Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

12. apríla 2020

Peter z Bratislavy žije v Nemecku: Vychádzanie je obmedzené aj tu, rúška zatiaľ nie sú povinné





Zdieľať
V centre mesta pred budovou mníchovskej opery. Foto: SITA (AP Photo/Matthias Schrader)

Do Mníchova odišiel Peter z Bratislavy pred viac než tromi rokmi. V Bavorsku pracuje ako architekt a návrat domov či repatriáciu nezvažuje. V cudzine sa zatiaľ cíti byť v bezpečí. Pre portál vZdravotníctve.sk opísal, ako vyzerá každodenný život v Nemecku počas pandémie.

Angela Merkelová sa pred pár týždňami nechala počuť, že koronavírusom by sa mohlo nakaziť až 70 percent Nemcov. Nemáš strach ostať v Nemecku? Ako ľudia na túto informáciu zareagovali?

Strach ostať v Nemecku určite nemám, žijem tu už viac ako tri roky. Tvrdenia Angely Merkelovej som zaregistroval ešte pred vyhrotením koronakrízy, keď sa opierala o tvrdenia virológov a epidemiológov. Zdá sa, že koronavírus nie je krátkodobý problém a nemeckí odborníci ešte nevylučujú ani pomery ako v Taliansku.

Keď kancelárka hovorila, že sa môže nakaziť až 70 percent ľudí, nepociťoval som paniku. Jej prejavy poukazujú na vážnosť situácie, ale sú vecné. Väčšina Nemcov je spokojná s riadením krízy a informácie o víruse tu verejnosti každodenne sprostredkúvajú významní virológovia. Ja napríklad rád počúvam podcasty profesora Drostena, ktorý sa stal pre mnohých Nemcov akýmsi hrdinom týchto dní. Okrem neho ma zaujali aj odborné rozhovory s profesorom Kekulém.

 

Čo o koronavíruse a pandémii hovoria títo odborníci?

Hovoria napríklad to, že nosenie rukavíc nie je v prevencii nákazy podstatné, pretože najnebezpečnejší je pravdepodobne prenos vzduchom. Drosten sa už predtým zaoberal SARS-om a komentuje nové štúdie týkajúce sa aktuálneho koronavírusu. Tvrdí, že keď chytíš kľučku po niekom infikovanom, riziko prenosu je relatívne nízke. Rukavice však majú význam aj v tom, že si ľudia nesiahajú na tvár.

Metro.jpeg
Prázdne mníchovské metro. Foto: Peter

Aké preventívne opatrania prijalo Nemecko? Na Slovensku platí povinnosť nosiť na verejnosti rúško pod hrozbou pokuty. Obmedzené je aj vychádzanie.

Vychádzanie je už viac ako dva týždne obmedzené aj v Nemecku a ak je to možné, pracuje sa väčšinou z domu. Sú tiež zavreté všetky obchody okrem potravín, drogérií, takisto školy, divadlá či futbalové štadióny.

Výrazne sú obmedzené aj sociálne kontakty a ľudia by mali od seba udržiavať minimálne 1,5 až 2-metrový odstup. Okrem cesty do práce, k lekárovi a nákupu potravín sú v Bavorsku povolené len prechádzky s členmi domácnosti a individuálny šport.

Predpisy sa však čiastočne líšia podľa spolkových krajín a jednotlivých obcí. V Bavorsku nosenie rúšok nie je povinné, ale v niektorých iných regiónoch, napríklad v Jene, áno. Rúšok je v zdravotníctve nedostatok a štát predtým apeloval na obyvateľov, aby ich nevykupovali. Existujú tu však aj iniciatívy domáceho šitia rúšok tak, ako na Slovensku. O nosení rúšok sa ale uvažuje v kontexte uvoľňovaní súčasného prísneho obmedzenia vychádzania.

Pohyb ľudí v parku monitorujú policajné hliadky. Foto: SITA (AP Photo/Matthias Schrader)

Nemecko vraj plánuje otestovať pol milióna ľudí týždenne, čiže najviac v rámci Európy. V čom ešte môže byť inšpiratívne?

Nemecko spustilo masívne testovanie už dávnejšie a počty úmrtnosti naznačujú, že je to úspešná stratégia. V porovnaní s inými štátmi má krajina aj vysoký počet jednotiek intenzívnej starostlivosti a dobrý plán prípravy na ich maximálne možné uvoľnenie pre pacientov s koronavírusom.

