Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    PH Peking 2008

10. septembra 2008

PH 2008: Kánová skompletizovala svoju medailovú zbierku



Súhrn výsledkov stredajších vystúpení slovenských reprezentantov na XIII. paralympijských hrách v Pekingu



Zdieľať
Slovenská výprava na XIII. paralympijských hrách v Pekingu je po strede bohatšia o ďalší vzácny kov. Vozičkárka Alena Kánová získala v stolnotenisovej dvojhre striebro, keď jej spanilú jazdu turnajom po štyroch víťazstvách v rade zastavila až vo finále úradujúca majsterka sveta spred dvoch rokov zo šampionátu vo francúzskom Montreaux domáca Li Qi-an. Dvadsaťosemročná právnička z Ružomberka tak skompletizovala svoju paralympijskú medailovú zbierku, keď v Sydney 2000 vybojovala zlato, pred štyrmi rokmi v Aténach bola bronzová a z čínskej metropoly si privezie striebro. V čínskej metropole sa navlas zopakovalo poradie z MS 2006, keď rovnako bronz získala Slovinka Mateja Pintarová po víťazstve nad Taliankou Michelou Brunelliovou 3:0 (7, 10, 3).

Vstup do finále slovenskej reprezentantke nevyšiel. Prvý set mala jednoznačne pod kontrolou 19-ročná Číňanka povzbudzovaná vypredaným hľadiskom. Kánová nevedela nájsť protizbraň na jej kvalitný servis, dokázala získať iba štyri body. Druhé dejstvo finálového duelu bolo najkvalitnejšie i najdramatickejšie. Dvojnásobná paralympijská medailistka v ňom mala 3 setbaly, sama dokázala odvrátiť dve možnosti súperky ukončiť hru, ale nakoniec na tretí pokus bola úspešná čínska stolná tenistka, ktorá tak definitívne zlomila odpor Slovenky. Tretí set až na jeho úvod už opäť dominovala za stolom nastupujúca hviezda a po 19 minútach sa tešila zo svojho víťazstva. "Myslím si, že nemusím byť smutná, odviedla som, čo sa dalo. Snívala som o medaile z Pekingu, mám ju, môžem byť spokojná. Li mala výborný servis, to bolo rozhodujúce. Ešte v druhom sete som verila, že to môžem zlomiť, ale nešlo to. Atmosféra v hale bola skvelá, nikdy v živote som pred takou kulisou nehrala. Je jasné, že Číňanka je o triedu vyššie ako my všetky ostatné. Hrala som s ňou už trikrát, trikrát som prehrala. Myslím si, že prevzala žezlo už pred dvoma rokmi v Montreaux. To, že nie je oficiálnou svetovou jednotkou, je spôsobené iba tým, že nechodieva na turnaje," skonštatovala po zápase Alena Kánová. Zároveň sa priznala, že aj keď má vo svojej zbierke paralympijské medaily z každého kovu, má jedno nesplnené želanie. "Chýba mi medaila zo súťaže družstiev. Je škoda, že na Slovensku nemám rovnocennú partnerku, s ktorou by som mohla na niečo také pomýšľať. Azda sa to niekedy zmení," skonkretizovala svoje prianie Liptáčka.
Na ľavom predlaktí má čínskymi znakmi napísané svoje priezvisko. Vraj pre šťastie. Ako talizman na krku nosí prívesok, ktorý dostala od svojej finálovej súperky zo Sydney Japonky Satoko Fudživarovej. "Sme kamarátky. Na Vianoce mi poslala aj svoj reprezentačný dres, pretože ukončila kariéru. Od začiatku turnaja mi jej prívesok prinášal šťastie, dodával mi silu. Ešte dva dni pred prvým zápasom som sa cítila hrozne. Potom prišli do Pekingu moji priatelia. Prosila som ich, aby mi z domu priniesli formu, pretože som ju asi nechala na nočnom stolíku. Podarilo sa, som šťastná," zakončila Alena Kánová.
