Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

03. novembra 2016

Päť technologických mýtov, ktorým možno veríte aj vy



Niektorí ľudia stále veria, že keď viackrát stlačia tlačidlo výťahu, príde rýchlejšie. Podobné mýty existujú aj vo svete počítačov, elektroniky a internetu.



Zdieľať
Päť technologických mýtov, ktorým možno veríte aj vy

 

Mýtus 1: Pridanie statusu na Facebook zabráni šíreniu vašich fotiek



Zdieľanie nepravdivých, zavádzajúcich alebo tragikomických statusov na Facebooku prebieha vo vlnách. Preto sa z času na čas objaví aj na vašej nástenke podivuhodný status niektorého z priateľov, ktorí zakazuje vedeniu Facebooku, aby používal jeho súkromné fotografie na reklamné účely. Nezabúda pritom dodať, že by bolo najlepšie, aby tento status skopírovali všetci jeho priatelia v ich vlastnom záujme.

Tento status síce neškodný, ale aj nepravdivý. Facebook v prvom rade nepoužíva súkromné fotografie svojich používateľov na reklamné účely. Môže použiť jedine vašu verejne dostupnú profilovú fotografiu, aj to iba za určitých okolností: najčastejšie v takzvaných “Facebook boxoch” na rôznych webstránkach, cez ktoré môžete označiť, že sa vám tieto webstránky páčia. V druhom rade je naivné myslieť si, že vedenie Facebooku bude prechádzať profil každého jedného svojho používateľa, aby zistilo, či si zverejnil vyhlásenie o neudelení súhlasu. Platí jednoduché pravidlo, že čo nechceme vidieť prepierané na verejnosti, radšej ani nezverejňujeme.

 

Mýtus 2: Používanie inej nabíjačky môže poškodiť telefón

Keď nemáte svoju nabíjačku na mobil a použijete tú od iného výrobcu, nehrozí vám nebezpečenstvo. Najhoršie, čo sa môže stať, je pomalší proces nabíjania batérie. Veľké spoločnosti ako Samsung, Sony, LG, Huawei a mnohé ďalšie používajú kvalitné súčiastky a dobré technologické postupy, ich nabíjačky sa vzájomne prakticky v ničom podstatnom nelíšia. Nedávny škandál s horľavými batériami v telefónoch Samsung Galaxy Note7 je vo svete veľkých výrobcov ojedinelý a výrobca ho navyše veľmi promptne rieši.

Je potrebné byť obozretný pri neznačkovom a prehnane lacnom tovare z internetu. Keď nabíjačka na mobil stojí v internetovom obchode jedno euro, je to priveľmi podozrivé a svedčí to o nedokonalosti produktu. Takéto superlacné nabíjačky so sebou nesú riziko eventuálneho vznietenia, prípadne poškodenia samotného telefónu alebo tabletu.

 

Mýtus 3: Inkognito mód v prehliadači je celkom bezpečný

Moderné internetové prehliadače majú takzvaný inkognito mód, teda taký režim, počas ktorého sa do počítača neukladajú žiadne údaje z webstránok. História, súbory cookies i heslá sa okamžite po ukončení inkognito módu vymažú a nie je ich možné dodatočne nájsť.

Neznamená to však, že poskytovateľ internetu (napríklad váš zamestnávateľ) nemôže vidieť, aké webstránky navštevujete. Stačí, aby mal v centrálnom počítači alebo v routeri nainštalovaný systém pre sledovanie dátových prenosov a cez neho si dokáže veľmi jednoducho a presne zistiť, aké skrinky do kúpeľne ste si to pozerali v pracovnom čase.
 
 

Mýtus 4: Vysypanie koša úplne odstráni vymazané dokumenty

Už sa vám niekedy stalo, že ste z počítača omylom vymazali dôležité dokumenty? Určite áno. V takom prípade otvoríte kôš a vyberiete ich späť na plochu. Čo ale robiť vtedy, ak ste už kôš vysypali? 

Aj súbory a dokumenty vysypané z koša sa ešte dajú obnoviť, sú na to určené špeciálne programy a aplikácie. Väčšinou sú platné, ale po chvíľke hľadania narazíte aj na bezplatné riešenia, hoci s často otáznou funkčnosťou. Nie je zaručené, že sa všetko vráti do pôvodného stavu, ale zvyčajne sa dajú obnoviť aj stovky a tisíce fotografií bez toho, aby chýbala čo i len jediná. 

Možnosť obnovenia už vymazaných dokumentov je dôvodom, prečo napríklad v Spojených štátoch musia vládne inštitúcie staré harddisky ničiť aj fyzicky.

 

Mýtus 5: Viac megapixelov znamená vyššiu kvalitu fotiek

Hovorí sa: “Viac pásikov, viac Adidas” a platí to aj pre megapixely vo fotoaparátoch. Moderné fotoaparáty majú čoraz viac megapixelov, dnes sa celkom bežne stretávame s mobilnými telefónmi s 8, 13 či dokonca 23 Mpx kamerami. Sú to pôsobivé údaje, avšak nehovoria nič o kvalite obrazu. To, čo má na ňu priamy vplyv, je veľkosť obrazového snímača, optika a softvér vo fotoaparáte, ktorý spracováva dopadajúce svetlo. Preto sa často stretávame s tým, že 13-megapixelové fotoaparáty dosahujú lepšie výsledky, ako ich 20-megapixeloví konkurenti. 

Dobrým príkladom výnimky sú napríklad telefóny značky Sony, ktoré síce majú 23-megapixelové fotoaparáty, ale aj špičkovú kvalitu obrazu. Na druhej strane stoja staršie smartfóny značky HTC, ktoré mali iba štyri megapixely, ale vynikajúce fotografie. 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V boji s nadváhou prísne diéty dlhodobo nepomôžu (30. 10. 2016)
 9 jedál, ktoré vám zdvihnú náladu (21. 10. 2016)
 Video: Bolia vás kolená? Vyrieši to tento jednouchý cvik. (19. 10. 2016)
 RADÍME: Športovať môžu všetky deti, vhodná aktivita závisí od povahy (3. 10. 2016)
 Máte problém s pečeňou, či žalúdkom? Toto vám môže pomôcť. (26. 9. 2016)
 RADÍME: Počas jesene sa treba o pokožku viac starať (21. 9. 2016)
 Video: Žena vyrobila super "skleník" aj pomocou hadice (20. 9. 2016)
 Čo by ste mali vedieť o sladkých zemiakoch (18. 9. 2016)
 RADÍME: Nesprávne použitá klimatizácia môže spôsobiť viacero ochorení (22. 8. 2016)
 Ako čistenie zubov môže zabrániť rakovine (17. 8. 2016)



nasledujúci článok >>
Čaká nás supermesiac! Toto nebeské divadlo bude možné potom vidieť až v roku 2034.
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Výstava v Kunsthalle reflektuje Slovenský štát v súčasnom umení