A čo sa personálu týka, zdravotníci z iných oddelení sú preškolovaní, aby sa mohli starať o pacientov s Covid-19. Bavorsko napríklad nedávno schválilo pre zdravotný a opatrovateľský personál nezdaniteľnú prémiu 500 eur. Takto sa chce zdravotníkom odvďačiť za ich každodenné nasadenie a riziko, ktoré podstupujú.

Zachytil si správy aj o nejakých podporných ekonomických opatreniach? Napr. na podporu zamestnávateľov alebo podnikateľov či živnostníkov… Hrozí aj v Nemecku masové prepúšťanie a zvýšená nezamestnanosť?

Ekonomické opatrenia sú obrovské a len peniaze na ne vyčlenené sú asi tri a pol-násobkom predpokladaného ročného rozpočtu Nemecka. Napriek tomu sú niektoré krízou postihnuté skupiny obyvateľstva existenčne ohrozené. Veľmi ťaživá je aj neistota, lebo nevieme, ako dlho budú opatrenia potrebné a ako bude vyzerať ich postupné uvoľňovanie.

Vláda zatiaľ zo strachu pred menším rešpektom k súčasným opatreniam túto tému neotvára, ale médiá ju už riešia. Uvažuje sa napríklad o dobrovoľnej mobilnej aplikácii, ktorá by vyhodnocovala, či sa majiteľ mobilu nezdržiaval v rizikovej blízkosti infikovaného. Takisto sa diskutuje o možnom návrate detí do školy.

Kľúčová je Veľká noc a po sviatkoch sa téme prehodnotenia opatrení pravdepodobne budú vo väčšom venovať aj vrcholoví politici.

Ulice Mníchova počas pandémie. Foto: SITA (AP Photo/Matthias Schrader)

Ako táto pandémia zasiahla teba osobne? Ako ti zmenila život?

Odhliadnuc od toho, ze mi odpadli všetky voľnočasové aktivity okrem behania a prechádzok v okolitých poliach a lesoch, tak sa ma kríza zatiaľ, našťastie, nedotkla profesionálne. Zdravotne nepatrím k rizikovej skupiny, takže väčšie obavy nemám.

Koronavírusom sa nakazil jeden môj kolega, ktorý bol predtým na lyžovačke vo Francúzsku, ale po návrate mal nariadený home office. Medzičasom sa vyliečil a osobne som sa s ním odvtedy nestretol. Mám však obavy z ekonomických a spoločenských následkov krízy, aj keď sa pozriem smerom na Slovensko. Najviac sa bojím o zdravie svojich blízkych, od ktorých ma momentálna situácia na dlhšie odlúčila.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Opatrenia vlády sú podľa Únie Rómov prehnané a unáhlené, situácia v osadách vraj nie je taká kritická (11. 4. 2020)
 Klauni s červenými nosmi nemôžu v čase koronakrízy navštevovať chorých, rozosmievajú ich preto cez internet (11. 4. 2020)
 Amazon vybuduje vlastné testovacie laboratórium na koronavírus, skontrolovať chce všetkých zamestnancov (11. 4. 2020)
 Koronavírus: Už tretí deň po sebe počet nakazených na Slovensku klesá. Dnes pribudlo 13 prípadov s Covid-19 (11. 4. 2020)
 Odsúdení vyrábajú v čase koronavírusu rúška, využívajú ich sudcovia aj advokáti (11. 4. 2020)
 Počet obetí koronavírusu v USA za jeden deň presiahol rekordných 2 000, čoskoro tak predbehnú Taliansko (11. 4. 2020)
 ONLINE: Koronavírus si vyžiadal už viac ako 100-tisíc obetí. V USA pribudlo za deň vyše dvetisíc obetí koronavírusu (11. 4. 2020)
 Koronavírus môže prežiť aj na zubnej kefke. Tipy, ako účinne zabrániť prenosu infekcie (11. 4. 2020)
 Väčšina slovenských spoločností by uvítala prijatie Kurzarbeit, pomohlo by aj menej byrokracie (11. 4. 2020)
 Najviac ľudí zabije koronavírus vo Veľkej Británii, vedci odhadli aj počet obetí na Slovensku (10. 4. 2020)



nasledujúci článok >>
Švédsko hlási vyše 10.000 nakazených a 887 mŕtvych
<< predchádzajúci článok
Štátny ústav pripravil pre žiakov elektronické testy, ktoré majú pomôcť pri zopakovaní si učiva