Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. decembra 2018

Plán Barclays na presun aktív do EÚ je jedným z najambicióznejších



Plán banky Barclays na rýchly presun európskeho podnikania z Londýna do Dublinu, v rámci príprav na brexit, je jedným z najambicióznejších a zrejme "zožne potlesk" od ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Londýn/Dublin 8. decembra (TASR) - Plán banky Barclays na rýchly presun európskeho podnikania z Londýna do Dublinu, v rámci príprav na brexit, je jedným z najambicióznejších a zrejme "zožne potlesk" od európskych regulačných úradov. Uviedli to zdroje oboznámené s rozhovormi, ktoré nechceli byť menované.


Britská banka plánuje realizovať takmer polovicu rizikových obchodov spojených s Európskou úniou (EÚ) vo vnútri bloku po tom, ako Spojené kráľovstvo z neho odíde, spresnili zdroje.

To je úroveň, o ktorú by sa podľa regulačných úradov EÚ mali usilovať aj iné globálne banky, aj keď v tomto bode neboli stanovené konkrétne ciele.

Necelé štyri mesiace pred brexitom globálne banky, ktoré vykonávajú veľkú časť svojho európskeho podnikania v Londýne, čelia riziku, že nebude žiadna prechodná fáza alebo iné opatrenia na zmiernenie jeho dôsledkov pre sektor finančných služieb.

A hoci mnohí veritelia požiadali Európsku centrálnu banku (ECB) o novú licenciu alebo rozšírenie existujúcej licencie, aby si zachovali prístup ku klientom z EÚ, tento proces neprebieha tak rýchlo, ako dúfali, tvrdia zdroje.

ECB, ktorá dohliada na banky v Únii, v súvislosti s prevodom rizík očakáva, že budú v súlade s "regulačnými pravidlami a zohľadnia významnosť a zložitosť" jednotlivých kapitálových trhov.

Daniele Nouyová, šéfka jednotného bankového dohľadu ECB uviedla, že obchodné a riadiace schopnosti bánk musia byť "primerané veľkosti a riziku operácií, ktoré chcú premiestniť".

"Mali by sa presunúť maximálne do dvoch alebo troch rokov a budú musieť začať s prostriedkami, ktoré sú primerané riziku, ktoré presúvajú," povedala v septembri.

Banky vrátane amerických spoločností Goldman Sachs a JPMorgan Chase & Co pritom stále rokujú s ECB o presných podmienkach, ktoré musia splniť, aby mohli rozšíriť svoje operácie v EÚ. Kľúčovým bodom je objem a rýchlosť, akou musia banky presunúť aktíva a zamestnancov do bloku. Viaceré z nich pritom dúfali, že do polovice roku 2018 získajú všetky potrebné povolenia a teraz sú čoraz viac frustrované, povedali zdroje.

To však neplatí o Barclays. Banka si vybrala Dublin ako miesto svojho sídla v EÚ. Jej generálny riaditeľ Jes Staley v októbri povedal, že centrálna banka Írska schválila expanziu spoločnosti. Tá zahŕňa aj rezerváciu 45 % rizikových aktív spojených s EÚ v Írsku.

Banky v Británii, vrátane Barclays, môžu veľa stratiť v prípade najhoršieho možného scenára brexitu. Akcie spoločnosti klesli v tomto roku o takmer 20 % a minulý mesiac dosiahli najnižšiu cenu od septembra 2016 pre obavy z odchodu Británie z EÚ bez dohody. Barclays mala aj najhoršie výsledky pri najtvrdšom záťažovom teste v Európe, čo podčiarkuje jej zraniteľnosť v prípade slabého rastu ekonomiky, úverových strát a neriadeného brexitu.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Riešenia pre rozvoj Sninského okresu hľadajú aj experti Svetovej banky
<< predchádzajúci článok
Počet českých firiem riadených údajnými bezdomovcami prudko rastie