O medailu sa vo štvrtok večer miestneho času bude snažiť aj ďalší slovenský reprezentant Miroslav Jambor. Ten v semifinále turnaja mužov prehral v kategórii stojacich TT8 s Poliakom Piotrom Grudzieňom 0:3 (-8, -10, -5). Znamená to, že ho čaká súboj o bronz, v ktorom nastúpi proti Číňanovi Li Man-žouovi, ktorý v druhom semifinále podľahol svojmu krajanovi Čen Gangovi 1:3. "Nerobím z tejto prehry tragédiu. Poliak je mladší, chudší, pohyblivejší, lepší. Mal som problémy s jeho servisom. Dáva dlhú spodnú rotáciu, nevedel som na to zareagovať. Už sme sa stretli niekoľkokrát, ale zakaždým zvíťazil on. Boli to tesné výsledky, teraz som neuhral ani set. Myslím si, že je favoritom aj pre finále. Ja sa teraz sústredím na boj o bronz. Li Man-žou hral v skupine s Csejteyom a prehral. Myslím si, že je zdolateľný. Riči mi iste poradí, čo naňho hrať," povedal bezprostredne po stretnutí Miroslav Jambor.
Z trojice slovenských lukostrelcov, ktorí sa v stredu predstavili v 16-finále súťaže jednotlivcov, uspel iba obhajca zlata z Atén 2004 Imrich Lyócsa. V súťaži stojacich podľa očakávania bez väčších problémov zdolal Ukrajinca Sergeja Atamanenka 95:73. V osemfinále sa vo štvrtok stretne s neznámym Japoncom Takahirom Hasegawom. Obrovskú smolu mal v tej istej kategórii Vladimír Majerčák, ktorého súperom bol Brit Mick Beard. V prvej položke vystrelil o jeden šíp viac, ako povoľujú pravidlá, a tak mu rozhodcovia škrtli najlepší výkon v tejto sérii - 9 bodov. Nakoniec prehral o jediný bod 87:88. "V tom strese som si nevšimol svetelnú signalizáciu, že už nemám strieľať. Jednoducho som to prehliadol. Je to škoda, pretože som bol jasne lepší," vysvetlil svoj skrat Vladimír Majerčák, ktorý je zároveň reprezentačným trénerom. "Lyócsovho osemfinálového súpera nepoznáme. Imrich je však veľký bojovník, verím, že je v jeho silách postúpiť do štvrťfinále," pridal lodivod slovenských lukostrelcov.
Neuspel ani jediný slovenský zástupca medzi vozičkármi Miroslav Kačina. Podľahol Zulkiflimu Matovi Zinovi z Malajzie 83:96 a z ďalších bojov je vyradený. Svoje nádeje pochoval už v druhej zo štyroch položiek, keď posledným šípom vôbec netrafil terč.
Slovenskí reprezentanti v boccii Martin Strehársky a Róbert Ďurkovič odohrali prvé dva zápasy v skupinovej fáze súťaže družstiev. Najskôr prehrali v prvom kole so Španielmi Mariou Desamparadosovou-Baixauliovou a Josem Mariou Duesom 1:6, potom však zvíťazili vo svojom druhom stretnutí nad maďarským párom Dezso Béres, József Gyurkota 5:4 (4:0, 0:1, 0:3, 1:0) a udržali si tak šancu na postup do semifinále. Rozhodujúci duel ich čaká vo štvrtok proti Brazílii.
Po upršanom utorku sa v čínskej metropole v stredu vyčasilo, a tak mohol pokračovať turnaj tenistov na vozíku. Slovák Jozef Felix najskôr neuspel v druhom kole dvojhry, keď podľahol turnajovej trinástke Američanovi Jonovi Rydbergovi 4:6 a 3:6. Zápas trval 59 min, prakticky sa ale natiahol na dva dni. V utorok ho niekoľkokrát rozohrali, ale aktérov zakaždým vyhnal z kurtu drobný dážď. Nakoniec ho dohrávali až v stredu. Z víťazstva a postupu do osemfinále sa tešil favorizovaný tenista z USA. Potom si však Felix napravil chuť, keď spolu s Markom Gergelym zvíťazili v 1. kole štvorhry nad britským párom David Philipson, Gordon Reid dvakrát 6:2 a postúpili do osemfinále. Súboj trval bezmála sto minút a Slováci v ňom dosiahli historicky prvé víťazstvo v štvorhre na PH. "Vedel som, že máme šancu vyhrať, aj keď favoritmi boli súperi. Som milo prekvapený, že sa nám podarilo zvíťaziť takýmto naoko jednoznačným výsledkom, ale jednotlivé gemy boli naozaj vyrovnané. Mali sme taktiku hrať na
