Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. marca 2010

Parlament schválil vlastenecký zákon



Akékoľvek rokovania vlády, Národnej rady, obecných a mestských zastupiteľstiev či verejných zhromaždení obyvateľov obce otvorí štátna hymna. Štátna ...



Zdieľať
Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 2. marca  - Akékoľvek rokovania vlády, Národnej rady, obecných a mestských zastupiteľstiev či verejných zhromaždení obyvateľov obce otvorí štátna hymna. Štátna hymna sa bude povinne hrať aj na športových podujatiach a súťažiach organizovaných národnými športovými zväzmi. Slovensko sa tak priblíži tradícii, akú poznáme napríklad z Ameriky. Vyplýva to zo zákona na podporu vlastenectva, ktorý dnes schválil parlament.

Právna norma poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja ukladá novoprijatým štátnym zamestnancom povinnosť zložiť sľub vernosti Slovenskej republike. „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike, jej ústavným zásadám a jej demokratickému zriadeniu. Sľubujem, že ako občan Slovenskej republiky budem podľa svojich možností a schopností oddane a verne chrániť svoju vlasť, jej územnú celistvosť, zvrchovanosť, štátnu suverenitu a mať v prirodzenej úcte jej štátne symboly,“ budú vravieť štátni zamestnanci. Národniari upustili od pôvodného návrhu, aby sľub vernosti skladali i 15-roční tínedžeri pri preberaní občianskeho preukazu. Zmenia sa aj triedy v štátnych školách. Po novom do nich pribudnú štátne znaky, zástava, text hymny a preambuly ústavy.

Štát podľa právnej normy prispieva k podpore vlastenectva v každej oblasti. Každý je povinný zachovávať úctu k štátnym symbolom SR, štátnemu jazyku, k štátu a jeho ústavným orgánom a inštitúciám, hovorí zákon. „Súčasťou výchovy mladej generácie v celom systéme vzdelávania je aj ich výchova k vlastenectvu, výchova pre záujmy štátu a výchova k úsiliu ochraňovať štát. Výchova k vlastenectvu a jeho obsahu musí byť zaradená do učebných osnov výchovno-vzdelávacieho procesu na všetkých stupňoch školskej vzdelávacej sústavy,“ uvádza sa v návrhu.

Národniarsky návrh podporilo 77 zo 122 prítomných poslancov. Hlasovali zaň zákonodarcovia Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS a nezaradený Anton Korba, predseda parlamentu Pavol Paška nehlasoval. Opozícia bola proti alebo sa zdržala hlasovania.

Ak prezident zákon podpíše, do platnosti by mal vstúpiť 1. apríla.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O dôchodkových fondoch v skrátenom konaní
<< predchádzajúci článok
Schválili novelu obecného zriadenia