Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

20. júla 2011

Pasívne fajčenie zvyšuje riziko poruchy sluchu



Tínedžerom, ktorí sú vystavení pasívnemu fajčeniu, môže hroziť vyššie riziko poruchy sluchu. Vyplýva to z výskumu amerických vedcov. Ich zistenia nemôžu dokázať, že by pasívne ...



Zdieľať
fajcenie BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) - Tínedžerom, ktorí sú vystavení pasívnemu fajčeniu, môže hroziť vyššie riziko poruchy sluchu. Vyplýva to z výskumu amerických vedcov.


Ich zistenia nemôžu dokázať, že by pasívne fajčenie spôsobovalo stratu sluchu, no spojitosť, ktorú odhalili, je ďalším dôvodom, prečo chrániť pred cigaretovým dymom nefajčiarov, osobitne deti, tvrdia výskumníci.

"Potrebujeme sa viac zamerať na túto dospievajúcu časť obyvateľstva, ktorej hrozí strata sluchu pre faktory ako hluk či pasívne fajčenie," uviedol Anil Lalwani, ktorý pracoval na tejto štúdii.


Do výskumu sa zapojilo 1500 mladých

Pasívne fajčenie odborníci spájajú s veľkým množstvom zdravotných problémov u detí - od respiračných infekcií až po poruchy správania. Robia tak aj napriek tomu, že neexistuje žiaden rukolapný dôkaz, že cigaretový dym je koreňom všetkých týchto problémov. Lalwani a jeho kolegovia z New York University Langone Medical Center predpokladali, že tabakový dym môže u detí ovplyvniť prúdenie krvi vo vnútornom uchu, čo je dôležité pre sluch.

Analyzovali preto záznamy z celoamerického prieskumu, do ktorého sa zapojilo 1 500 tínedžerov vo veku od 12 do 19 rokov. Všetci z nich podstúpili vyšetrenie sluchu, ktoré u niektorých odhalilo problémy so zaznamenávaním zvuku pri určitej intenzite. Vedci im zároveň zobrali krv, aby v nej zistili obsah kotinínu, ktorý sa vytvára pri rozklade nikotínu z tabakového dymu. Veľmi vysoké hodnoty kotinínu výskumníkom prezradili, že daný tínedžer je fajčiar.

Nižšie hodnoty zaznamenali u dospievajúceho, ktorý je pravdepodobne vystavovaný pasívnemu fajčeniu. Práve táto skupina skúmaných v porovnaní s tínedžermi, ktorí neboli v pravidelnom kontakte s cigaretovým dymom, mala problémy s počutím ľudskej reči nižšej frekvencie.

Okolo 12 percent z tínedžerov vystavovaných pasívnemu fajčeniu, malo miernu alebo ťažkú poruchu sluchu v jednom uchu.

U mladých z prostredia bez cigariet sa táto hodnota pohybovala pod ôsmimi percentami. Zistenia, ktoré opublikoval Archives of Otolaryngology - Head & Neck Surgery, tiež naznačujú, že pasívne fajčenie mohlo spôsobiť aj zlé počutie vysokých zvukov, aj keď štatistické testy ukázali, že tento rozdiel mohol byť iba náhodný.

"Je to tak trochu prekvapujúce," povedal Joseph DiFranz, ktorý študoval vplyv pasívneho fajčenia na University of Massachusetts Medical School v meste Worchester, ale na spomínanej štúdii nepracoval. "My sme už vedeli, že pasívne fajčenie je pre deti zlé. Toto iba pridalo ďalšiu príčinu," prečo zabezpečiť, aby deti neboli vystavované pasívnemu fajčeniu, vysvetlil DiFranz.

Aj keď sa štúdie zatiaľ nezameriavali na spojitosť medzi pasívnym fajčením a poruchou sluchu u tínedžerov, Lawani pripomenul, že u dospelých fajčiarov sú problémy so sluchom známe. Zamyslel sa tiež nad tým, či poruchy sluchu u tínedžerov-pasívnych fajčiarov môžu vysvetliť aj niektoré ich ďalšie problémy.

Napríklad o deťoch, ktoré zle počujú pokyny učiteľa, sa bude oveľa pravdepodobnejšie hovoriť, že majú problémy s udržaním pozornosti a že sú hyperaktívne. Lekári by sa preto mali zamerať na možné poruchy sluchu u tínedžerov z fajčiarskych rodín. Obzvlášť preto, lebo deti s poruchou sluchu obyčajne nevedia, že majú nejaký problém, no aj napriek tomu to môže zasiahnuť ich verbálny prejav či schopnosti učiť sa, dodáva Lawani.