labilnejšieho Phillipsona a vyšlo nám to. Briti sú síce vynikajúci, ale zároveň veľmi mladí a menej skúsenejší,“ uviedol starší z dvojice slovenských hráčov Jozef Felix a dodal: "S Markom som hral štvorhru možno po troch rokoch, takže zohratí príliš nie sme. Komunikácia a vzájomné dopĺňanie však fungovalo na výbornú." V dobrej nálade schádzal z kurtu aj Marek Gergely. "Nie je zlé vyhrať zápas na paralympiáde," zažartoval na úvod 22-ročný Bratislavčan. "Mal som trochu zdravotné problémy, takže z toho pramenili pred zápasom určité obavy. Ale napokon som pred zápasom úplne striasol nervozitu a spolupráca nám výborne fungovala," pokračoval už vážnejším tónom. Priznal sa, že ho trochu strašil debakel zo singla, ktorý utrpel v prvom kole, ale o to viac ho teší, že sa mu podarilo zbaviť sa strachu z prípadného neúspechu. V 2. kole ich vo štvrtok o 17.30 h miestneho času (11.30 SELČ) čaká siedmy nasadený pár v pavúku paralympijského turnaja a obhajcovia paralympijského zlata spred
štyroch rokov z Atén Holanďania Robin Ammerlaan s Ericom Stuurmanom. "Bude to ešte ťažší súper, sú to favoriti. Vieme, že Stuurman je trochu slabší, pokúsime sa hrať na neho a vniesť do ich radov trochu nervozity. Ak sa nám to podarí, máme minimálne šancu poriadne ich potrápiť,“ uzavrel Jozef Felix.
Ďalší slovenskí paralympionici už takí úspešní neboli. Mária Bartošová v tlaku na lavičke obsadila v hmotnostnej kategórii do 56 kg výkonom rovných 70 kg 8. miesto. Dosiahla tak rovnaké umiestnenie ako pred štyrmi rokmi v Aténach, tam však dosiahla o 7,5 kg lepší výkon. Suverénnou víťazkou sa stala Egypťanka Fatma Omar Omarová, ktorá vytlačila 135 kg, čo je nový svetový rekord.
Ani jeden z dvojice slovenských strelcov si v základnej časti súťaže v ľubovoľnej puške 3x40 nevybojoval postup do osemčlenného finále. Jozef Široký st. obsadil výkonom 1095 bodov 24. miesto, Radoslav Malenovský nastrieľal 1088 bodov a klasifikovali ho na 27. priečke. Širokému nevyšla streľba pokľačiačky, kde dosiahol druhý najslabší výkon spomedzi všetkých štartujúcich - 353 bodov. Malenovský zase nezvládol stojku, kde nastrieľal iba 321 bodov. V ľahu však bol výkonom 389 bodov šiesty najlepší. Z prvenstva sa tešil Švéd Jonas Jakobsson, ktorý finálovým výkonom 1264,4 b a aj ziskom 1163 b v základnej časti zlepšil svoje vlastné svetové aj paralympijské rekordy. Štyridsaťtriročný Švéd prišiel do čínskej metropoly v skvelej forme, keď svetové maximá v základnej časti i vo finále posúval už v predchádzajúcej súťaži vo vzduchovej puške, kde takisto suverénne triumfoval.
Plavkyňa Viera Mikulášiková nepostúpila v pretekoch na 100 m prsia žien SB9 z rozplavby. Dosiahla v nej čas 1:29,57 min, čo jej stačilo na 5. miesto a v celkovej výsledkovej listine zaradilo na 10. priečku. Dvadsaťsedemročná plavkyňa absolvovala v čínskej metropole už svoju tretiu disciplínu, po druhý raz jej pokus o finále nevyšiel. Ešte ju vo štvrtok čakajú preteky na 200 m polohové preteky a v nedeľu 50 m voľným spôsobom.

