Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. septembra 2019

Patakyová má pripomienky v oblasti ochrany práv detských obetí násilia



Na archívnej snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.



Zdieľať
Na archívnej snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Foto: TASR Dano Veselský
Bratislava, 19. septembra (TASR) - Verejná ochrankyňa práv (VOP) Mária Patakyová v stredu (18. 9.) na diskusii so zástupcami ministerstiev, iných orgánov a inštitúcií predstavila svoje pripomienky k novele Trestného poriadku. Zamerala sa na zlepšenie ochrany práv detí v trestnom konaní. Vychádzala pritom z medzinárodných záväzkov SR. Cieľom zmeny, ktorú ombudsmanka navrhla, je zabrániť sekundárnemu traumatizovaniu detských obetí násilia počas výsluchov a prehĺbiť multidisciplinárnu spoluprácu medzi subjektmi zapojenými do procesu vypočúvania a ďalších úkonov.


Patakyová vo svojich pripomienkach k pripravovanej novele Trestného poriadku zdôraznila aj potrebu multidisciplinárnej spolupráce a koordinácie jednotlivých subjektov, ktorých úlohou je ochrana detských obetí. „Posilnenie takejto spolupráce nám vyplýva z medzinárodnoprávnych záväzkov, napríklad z Dohovoru Rady Európy o ochrane detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, ako aj z aktualizovanej Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím,“ povedala.

"Je alarmujúce, ak si dieťa po viacnásobnom traumatizujúcom vypočúvaní povie, že o svojom probléme malo radšej mlčať. Preto je nevyhnutné, aby sme systém skutočne nastavili tak, aby procesy čo najviac zabraňovali sekundárnej viktimizácii obetí," povedala ombudsmanka. Navrhla povinné využívanie špeciálnych výsluchových miestností, prispôsobených vzhľadom a vybavením na výsluch primeraný veku dieťaťa.

Na Slovensku sú v súčasnosti iba štyri takéto miestnosti, ktoré vybudovali mimovládne organizácie, a jedna školiaca, ktorá patrí štátu. Aktuálne sa tieto miestnosti dostatočne nevyužívajú, preto ombudsmanka v pripomienke Ministerstvu spravodlivosti SR navrhla, aby sa v nich výsluchy konali povinne, ak tomu nebránia objektívne dôvody. "Návrh odôvodnila tým, že využívanie týchto miestností len v minimálnej miere je v rozpore so zákonom o obetiach trestných činov a s požiadavkami Smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie," vysvetľuje Kancelária VOP.

V ďalších pripomienkach ombudsmanka navrhla, aby polícia o trestnej činnosti spáchanej na deťoch povinne informovala orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Tiež, aby bol zástupca tohto orgánu prizývaný ku každému výsluchu dieťaťa, ak sa týka vecí, ktorých oživovanie v pamäti by mohlo nepriaznivo ovplyvniť duševný a mravný vývoj dieťaťa alebo ho vystaviť riziku druhotnej viktimizácie. Podľa ombudsmanky sa tak posilní spolupráca a informovanosť medzi políciou a úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny, čím sa taktiež prispieva k minimalizácii opakovaných výsluchov.

Okrem toho Patakyová navrhla, aby mali zástupcovia úradov práce, sociálnych vecí a rodiny v rámci informovanosti možnosť nazerať do spisov v takom rozsahu, aby si mohli dostatočne plniť svoje úlohy a povinnosti vyplývajúce zo zákona.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pilota z havarovanej stíhačky zvesili po dvoch hodinách
<< predchádzajúci článok
Dva úseky R7 majú byť podľa stavebníka dokončené na jar 2020