04. decembra 2014
Ilustračné foto Foto: TASR/APBratislava 4. decembra (TASR) - Firmy pôsobiace na slovenskom stavebnom trhu bojujú so zlou platobnou morálkou. Neschopnosť niektorých investorov hradiť svoje záväzky existenčne ohrozuje približne pätinu (21 %) stavebných spoločností na Slovensku.
Investori im dlhujú štvrtinu (24 %) vyfakturovaných peňazí. Z toho desatinu firmy označujú za nedobytnú.
Vyplýva to z najnovšej štvrťročnej analýzy slovenského stavebníctva analytickej spoločnosti CEEC Research.
"Problémy s platobnou morálkou do značnej miery brzdia celý stavebný sektor," opísal jej riaditeľ Jiří Vacek. Najčastejšie sú pritom podľa jeho slov postihnuté malé a stredné firmy. Tie prácu odvedú, ale pokiaľ im investor alebo generálny dodávateľ nezaplatí, majú veľmi obmedzené možnosti, ako sa brániť.
"
Navyše, na obranu nemajú čas, pretože súdne konania trvajú spravidla roky. A to už oveľa skôr skrachujú, keďže nemajú dostatok kapitálu na preklenutie tohto obdobia a ani banky im nie sú ochotné požičiavať," vysvetlil Vacek.
Platobnú morálku v slovenskom stavebníctve tak veľa riaditeľov firiem nazýva skôr "nemorálkou". Pätinu spoločností takýto stav paralyzuje a pokiaľ nedôjde k náprave, mohli by skrachovať. Nadpolovičná väčšina (58 %) riaditeľov opýtaných firiem v analýze uvádza, že neskoré úhrady síce ohrozujú ich činnosť, ale zatiaľ sú schopní to zvládnuť.
Štvrtina firiem pritom hodnotí platobnú morálku na Slovensku v porovnaní s minulým rokom ako horšiu. Akúkoľvek zmenu oproti vlaňajšku nepocítilo 62 % spoločností. Firmy musia odkladať platby do obdobia, kým im prídu peniaze z iných zákaziek. Prípady, v ktorých čakajú po dodaní materiálu na peniaze pol roka, sú v súčasnej dobe podľa spoločností úplne obvyklé.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR