoré ho ako cestovný doklad uznávajú. Jeho platnosť je časovo i územne obmedzená. Po jeho vydaní nie je však nutné okamžite cestovať domov. Ako vysvetlil Jakabčin, pokiaľ dovolenkujúci zostane v mieste svojej destinácie, tak je tam možné dokončiť celý zaplatený pobyt.

K žiadosti o vydanie cestovného preukazu je potrebné predložiť dve farebné fotografie pasového formátu a uhradiť správny poplatok.

Pri strate alebo krádeži peňazí odporúča Jakabčin v prvom rade kontaktovať príbuzných alebo známych, ktorí môžu poslať potrebné financie cez systém Western Union. Veľvyslanectvá vedia poskytnúť informácie ako túto situáciu riešiť. Ak nie je nikto, kto by dotyčnému pomohol s hotovosťou, ZÚ v takejto situácii zabezpečia zakúpenie cestovného lístka najlacnejším dopravným prostriedkom späť na Slovensko. "Z praktických dôvodov nedávame tú sumu občanovi v hotovosti, ale formou cestovného lístka," priblížil Jakabčin.

Ambasády okrem toho vedia pri kontakte s políciou či súdom odporučiť miestnych advokátov poskytujúcich odbornú právnu pomoc. Rovnako vedia odporučiť tlmočníkov či miestnych lekárov. V prípade nehody či úmrtia informujú prostredníctvom polície najbližších príbuzných a odporúčajú ako postupovať. Môžu skontaktovať občanov, ktorí sa nachádzajú vo väzbe alebo väzení, v prípade záujmu podať správu ich príbuzným a poradiť postup v špecifických situáciách. Môžu tiež ponúknuť adresy charitatívnych organizácií poskytujúcich stravu a nocľah.

"Nevedia zaplatiť rôzne účty alebo pobyt v nemocnici. Neposkytujú advokátske služby ani nezastupujú občanov v súdnych sporoch alebo dedičských konaniach. Nemôžu zasahovať do vyšetrovania, činnosti súdov či prokuratúry. Ak náš občan poruší zákon v ktorejkoľvek krajine, musí sa podriadiť danému právnemu poriadku," ozrejmil Jakabčin.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Afganistan: Pri nálete NATO zahynulo osem afganských vojakov
<< predchádzajúci článok
Polícia zabránila hromadnej bitke tínedžerov zvolanej cez internet