Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. februára 2014

Partnerská dohoda nerieši korupciu pri prideľovaní eurofondov



Miroslav Beblavý, archívne foto



Zdieľať
Miroslav Beblavý, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 17. februára (TASR) – Vláda sa takmer v ničom nepoučila z prvých 10 rokov čerpania eurofondov. Tvrdí to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý, podľa ktorého v návrhu Partnerskej dohody medzi SR a Európskou úniou (EÚ) na roky 2014 až 2020 chýba riešenie "obrovskej korupcie a zlých rozhodnutí" pri prideľovaní fondov EÚ. Strategický dokument minulý týždeň v stredu (12. 2.) schválila vláda SR.


Vo svojej analýze s názvom Ako lepšie využiť eurofondy Beblavý kritizuje vládu za nezvládnutie strategického programovania a zlé nastavenie finančných priorít. "Na školstvo ide jeden z najnižších objemov peňazí, naopak, zásadne sa zvyšujú objemy prostriedkov na oblasti, kde sme boli doteraz svedkami najväčšieho rozkrádania a neefektívnosti," argumentuje opozičný poslanec. Nepáči sa mu ani množstvo priorít, na ktoré majú byť peniaze nasmerované. Napriek zníženiu počtu operačných programov (OP) z 11 na 6 vzrástol počet tém, v dôsledku čoho Beblavý očakáva ešte ťažkopádnejšie riadenie fondov, pretože niektoré OP bude mať na starosti viacero ministerstiev.

Okresať byrokraciu

Za kľúčové považuje určiť, akým spôsobom sa má rozhodovať o tom, kto a za akých podmienok dostane koľko peňazí. Pri výzvach navrhuje preferovať menšie, decentralizované a nenáročné projekty a rozhodovanie prenášať od úradníkov k motivovaným užívateľom. Okresať byrokraciu by malo podľa neho pomôcť zníženie frekvencie platieb a zvýšenie ich výšky či meranie administratívnej záťaže.

Spolufinancovanie projektov má podľa Beblavého slúžiť ako test efektívnosti. "Nízka miera spolufinancovania má zmysel tam, kde by vyššie požiadavky viedli k nečerpaniu eurofondov. V mnohých oblastiach je však záujem oveľa vyšší, než sú možnosti," zdôvodnil. Preto navrhuje zaviesť minimálnu mieru spolufinancovania vo výške 5 % a vyššie spolufinancovanie tam, kde dopyt výrazne prekračuje dostupný objem prostriedkov.

Beblavý by chcel zároveň zlepšiť kontrolu eurofondov zvýšením dostupnosti informácií pre verejnosť a určením kontrolnej inštitúcie. Zapojil by aj parlament, opozíciu a mimovládne organizácie prostredníctvom monitorovacích výborov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Taliansky prezident poveril zostavením vlády Mattea Renziho
<< predchádzajúci článok
V Soči zadržali taliansku aktivistku za transparent: Gay is OK