Výsledky:
STOLNÝ TENIS:
ženy - vozičkárky TT3:
semifinále dvojhry:
Alena Kánová (SR) - Michela Brunelliová (Tal.) 3:1 (6, -9, 9, 3)
Li Qi-an (Čína) - Mateja Pintarová (Slovin.) 3:1 (3, 8, -9, 8)

finále dvojhry:
Li Qi-an (Čína) - Alena Kánová (SR) 3:0 (4, 14, 7)
O 3. miesto:
Mateja Pintarová (Slovin.) - Michela Brunelliová (Tal.) 3:0 (7, 10, 3)

muži stojaci TT8:
semifinále:
Piotr Grudzieň (Poľ.) - Miroslav Jambor (SR) 3:0 (8, 10, 5)
Čen Gang (Čína) - Li Man-žou (Čína) 3:1 (-7, 3, 5, 8)

LUKOSTREĽBA:
šestnásťfinále - vozičkári:
Miroslav Kačina - Zulkifli Mat Zin (Malajzia) 83:96
šestnásťfinále stojaci:
Imrich Lyócsa - Sergej Atamaneko (Ukr.) 95:73
Vladimír Majerčák - Mick Beard (V.Brit.) 87:88

BOCCIA:
súťaž družstiev - skupinová fáza:
1. kolo: Martin Strehársky, Róbert Ďurkovič (SR) - Maria Desamparadosová-Baixauliová, Jose Maria Dueso (Šp.) 1:6 (0:3, 1:0, 0:1, 0:2)
2. kolo: Martin Strehársky, Róbert Ďurkovič (SR) - Dezso Béres, József Gyurkota (Maď.) 5:4 (4:0, 0:1, 0:3, 1:0)

TENIS NA VOZÍKU:
Dvojhra - 2. kolo
Jon Rydberg (13-USA) - Jozef Felix (SR) 6:4, 6:3, 59 min

Švorhra - 1. kolo:
Jozef Felix, Marek Gergely - David Philipson, Gordon Reid (V.Brit.) 6:2, 6:2, 99 min

TLAK NA LAVIČKE:
1. Fatma Omar Omarová (Egypt) 135,0 kg - svetový rekord, 2. Irina Kazancevová (Rus.) 97,5, 3. Lee Čan Siow (Malajzia) 95,0, ... 8. Mária Bartošová (SR) 70,0

STREĽBA:
ľubovoľná puška 3x40:
1. Jonas Jakobsson (Švéd.) 1264,3 b (1163+101,3) - svetový rekord, 2. Doron Shaziri (Izr.) 1259,9 (1158+101,9), 3. Dong Čao (Čína) 1253,5 (1157+96,5), ... v základnej časti 24. Jozef Široký st. 1095, 27. Radoslav Malenovský (obaja SR) 1088

PLÁVANIE:
rozplavby na 100 m ženy SB9:
I. rozplavba: 1. Kate Greyová (V.Brit.) 1:25,83
II. rozplavba: 1. Sophie Pascoeová (N.Zél.) 1:24,54, ... 5. Viera Mikulášiková (SR) 1:29,57

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Plavkyňa Mikulášiková do finále 200 m pol. pr. z 5. pozície
<< predchádzajúci článok
PH 2008: Program slovenských reprezentantov vo štvrtok 11. septembra