.
Prehľad protifajčiarskych opatrení v Európe

Belgicko: Protifajčiarske opatrenia, ktoré v súčasnosti platia pre hotely a reštaurácie, by v období od roku 2012 do roku 2014 mali byť rozšírené o kaviarne.

Dánsko: V auguste 2007 krajina zakázala fajčenie v baroch, kaviarňach a reštauráciách s rozlohou väčšou ako 100 štvorcových metrov.

Fínsko: Je prvým štátom na svete, ktorý sa sériou zákonov prijatých v októbri 2010 zaviazal spraviť do roku 2040 z celej krajinu nefajčiarsku zónu.

Francúzsko: V krajine od roku 2008 platí nový protifajčiarsky zákon týkajúci sa kaviarní, reštaurácií a barov. Fajčiari sa premiestnili od stolov v zariadeniach k tým, ktoré stoja na ulici pred nimi.

Nemecko: Fajčenie v baroch a reštauráciách tu zakázali v júli 2008, ale existujú určité výnimky, podľa ktorých v baroch určitej veľkosti možno fajčiť, ak sú na to vybudované oddelené miestnosti.

Grécko: V európskych štatistikách súvisiacich s fajčením a jeho následkami na obyvateľstvo krajina stojí na alarmujúcich priečkach. Jeho postupne zavádzané protifajčiarske opatrenia sú však často ignorované.

Holandsko: V júli 2008 zakázali fajčenie v hoteloch, reštauráciách a stravovacích zariadeniach. Vláda však nedávno oznámila, že plánuje z tohto zákazu vyňať bary menšie ako 70 štvorcových metrov, kde okrem majiteľa nepracujú žiadni iní zamestnanci.

Chorvátsko: Po šesťmesačnom odklade pre malé kaviarne a reštaurácie krajina v apríli 2010 prijala jedny z najprísnejších protifajčiarskych opatrení na Balkáne.

Írsko: Zakázaním tabaku v pohostinstvách v marci 2004 krajina spustila domino efekt zavádzania nefajčiarskych barov a kaviarní po celej Európe.

Macedónsko: Jeho protifajčiarsky zákon, ktorý okrem iného zakazuje aj fajčenie pred zariadeniami, kde sa predáva jedlo a pitie, je považovaný za jeden z najprísnejších v Európe.

Nórsko: V júni 2004 Nórsko zakázalo fajčenie v baroch a reštauráciách.

Poľsko: V novembri 2010 krajina zakázala fajčenie v reštauráciách, baroch a ďalších verejných miestach. V týchto priestoroch, ako aj na pracovisku, teraz možno fajčiť iba v tom prípade, ak sa tam nachádzajú oddelené miestnosti vybavené vetraním.

Slovensko: V septembri 2009 krajina zakázala fajčenie v reštauráciách, nemocniciach, školách, internátoch a na autobusových zastávkach. Fajčiť sa stále môže v pohostinstvách a kaviarňach.

Srbsko: Menšie bary a kaviarne sa môžu rozhodnúť, či sa stanú nefajčiarskymi, kým väčšie bary, kaviarne a reštaurácie musia pre nefajčiarov nechať viac ako polovicu svojich priestorov, pričom musia dbať na dobrú ventiláciu.

Španielsko: Od januára 2011 v krajine platí zákon, ktorý zakazuje fajčenie v baroch, reštauráciách, ako aj v okolí nemocníc, na pozemkoch škôl, na detských ihriskách či v televíznom vysielaní. Španielsko patrí medzi krajiny s najprísnejšími protifajčiarskymi zákonmi

Taliansko: Od januára 2005 si Taliani svoje espresso vychutnávajú bez zapálenia cigarety, a to nie len v kaviarňach, ale aj v reštauráciách a iných verejných miestach.

Turecko: Krajina sa k "nefajčiarskym krajinám" pridala v júli 2009, keď vláda zaviedla zákaz fajčenia v baroch, kaviarňach a reštauráciách.

Veľká Británia: Fajčenie je od roku 2007 zakázané na verejných miestach vrátane barov a reštaurácií; v Anglicku, Walese a Severnom Írsku aj na pracovisku. Škótsko fajčenie zakázalo v roku 2006.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovensko získalo na enviroprojekty 7,9 milióna eur
<< predchádzajúci článok
Mendel by v utorok oslávil 189 rokov