Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. júna 2023

Parlament uznal hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 – 1933 za genocídu



Parlament v utorok prijal uznesenie predložený skupinou poslancov bývalej koalície a uznal hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 - 1933 za genocídu. Udalosť proti ľudskosti Odôvodňujú to 90. ...



Zdieľať
hladomor 676x451 20.6.2023  - Parlament v utorok prijal uznesenie predložený skupinou poslancov bývalej koalície a uznal hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 – 1933 za genocídu.

Udalosť proti ľudskosti



Odôvodňujú to 90. výročím hladomoru na Ukrajine a tiež tým, že Európsky parlament a niektoré iné krajiny už obdobné uznesenia prijali.

„Hladomor na Ukrajine predstavuje spoločne s holokaustom najtragickejšiu udalosť proti ľudskosti na európskom kontinente. Zapríčinil smrť miliónov Ukrajincov a Ukrajiniek, bol cynicky naplánovaný a kruto vykonaný sovietskym režimom s cieľom presadiť sovietsku politiku kolektivizácie poľnohospodárstva a potlačiť ukrajinské obyvateľstvo a ich národnú identitu,“ poukázali predkladatelia.

Poslanci Peter Osuský, Ondrej Dostál, Ján Benčík, Anna Zemanová, Tomáš Lehotský, Mária Kolíková, Jarmila Halgašová, Juraj Krúpa (SaS), Gábor Grendel (OĽaNO a priatelia) a nezaradení poslanci Jaroslav Naď (Demokrati) a Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko) ďalej svoj návrh zdôvodňujú s pretrvávajúcou vojnou Ruska proti Ukrajine.

Aby sa podobné činy neopakovali


Vojnou, v ktorej chce Rusko opäť zničiť ukrajinskú národnú identitu a fyzicky zlikvidovať Ukrajincov ako národ, treba jasne poukázať na minulé činy Ruska a urobiť všetko pre to, aby sa podobné činy na Ukrajine či kdekoľvek vo svete už nikdy neopakovali.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Parlament tak uznal „Holodomor,“ teda umelo vyvolaný hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 – 1933 spôsobený zámernou politikou sovietskeho režimu na čele s Josifom Vissarionovičom Stalinom, za genocídu ukrajinského ľudu, keďže bol spáchaný s úmyslom zničiť skupinu ľudí úmyselným nastolením životných podmienok, ktoré mali viesť k ich fyzickému zničeniu.

Podobne kruté metódy používal podľa poslancov sovietsky režim aj v iných častiach Sovietskeho zväzu, najmä v Kazachstane, Bielorusku, na severnom Kaukaze a inde.

Vinníci hladomoru


Navrhovatelia poukazujú na to, že existujú dôkazy o tom, že sovietsky režim zámerne skonfiškoval zozbieranú úrodu obilnín a zavrel hranice, aby Ukrajincom zabránil utiecť pred vyhladovaním. V rokoch 1932 a 1933 Sovietsky zväz vyvážal z územia Ukrajiny obilie, zatiaľ čo tamojší obyvatelia hladovali a umierali.

Zabíjanie prevažne vidieckych Ukrajincov často sprevádzala propaganda, ktorá roľníkov ako tzv. kulakov označovala za vinníkov hladomoru.

„Prebiehajúca ruská agresívna vojna proti Ukrajine, ničenie jej energetickej a poľnohospodárskej infraštruktúry, blokovanie vývozu ukrajinského obilia a krádež miliónov ton obilia zo strany Ruska obnovili obavy z rozsiahleho umelo vyvolaného hladomoru, najmä na globálnom juhu, ktorý je závislý od cenovo dostupného ukrajinského obilia,“ píše sa v návrhu.


Zdroj: SITA.sk - Parlament uznal hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 – 1933 za genocídu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovensko potrebuje zásadnú zmenu. Možnosť bez korupcie podľa respondentov vyhrali SaS, Progresívne Slovensko a Sme rodina
<< predchádzajúci článok
Nový model financovania RTVS považuje Machaj za dobré riešenie, zmena však nie je zakotvená v ústave