Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. októbra 2011

Parlamentné strany sa nezhodujú na type vlády do volieb





Zdieľať
vlada ivety radicovej  BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) - Podpredsedovia parlamentných strán nemajú jednotný názor na to, v akom formáte by mala do marcových predčasných volieb do Národnej rady SR fungovať vláda.


Podľa podpredsedu najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD Mareka Maďariča by vláda do predčasných volieb mala byť udržiavacia, s veľmi úzkym mandátom a nemala by robiť žiadne veľké zmeny, prípadne len tie, ktoré sú nevyhnutné pre Slovensko, teda už nie reformy. Uviedol v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo, Rozhlas a televízia Slovenska) Sobotné dialógy. Podľa Maďariča by nebola vhodná úradnícka, ani žiadna nová rekonštruovaná vláda.

Podpredsedníčka SDKÚ-SD a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) pripomenula, že ústavne prijateľné sú viaceré možnosti - napríklad poveriť doterajšiu vládu, vymenovať novú vládu. Tvrdí, že to, či má predsedníčka vlády Iveta Radičová záujem byť do marca premiérkou, alebo nemá, je o zodpovednosti. "V prvom rade dnes o rozhodnutí prezidenta, ktorý má možnosť zvoliť riešenie, ktoré zabezpečí stabilitu Slovenska do volieb," konštatovala ďalej v diskusii podpredsedov parlamentných strán Žitňanská.

Pre strany je dôležitý rozpočet, SaS nevidí dôvod podporovať vládu zvyšných koaličných strán

Podľa podpredsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Rafaela Rafaja kľúčové je rozhodnutie prezidenta, ktorý jasne povedal, že táto vláda skončila. Pripomenul, že parlamentné strany majú pred sebou rozpočet, ako hlavný nástroj stability krajiny. Strany, ktoré zlyhali, nemajú mandát, aby ďalej pokračovali, a preto je podľa Rafaja najrozumnejšie hľadať riešenie v tzv. úradníckej vláde.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nevidí žiaden dôvod podporovať vládu zvyšných troch koaličných strán do marcových predčasných volieb, konštatoval v diskusii Sobotné dialógy minister hospodárstva a podpredseda SaS Juraj Miškov.

Predčasné voľby neboli záložným plánom

Most-Híd podľa jeho podpredsedu a ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona chce, aby prezidentom prijaté riešenie bolo o zodpovednosti a stabilite. Vláda musí rozhodovať do marca napríklad aj o eurofondoch, nemôže byť úplne nečinná, zdôraznil Simon. Pritom je jasné, že v parlamente väčšina nie je, lebo väčšina bola za predčasné voľby. Ak sa však v parlamente nájde dohoda na prijatí rozpočtu, tak ho môže prípadne budúca vláda 1. apríla 2012 anulovať, zmeniť.

Pre KDH je podľa podpredsedu strany Pavla Abrhana veľmi dôležitá stabilita a preto sa budú snažiť nájsť dohodu na schválení štátneho rozpočtu pre budúci rok. V diskusii okrem iného zdôraznil, že plán vyhlásiť predčasné voľby nebol záložným plánom. Ak bol záujem euroval čím skôr schváliť, nebola iná možnosť ako na predčasné voľby pristúpiť, reagoval na otázku ako je možno, že koaličné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS sa po prvom neúspešnom hlasovaní o navýšení eurovalu, na základe ktorého padla vláda, tak rýchlo dohodli so Smerom-SD o podpore v druhom hlasovaní.

SDKÚ-DS nechce spolupracovať so Smerom-SD

Podľa Žitňanskej strana SaS spôsobila pád vlády pre iný názor na navýšenie eurovalu. Pripomenula, že SaS vlani v auguste v Národnej rade SR hlasovala za pôvodný euroval. Strana teraz vedela o čom rozhoduje, či prejde euroval bez Fica alebo s Ficom. SaS si musí uvedomiť, že ak vysloví nedôveru vláde, nedá sa pokračovať v reformách, zdôraznila Žitňanská. Pritom podľa nej platí, že SDKÚ-DS nechce spolupracovať so Smerom-SD.

Predstavy oboch strán v ekonomických otázkach alebo napríklad v reforme justície sú totiž úplne iné. Maďarič konštatoval, že nemožno vylučovať niekoho z povolebnej spolupráce ešte pred voľbami. To, aká koalícia po voľbách vznikne, je na voličoch. Smer-SD bude rokovať s každým, kto sa dostane do parlamentu, aby sa zistili možné prieniky v názoroch a kde prienik možný bude, tam sa pokúsi zostaviť vládnu koalíciu.

Spolupráca strán sa začne riešiť prvý deň po voľbách

V diskusii tiež okrem iného pripomenul, že euroval bol len vyvrcholením viacerých sporov v koalícii. Stredopravé politické zoskupenie, ktoré má šancu presadiť reformy potrebné pre Slovensko, preferuje tak KDH ako aj Most-Híd. Spolupráca sa podľa Miškova začne riešiť prvý deň po voľbách.

V súčasnosti chce SaS v prvom rade presvedčiť voličov o tom, že hodnoty strany sú v prospech Slovenska. Pri hlasovaní o eurovale a dôvere vlády dodržala SaS, aj za cenu pádu vlády, to, čo sľúbila pred voľbami voličom, že nepodporí zadlžovanie Slovenska, pripomenul medzi iným Miškov stanovisko strany.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ivan Mikloš odmieta povolebnú spoluprácu so Smerom (14. 10. 2011)
 Politológ: Robert Fico môže vládnuť od pondelka (14. 10. 2011)
 Za pád vlády môže Richard Sulík, vysvetľuje SDKÚ členom (14. 10. 2011)
 Kabinet Ivety Radičovej môže vládnuť do volieb, tvrdí KDH (14. 10. 2011)
 Robert Fico nepôjde do zrekonštruovanej vlády (14. 10. 2011)
 Krajcer: Nie je potrebné odchádzať z odchádzajúcej vlády (13. 10. 2011)
 Video: Globálna kríza a jej systémové dopady - Peter Staněk (13. 10. 2011)



nasledujúci článok >>
Podľa Jána Figeľa čaká Slovensko neľahké obdobie
<< predchádzajúci článok
Súkromná rozlúčka so spoluzakladateľom Applu bude v nedeľu

Parlamentné strany sa nezhodujú na type vlády do volieb - diskusné fórum čitateľov

Prieskum volicskych preferencii k predcasnym volbam18.10. 0:52:27