Francúzsko v utorok preberie od Slovinska predsedníctvo Európskej únie a Paríž sa tak na pol roka stane "hlavným mestom EÚ". Eiffelova veža - symbol Francúzska - bude počas ...
BRUSEL/PARÍŽ/BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Francúzsko v utorok preberie od Slovinska predsedníctvo Európskej únie a Paríž sa tak na pol roka stane "hlavným mestom EÚ". Eiffelova veža - symbol Francúzska - bude počas nadchádzajúcich šiestich mesiacov osvetlená v modrej a žltej, ktoré sú farbami únie. Oficiálne osvetlenie, ktoré bude trvať počas dvoch letných mesiacov, zapnú v pondelok večer o 23. hodine. Slávna parížska atrakcia bude svietiť podľa vzoru európskej vlajky.
Prezident Nicolas Sarkozy, do ktorého dynamiky vkladajú európski lídri nádej na vyriešenie krízy minulý týždeň vyhlásil, že urobí všetko preto, aby Európu priblížil k občanom. "Bez ohľadu na budúcnosť Lisabonu nezmením názor. Budeme pracovať na európskej obrane, na európskej bezpečnosti aby sme z nich urobili konkrétne príklady fungovanie únie," uviedol prezident.
Paríž podľa neho nebude meniť prioritnú agendu - klimatické zmeny, energetiku, imigráciu , európsku obranu a poľnohospodárstvo - no hneď po prevzatí predsedníctva chce Sarkozy vycestovať do Dublinu, aby skúmal možnosti riešenia írskeho odmietnutia Lisabonu. "Mnoho Európanov nerozumie spôsobu, akým teraz budujeme Európu," uviedol francúzsky líder v reakcii na referendum. "Toto musíme vziať do úvahy veľmi rýchlo a zmeniť náš spôsob budovania Európy... Nemáme právo sabotovať európsky projekt, ale musíme to robiť inak," zdôraznil Sarkozy.
Jean-Pierre Jouyet, Sarkozyho minister pre európske otázky, ktorý obvinil v rozhovore pre denník Le Monde americké neokonzervatívne kruhy z financovania odporcov Lisabonu, Írom navrhuje, aby si referendum zopakovali ešte raz, pravdepodobne na jar. Sarkozy musí podľa analytikov robiť nátlak predovšetkým na Čechov, ktorých prezident Václav Klaus v rozhovore pre španielsky denník El País vyhlásil, že "Lisabonská zmluva je mŕtva.“ Poľsko a Česká republika, tradičné euroskeptické krajiny, kritizovali Sarkozyho výroky z minulotýždňového summitu EÚ v Bruseli, kde pohrozil zastavením rozširovania únie, v prípade, že Lisabon nevstúpi do platnosti. Praha a Varšava považujú ďalšie rozšírenie na juhovýchod a východ Európy za svoje politické priority. Výsledkom Sarkozyho tlaku by mal byť nový návrh, o ktorom by mali diskutovať európski lídri na októbrovom summite. Aj napriek írskemu zlyhaniu plánuje Paríž nastaviť európske inštitúcie tak, aby od januára fungovali v lisabonskom režime.
Nicolas Sarkozy označil za medzinárodnú prioritu svojho predsedníctva vznik Stredomorskej únie, ktorej budúci členovia sa majú stretnúť na otváracej konferencii 13. júla v Paríži. Sarkozyho iniciatíva má privítať 43 európskych a stredomorských lídrov. Cieľom Sarkozyho je vrátiť Európanov do hry na Blízkom východe. Počas návštevy Izraela začiatkom týždňa Sarkozy uviedol, že nastal čas, aby sa EÚ dostala do srdca riešenia blízkovýchodného problému. "Nemusíme čakať na výmenu amerického prezidenta,“ povedal prezident pred poslancami izraelského Knessetu.
Sarkozy v snahe nájsť riešenie na rast cien pohonných hmôt bude počas nasledujúcich šiestich mesiacov presadzovať zavedenie hornej hranice DPH na ropné produkty aj napriek odporu niektorých vplyvných členov ako Nemecko.
Podľa francúzskych médií je ústredným motívom Sarkozyho ambicióznej európskej agendy vrátiť Paríž do centra európskej politiky, odkiaľ podľa niektorých krajina vypadla potom, ako v roku 2005 jej občania odmietli v referende Európsku ústavu.
SITA