Päť percent Maďarov žijúcich na Slovensku považuje územnú autonómiu, ktorá by sa vzťahovala na celú zmiešanú oblasť južného Slovenska, za najvhodnejšiu formu. Vyplýva to z januárového ...
BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Päť percent Maďarov žijúcich na Slovensku považuje územnú autonómiu, ktorá by sa vzťahovala na celú zmiešanú oblasť južného Slovenska, za najvhodnejšiu formu. Vyplýva to z januárového prieskumu Fóra inštitútu pre výskum menšín zo Šamorína na reprezentatívnej vzorke 800 dospelých respondentov. Z prieskumu tiež vyplýva, že 16 percent Maďarov žijúcich na Slovensku považuje za najvhodnejšiu kultúrnu autonómiu, 4,5 percenta si želá územnú autonómiu pre maďarskú menšinu žijúcu v kompaktnom celku. Za verejno-správne celky s maďarskou väčšinou s maďarským úradným jazykom a s kultúrnou a školskou samosprávou sa vyslovilo 19 percent opýtaných a 20 percent respondentov si myslí, že nijaká forma autonómie nie je potrebná. Na otázku nevedelo odpovedať 31,5 percenta a neodpovedali štyri percentá opýtaných.
V záujme zachovania a rozvoja maďarskej menšiny na Slovensku je podľa štyroch percent opýtaných potrebné zabezpečiť individuálne práva, podľa 10 percent kolektívne práva a 62 percent respondentov si myslí, že je potrebné zabezpečiť individuálne a kolektívne práva v rovnakej miere. Na otázku nevedelo odpovedať 20 percent opýtaných.
V prieskume odpovedali oslovení aj na otázku ako sa správajú ľudia v Maďarsku k Maďarom prichádzajúcim zo Slovenska. Podľa 29 percent opýtaných sú milí a snažia sa pomôcť, 43 percent si myslí, že sú skôr dobromyseľní ako zlomyseľní, 14 percent si myslí opak, štyri percentá tvrdia, že sú k nim zlomyseľní.
Podľa 67 percent respondentov osemročná účasť SMK vo vláde priniesla zlepšenie postavenia Maďarov na Slovensku, 15 percent si myslí opak. Aby SMK išla do vlády len s pravicovými stranami SDKÚ-DS a KDH si želá 31 percent opýtaných. Vládnutie SMK s ktoroukoľvek stranou okrem SNS si vie prestaviť 15 percent opýtaných. Vládu SMK, Smer-SD, SDKÚ-DS a KDH by podporilo päť percent respondentov. Vládu SMK so Smerom-SD, prípadne so Smerom a ĽS-HZDS či s SDKÚ-DS, KDH a ĽS-HZDS si vie predstaviť zhodne dve percentá opýtaných.
SITA