Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. decembra 2009

Petríková pripúšťa opatrenie za prieťahy



Ministerka spravodlivosti Viera Petríková si preverí prípad prieťahov na Okresnom súde v Michalovciach, ktoré konštatoval Ústavný súd SR v rozhodnutí z 12. novembra tohto roka a štát musel ...



Zdieľať
BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) - Ministerka spravodlivosti Viera Petríková si preverí prípad prieťahov na Okresnom súde v Michalovciach, ktoré konštatoval Ústavný súd SR v rozhodnutí z 12. novembra tohto roka a štát musel sťažovateľovi na jeho príkaz vyplatiť odškodné 5 000 eur. "Keď sa sudca dopustil nejakého konania, ktoré spôsobilo prieťahy v konaní, samozrejme zvážim okolnosti prípadu a prípadne pristúpim aj k disciplinárnemu opatreniu," vyhlásila Petríková.


Žiadosť o preverenie pre ministerku spravodlivosti Vieru Petríkovú a Súdnu radu SR doručila dnes Aliancia Fair-play do podateľne rezortu spravodlivosti. Žiadajú, aby po preverení prípadu iniciovali disciplinárne konanie voči zodpovednému sudcovi a vymáhali od neho spôsobenú škodu. Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play sa v rozhodnutí ÚS SR uvádza, že sudcom vyhotovujúcim rozsudok v tomto prípade má byť J. S. Ako ďalej upozornila, podľa verejne dostupných informácií na michalovskom súde pôsobí len jeden sudca s týmito iniciálami, ktorý je zároveň predsedom tohto súdu.

Ako Wienk poukázala, prípad trvá už vyše 12 rokov a je závažný aj tým, že doteraz nebol právoplatne skončený, pretože Krajský súd v Košiciach zrušil pôvodné rozhodnutie michalovského okresného súdu z roku 2008 a prípad mu vrátil. Petríková pripustia, že "dvanásťapolročný proces je dlhý proces, treba zvážiť, o akú vec išlo". Ako upozornila, existujú aj veľmi zložité prípady po odbornej právnej stránke alebo môže ísť o prípad, kde prieťahy môžu spôsobovať obštrukcie účastníkov konania, znalcov, tlmočníkov. "Nepoznám prípad, musím si ho preveriť, prešetriť a potom sa vyjadrím, " uviedla ministerka a ako dodala, "je pravda, že je to veľmi dlhé konanie aj z hľadiska sudcu, nehovoriac o bežnom občanovi, pretože to je absurdne dlhá doba, stalo sa". Ministerka odhadla, že prípad si naštuduje počas dvoch až troch týždňov.

Ministerstvo spravodlivosti nedáva automaticky kontrolovať prípady, v ktorých ÚS SR alebo Európsky súd pre ľudské práva rozhodne, že došlo k prieťahom v konaní. V prípade uznania peňažnej náhrady za prieťahy v konaní pre sťažovateľa sa podľa Petríkovej sudcom zosobňuje takéto odškodné "od prípadu k prípadu". Na margo sudcu J.S. Petríková poznamenala, že "pokiaľ urobil chybu, bude disciplinárne stíhaný." Podobnú chybu podľa nej urobila aj sudkyňa Jana Dubovcová. "U nej takisto došlo k prieťahom v konaní, ktoré konštatoval ÚS, kde bolo aj uložené finančné zadosťučinenie dotknutým stranám," uviedla s tým, že stíhaná ale nebude. "Pretože je médiami a politikmi chránená," vyhlásila Petríková.

Bývalý minister spravodlivosti a súčasný predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý šéfuje Súdnej rade, pri vymenovaní Jozefa S. do funkcie predsedu michalovského okresného súdu vyhlásil, že je to úžasný sudca a keby sme takých mali viac, bolo by na Slovensku veľmi dobre. "Už to podľa mňa ukazuje, že Harabin si váži prácu Jozefa S. a toto konkrétne rozhodnutie Ústavného súdu SR môže byť výzvou, aby prehodnotil tento postoj, ak sa samozrejme ukáže, že Jozef S. osobne nesie zodpovednosť za prieťahy," dodala Wienk.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hamas chce držať Šalita, kým Izrael nepustí väzňov
<< predchádzajúci článok
Ústavný súd potvrdil víťazstvo Basesca