08. novembra 2015
Ministri a ďalší predstavitelia vlád z takmer 70 krajín sa v nedeľu 8. novembra 2015 zišli v Paríži s cieľom oživiť zdĺhavé rokovania o novej svetovej klimatickej dohode, ktorá má byť uzavretá na decembrovom summite vo francúzskej metropole. Foto: TASR/APParíž 8. novembra (TASR) - Ministri a ďalší predstavitelia vlád z takmer 70 krajín sa dnes zišli v Paríži s cieľom oživiť zdĺhavé rokovania o novej svetovej klimatickej dohode, ktorá má byť uzavretá na decembrovom summite vo francúzskej metropole.
"Musí byť urobené všetko pre úspech konferencie v Paríži," vyzval francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius v úvode rozhovorov, ktorých účastníci hľadajú tri týždne pred summitom OSN o klíme kompromisy v hlavných sporných bodoch. Zámerom je dosiahnuť dohodu, ktorá zníži emisie skleníkových plynov a tým obmedzí dôsledky zmeny klímy. Neformálne rozhovory potrvajú do utorka.
Zástupca Nemecka, štátny tajomník ministerstva životného prostredia Jochen Flasbarth pre agentúru DPA povedal, že každé ďalšie zdržanie v prípravných rozhovoroch by bolo nezodpovedné.
"Žiaľ, pri rokovacom procese sme v poslednom období stratili veľa času," vyhlásil.
Ochrancovia životného prostredia vyzvali ministrov, aby pripravili cestu pre ambicióznu dohodu. Potrebné sú podľa nich napríklad finančné ústupky priemyselných štátov, pokiaľ ide o pomoc krajinám mimoriadne postihnutým zmenou klímy vyrovnať sa s jej následkami.
Sporným bodom je tiež formulácia dlhodobých cieľov ochrany klímy. Zhoda v tejto otázky by bola dôležitým krokom, uviedol Fabius. Za "možno jednoduchšie" označil dohodnutie sa na určitom revíznom ustanovení, podľa ktorého budú krajiny svoje národné ciele pravidelne prehodnocovať a upravovať. Doterajšie plány podľa expertov nestačia na to, aby sa globálne otepľovanie udržalo na menej než dvoch stupňoch Celzia oproti predindustriálnej úrovni.
Terajšie rozhovory nie sú súčasťou oficiálnych prípravných rokovaní v rámci OSN za účasti 195 krajín, na ktorých poslednom kole pred parížskou konferenciou v októbri v Bonne sotva došlo k pokrokom. Všetci dôležití aktéri však majú v Paríži zastúpenie a francúzski hostitelia tak dúfajú v možné kompromisy, ktoré by ukázali cestu ku konečnej dohode.
"Posledné kilometre sú často najťažšie," upozornil Fabius.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR