19. apríla 2019
Ozdobou parku pri Budatínskom hrade v Žiline je približne 250 rokov starý a 27 metrov vysoký platan javorolistý (vpravo). Strom roku 2016 zasadili pravdepodobne okolo roku 1750 v čase grófa Budatínskeho panstva Jána Suňoga. Foto: TASR Erika ĎurčováŽilina 19. apríla (TASR) – Ozdobou parku pri Budatínskom hrade v Žiline je približne 250 rokov starý a 27 metrov vysoký platan javorolistý. Strom roku 2016 zasadili pravdepodobne okolo roku 1750 v čase grófa Budatínskeho panstva Jána Suňoga.
„Platany javorolisté sa v tom čase začali vysádzať na území Slovenska. Šľachtické rody si cudzokrajné dreviny sadili do záhrad a parkov, lebo sú veľmi atraktívne a zaujímavé. V tej dobe určite boli niečím nevídaným. Takýmto stromom ukazovali svoju spoločenskú dôležitosť aj to, že v záhrade majú takýchto nevšedných exotických krásavcov,“ povedala botanička Považského múzea v Žiline Květa Kicková.
Kríženec platanu východného a platanu západného je jediným zástupcom cudzokrajných drevín v parku
. „Je veľmi atraktívny svojím vzhľadom. Pekne vyzerá nielen v lete, keď je jeho košatá koruna zelená. Ale aj v zime, lebo má veľmi charakteristickú kôru. Je akoby fľakatá, má rôzne farby a odlupuje sa. Takže v mestách to naozaj vyzerá pekne a efektne. Do Budatínskeho parku chodí platan pravidelne ošetrovať arborista. Je to je skúsený odborník. Vie sa o strom starať, čo sa týka orezania starých odumretých konárov i starostlivosti o dutiny, aby mal čo najlepšie vyhliadky do ďalších rokov,“ podotkla botanička.
V korune platana javorolistého môžu podľa nej návštevníci parku vidieť napríklad veveričku či desiatky druhov spevavcov
. „Určite ju navštevujú ďatle, žlna zelená, brhlíky, rôzne druhy sýkoriek, stehlíky aj mucháriky. Niekedy si stačí posedieť hodinku v parku a môžete na vlastné oči vidieť zo šesť zaujímavých pekných vtáčikov,“ uviedla Kicková.
Zdôraznila, že každý park so starým mohutným stromom vyznie úplne inak, ako park len s mladými stromami.
„Aj nám sa v parku zachovalo viacero mohutných starých stromov, za ktoré sme vďační predchádzajúcim generáciám. Lebo tým drevom nepodkúrili ani v čase núdze. Ale naozaj mysleli na to, že takéto stromy si zasluhujú starostlivosť a úctu. Zažili všelijaké obdobia ľudských dejín. A dúfame, že ešte zopár stoviek rokov vydržia,“ uzavrela botanička Považského múzea.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR