Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. mája 2015

Peniaze za Slovak Telekom môžu ísť zatiaľ iba na dlh, tvrdí Kažimír



Peniaze, ktoré štát dostane za dopredaj 49 % akcií Slovak Telekomu doterajšiemu väčšinovému majiteľovi Deutsche Telekom, pôjdu prioritne na zníženie verejného ...



Zdieľať
Peter Kažimír Foto: TASR/Martin Baumann
 
Bratislava 23. mája (TASR) - Peniaze, ktoré štát dostane za dopredaj 49 % akcií Slovak Telekomu doterajšiemu väčšinovému majiteľovi Deutsche Telekom, pôjdu prioritne na zníženie verejného dlhu. Zopakoval to dnes minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).


Štát sa tento týždeň dohodol na predaji svojho menšinového podielu za 900 miliónov eur, z toho 800 miliónov eur príde na účet hneď, zvyšok zatiaľ zostane viazaný na krytie prebiehajúcich súdnych sporov.

"Akonáhle sa tie peniaze dostanú na účet v Štátnej pokladnici, od prvého momentu kryjú verejný dlh. Štát nemusí emitovať dlhopisy a znižujeme tým dlh," zdôraznil Kažimír v dnešných Sobotných dialógoch RTVS.

Pripomenul, že ako minister financií môže zo zákona použiť tieto peniaze práve iba na zníženie dlhu. Ak by bola vôľa využiť ich inak, musí o tom rozhodnúť vláda a parlament. Ako príklad spomenul oddlženie nemocníc zo štátnych finančných aktív v roku 2011.

Kažimír takisto zopakoval svoj názor, že hodnota 66-% podielu v Slovenských elektrárňach (SE), ktorý momentálne predáva taliansky Enel, je blízka nule. "Opakujem to niekoľkýkrát, podľa mňa je podiel Enelu v SE nepredajný. Sú tam desiatky právnych sporov, doteraz neuzatvorená cena, rozostavená atómová elektráreň," pripomenul s tým, že je povinnosťou Enelu zabezpečiť dostavbu Mochoviec.

Podpredseda opozičného Mosta-Híd Ivan Švejna má v tejto súvislosti pochybnosti o krokoch vlády. "Ja sa čudujem, ak majú Slovenské elektrárne nulovú hodnotu, prečo to obiehajú určité finančné skupiny. Dvakrát tam nabehli kukláči. Otázka znie, čo tým vláda vlastne zamýšľa?" spýtal sa.

Odpoveďou podľa neho môže byť práve to, aby vláda vytvorila tlak na zníženie hodnoty podielu v elektrárňach. Prejavilo sa to už aj tým, že niektorí predchádzajúci záujemcovia stratili o získanie podielu v SE záujem.

Výnos z doprivatizácie Slovak Telekomu by Švejna podľa vlastných slov použil na dôchodkový systém. "Dôchodkový systém je u nás deficitný. Ja by som gro týchto peňazí použil na štrukturálnu reformu dôchodkového systému," doplnil.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
R. FICO: Už máme prvý náčrt aj tretieho sociálneho balíka
<< predchádzajúci článok
Požiar v byte na predmestí Štokholmu neprežili traja ľudia