Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2012

Parlament v utorok prerokuje dane, školstvo a Zákonník práce



Definitívne rozhodnutie o novele zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, na základe ktorej by sa od 1. októbra zvýšila cena za škatuľku cigariet o zhruba 10 centov, čaká poslancov na 7. ...



Zdieľať
parlament BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Definitívne rozhodnutie o novele zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, na základe ktorej by sa od 1. októbra zvýšila cena za škatuľku cigariet o zhruba 10 centov, čaká poslancov na 7. schôdzi parlamentu, ktorá sa začína v utorok o 13:00.


Poslanci by mali schváliť aj vládnu novelu zákona o správnych poplatkoch, ktorá zvyšuje poplatky v oblasti verejnej správy, v stavebnej činnosti či v oblasti dopravy.

Celkový finančný prínos z vyšších poplatkov rezort financií zatiaľ vyčíslil v tomto roku na takmer sedem mil. eur, v budúcom roku by mal štát získať dodatočných viac ako 32 mil. eur.

Búrlivá diskusia sa očakáva o novele Zákonníka práce, ktorú predkladá minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Zákonodarcovia v prvom čítaní prerokujú aj zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, vypracovaný ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Plénum bude v prvom čítaní diskutovať i o návrhu zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska, podľa ktorého budú občania platiť koncesie aj v roku 2013, hoci pôvodne sa už vtedy mala RTVS financovať výhradne zo štátneho rozpočtu.


Tri novely ministerstva školstva

Na konečné schválenie čakajú tri novely ministerstva školstva. Podľa novely zákona o odbornom vzdelávaní by mali gymnáziá prijímať len žiakov, ktorí na konci druhého polroka ôsmeho ročníka a na konci prvého polroka deviateho ročníka nemali priemer známok horší ako 2,0.

Podmienku by mali žiaci dodržať aj v druhom polroku deviatky. Do priemerného prospechu sa nemajú započítavať známky z výchovných predmetov. Na odbornú školu pôjdu len žiaci, ktorých známky nepresiahli priemer 2,75. Platilo by tiež, že všetci žiaci musia absolvovať prijímacie konanie.

Výnimku by dostali tí, ktorí v celoslovenskom testovaní žiakov deviateho ročníka základnej školy dosiahli v matematike aj slovenčine úspešnosť najmenej 90 %. Rezort školstva chce novelou zvýšiť záujem žiakov základných škôl o štúdium na stredných odborných školách a podporiť štúdium v odboroch, ktoré sú požadované trhom práce, avšak v súčasnosti majú nízky počet absolventov.

Novela zmení aj mechanizmus stanovenia počtu tried prvých ročníkov stredných škôl, ktoré sú financované normatívom z rezortu školstva. Po novom má tento počet určovať samosprávny kraj vo všeobecne záväznom nariadení.

O počtoch tried budú samosprávne kraje rokovať s krajskou radou pre odborné vzdelávanie a prípravu, v ktorej budú i zriaďovatelia súkromných aj cirkevných stredných škôl. Keďže VÚC sú samé zriaďovateľmi štátnych škôl, kritici tvrdia, že im to umožní likvidovať konkurenčné súkromné a cirkevné školy.

Ministerstvo školstva pripomienky kritikov nevypočulo a návrh predložilo s rozporom s Asociáciou súkromných škôl a školských zariadení Slovenska. Zriaďovatelia súkromných a cirkevných škôl si budú môcť otvárať triedy aj nad rámec povolenia VÚC, no ich prevádzku si budú musieť zafinancovať z vlastného vrecka.

Novela zákona o financovaní škôl a školských zariadení mení spôsob financovania voľnočasových aktivít detí. Minister školstva Dušan Čaplovič navrhuje, aby financie na voľnočasové aktivity pre deti od päť do 14 rokov dostávala obec, kde má dieťa trvalý pobyt.

Následne ich pridelí zariadeniu, ktoré dieťa navštevuje. Obce a mestá budú povinné na svojich webstránkach zverejňovať, kto presne peniaze dostal. V súčasnosti peniaze dostávajú priamo mestá a obce, kde deti navštevujú jednotlivé centrá voľného času.


Registrované partnerstvá

Parlament zároveň prerokuje štyri desiatky poslaneckých návrhov. Meniť sa má na návrh Smeru-SD napríklad rokovací poriadok, predseda parlamentu získa právo zaradiť nový bod do programu prebiehajúcej schôdze. Doteraz sa tak mohlo urobiť na návrh minimálne troch poslaneckých klubov. Najsilnejšia parlamentná strana teda nemala vplyv na chod parlamentu.

Smer-SD preto čelil problémom na júlovej schôdzi, ktorú predseda parlamentu Pavol Paška pre istotu ukončil a následne zvolal nové rokovanie. Opoziční zákonodarcovia chcú presadiť napríklad voľné jazdenie na bicykli v lesoch, návrh poslankyne za SaS Lucie Nicholsonovej počíta s tým, aby sa vodičský preukaz vydával iba žiadateľom, ktorí vychodili minimálne deväť tried základnej školy.

SaS tiež navrhuje zaviesť registrované partnerstvá. KDH presadzuje ochranu subdodávateľov, pri verejných zákazkách by im víťazi obstarávaní museli preplácať faktúry. V tajných voľbách budú poslanci voliť predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a dvoch podpredsedov a aj členov Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN). Spolu je na programe 7. schôdze 85 bodov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hewlett-Packard hromadne prepúšťa, skončí 29 tisíc ľudí
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy posilnili, zlato však zlacnelo