Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

15. apríla 2017

Pijete často minerálky? Je dobré ich striedať



Slovensko patrí ku krajinám bohatým na zdroje liečivej a minerálnej vody. Aj preto na Slovensku nemožno nájsť takmer dve identické minerálne vody s rovnakým ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - František Iván
 
Bratislava 15. apríla (TASR) - Slovensko patrí ku krajinám bohatým na zdroje liečivej a minerálnej vody. Aj preto na Slovensku nemožno nájsť takmer dve identické minerálne vody s rovnakým zložením. Celkovo je na Slovensku 122 uznaných zdrojov liečivej a minerálnej vody, z čoho sa 23 plní do obalov ako prírodná minerálna voda. V porovnaní s Českom je to dvojnásobne viac.


"Minerálna voda tak, ako bola získaná na zdroji, nesmie byť podrobená žiadnej úprave okrem oddeľovania nestabilných zložiek, povolenými metódami za presne stanovených podmienok," hovorí výkonná riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd Lucia Morvai. Dnes sa na Slovensku plní okrem minerálnych vôd, asi 40 značiek pramenitých, dojčenských a balených pitných vôd. Výrobe sa venuje približne 30 výrobcov.

Priemerný Slovák vypije podľa údajov asociácie ročne približne 65 litrov minerálnej a pramenitej vody a 25 litrov ochutenej minerálnej a pramenitej vody. V Českej republike je spotreba balenej vody na obyvateľa okolo 48 litrov, kým Taliani vypijú ročne takmer 190 litrov balenej vody.
 
Na snímke minerálny prameň neďaleko obce Bešeňová. Obec je jednou z významných lokalít výskytu vzácnych minerálnych prameňov. V jej chotári sa nachádza približne štrnásť prameňov s bohatou mineralizáciou. Foto: TASR/Andrej Galica
 


"Posledné roky sa záujem slovenských spotrebiteľov o pitný režim a správnu hydratáciu zvýšil. Je to obraz celosvetového trendu, podporený silnou propagáciou zdravého životného štýlu. Slováci nie sú výnimkou a čoraz viac siahajú po minerálnej aj pramenitej vode," skonštatovala Morvai. Minerálne vody sa podieľajú na celkovej spotrebe nealkoholických nápojov na Slovensku takmer polovičným podielom.

Vo všeobecnosti platí, že minerálna voda by nemala prekročiť 30 až 50 percent z celkového denného príjmu vody. Minerálne vody je tiež dobré striedať. "Nie z dôvodu nadmerného zaťaženia organizmu minerálnymi látkami, ale preto, že každá minerálna voda má výnimočné zloženie, ktoré má rôzne priaznivé fyziologické účinky na ľudský organizmus. A na Slovensku si máme naozaj z čoho vyberať," vysvetlil gastroenterológ Peter Minárik.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Plánujete bábätko? Môžete sa stretnúť s týmito problémami (12. 3. 2017)
 Vyskúšajte: Tieto jedlá vás zbavia bolestí zo sedavej práce (10. 3. 2017)
 Deväť dôvodov, prečo treba jesť viac citrusov (17. 2. 2017)
 Ako si poradiť, keď vám nepíše pero? Vyskúšajte tento trik (29. 1. 2017)
 Chcete si po sviatkoch naštartovať mozog?Skúste beh, krížovky a slivky (11. 1. 2017)
 POTVRDENÉ: Tmavá čokoláda znižuje vysoký krvný tlak (28. 12. 2016)
 Skladujete správne vianočné jedlá? Netreba to podceniť (22. 12. 2016)
 Nová superpotravina: Toto by ste mali vedieť o chlorofylovom trende (12. 12. 2016)
 RADÍME: Chrípka je vážne ochorenie, ľudia ju však podceňujú (16. 11. 2016)
 Detoxikačné kúry sú zbytočné, až škodlivé. A ani jedna nefunguje, preukazuje výskum (7. 11. 2016)



nasledujúci článok >>
Slovenský film OUT sa predstaví na festivale v Cannes
<< predchádzajúci článok
Sviečka na Bielu sobotu je pre veriacich v Edelstale symbolom svetla