Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. augusta 2015

Petičné právo bude od septembra fungovať po novom



Jedno zo základných politických práv - petičné právo, sa bude od utorka 1. septembra realizovať podľa zmenených pravidiel. Tie prináša novela zákona o petičnom práve, ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 31. augusta (TASR) – Jedno zo základných politických práv – petičné právo, sa bude od utorka 1. septembra realizovať podľa zmenených pravidiel. Tie prináša novela zákona o petičnom práve, ktorá v tento deň vstúpi do účinnosti. Právnu normu schválili ešte v januári 126 hlasmi poslanci Národnej rady SR.


Po novom budú musieť orgány verejnej moci povinne zverejňovať výsledky vybavenia petície na svojej webovej stránke. Budú musieť tiež povinne prerokovať petície, ktoré podporil väčší počet osôb. Novelu zákona o petičnom práve pripravil Úrad vlády (ÚV) SR a vo svojom stanovisku vysvetlil, že "novela obsahuje výrazné prvky podporujúce dialóg medzi občianskou spoločnosťou a orgánmi verejnej moci". Má byť tiež posilnená kontrola verejnej správy zo strany občianskej spoločnosti.

Ako zdôraznil ÚV SR, návrh zohľadňuje informatizáciu spoločnosti a elektronizáciu verejnej správy. Zakotvuje do zákona petície podané prostredníctvom elektronických prostriedkov. Elektronické petície doplnia ich súčasnú klasickú písomnú formu.

Pôvodne prišiel ÚV SR s myšlienkou, aby sa realizovali výhradne cez Ústredný portál verejnej správy a boli viazané na zaručený elektronický podpis. S tým nesúhlasili viacerí predstavitelia tretieho sektora. Ich hromadnú pripomienku podporilo viac ako 2500 ľudí. Domnievali sa, že ide o ďalší pokus obmedziť možnosť podpisovať petície na internete, pretože potrebný elektronický občiansky preukaz s aktivovaným čipom má dnes len päť percent obyvateľov Slovenska.

Úrad vlády pripomienke vyhovel. Petície bude možné aj v budúcnosti organizovať cez viaceré internetové občianske portály a rôzne formuláre na internete. "V prípade, že osoba podá petíciu písomne, môže ju doplniť o zoznam podporovateľov z internetového portálu a tieto budú akceptované ako podporovatelia petície," vysvetlil ÚV.

Petície, pri ktorých je potrebné dosiahnutie minimálneho kvóra (napr. petícia za vyhlásenie referenda), alebo je pri nich ustanovený najnižší vek podporovateľov, bude možné podporiť len prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu alebo elektronickej schránky, alebo v budúcnosti aj prostredníctvom petičného systému. Pri týchto petíciách bude zároveň možné internet na ich organizovanie využiť až od roku 2017. Požiadavky na občianske portály stanoví vyhláška.

Doteraz uvádzali podporovatelia v petícii meno, priezvisko a bydlisko. Po novom budú uvádzať aj e-mailovú adresu. Na ňu bude následne zaslaný potvrdzujúci e-mail, až po potvrdení ktorého bude podpis pod petíciou platný.

Orgán verejnej moci bude po novom povinný osobne prerokovať petíciu s jej organizátormi, ak jej nebude chcieť, hoci aj sčasti, vyhovieť. Podmienkou je, aby petíciu podporilo aspoň 10.000 ľudí v prípade petícií s celoštátnou pôsobnosťou a 1000 ľudí alebo osem percent oprávnených voličov v prípade ostatných petícií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Japonsko kritizovalo Pan Ki-muna za návštevu Číny
<< predchádzajúci článok
Pri hraniciach Srbska napadli cez plot kameňmi auto maďarskej polície