Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. marca 2019

Petíciu proti vystúpeniu Británie z EÚ podpísalo vyše 600.000 ľudí



Westminsterský palác, sídlo britského parlamentu.



Zdieľať
Westminsterský palác, sídlo britského parlamentu. Foto: TASR/AP
Londýn 21. marca (TASR) - Petíciu požadujúcu zotrvanie Británie v Európskej únii podpísalo od stredy, keď bola zverejnená na vládnom webe, už viac ako 600.000 ľudí.


Veľký záujem o jej podpísanie spôsobil, že webová stránka britského parlamentu, na ktorej bolo možné pridať sa k signatárom, prestala byť dostupná.

V úvode k petícii sa píše, že "vláda už niekoľkokrát opakovala, že odchod Británie z EÚ si želá ľud". "S týmto tvrdením chceme skoncovať tak, že dokážeme podporu verejnosti pre zotrvanie v EÚ," uvádza sa v texte.

Aj keď je málo pravdepodobné, že vďaka tejto petícii britská vláda zmení svoj postoj k brexitu, iniciatívou doteraz neznámej predkladateľky Margaret Anne Georgiadouovej sa britské vedenie bude musieť zaoberať.

Podľa zákona totiž vláda musí reagovať na každú petíciu, ktorú podpíše viac ako 10.000 ľudí. Poslanci britského parlamentu o petíciách diskutujú v prípade, že počet signatárov prekročí hranicu 100.000.

S výzvou pridať sa k signatárom sa na svojich priaznivcov obrátili herci Hugh Grant a Jennifer Saundersová, spisovateľka a moderátorka Caitlin Moranová či bývalý hovorca labouristov Alastair Campbell.

Agentúra AP dodala, že vo štvrtok sa na sociálnej sieti Twitter objavilo päť nových hashtagov, ktoré súvisia so zotrvaním Británie v Európskej únii. Medzi nimi je aj #NotOnMySide, čo je odkaz na stredajší prejav premiérky Theresy Mayovej, v ktorom občanov ubezpečila: "Som na vašej strane" v úsilí o realizáciu výsledku referenda z roku 2016. V tomto plebiscite sa väčšina britských voličov vyslovila za ochod Británie z EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výbor neodobril pripomienky Kisku k zákonu o neprimeraných podmienkach
<< predchádzajúci článok
Na čo sa zmenila „železná opona“?