Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. decembra 2013

Pápež zaželal všetkým život plný radosti a nádeje



Bratstvo ako základ a cesta k pokoju. Tak znie téma, ktorú pápež František vybral do svojho posolstva pri príležitosti 47. Svetového dňa pokoja v roku 2014. V ...



Zdieľať
Pápež František Foto: TASR/AP Photo
Vatikán/Bratislava 30. decembra (TASR) - Bratstvo ako základ a cesta k pokoju. Tak znie téma, ktorú pápež František vybral do svojho posolstva pri príležitosti 47. Svetového dňa pokoja v roku 2014. V katolíckej cirkvi sa slávi od roku 1968 vždy 1. januára.


Posolstvo k Svetovému dňu pokoja pápež František datoval 8. decembra 2013 vo Vatikáne. Prvý január sa spája aj so Slávnosťou Panny Márie Bohorodičky.

"Vo svojom prvom posolstve k Svetovému dňu pokoja sa chcem obrátiť na vás všetkých, jednotlivcov i národy, a zaželať vám život plný radosti a nádeje," uviedol Svätý Otec na začiatku posolstva. "V srdci každého muža a ženy prebýva túžba po plnom živote, ku ktorej patrí túžba po bratstve, vedúcemu k spoločenstvu s inými ľuďmi, ktorých nepokladáme za nepriateľov či konkurentov, ale za bratov," napísal pápež František.

"Skutočne, bratstvo je zásadným rozmerom človeka, ktorý je vzťahovou bytosťou. Úprimné uvedomenie si skutočnosti, že človek je vzťahová bytosť, nás vedie k tomu, aby sme v každom človeku videli skutočnú sestru a skutočného brata; bez bratstva nie je možné budovať spravodlivú spoločnosť, pevný a trvalý mier," zdôraznil najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi. Ďalej upozornil, že bratstvu sa ľudia začínajú učiť v rodine, a to vďaka zodpovednému a doplňujúcemu sa plneniu úloh všetkými členmi rodiny, v prvom rade rodičmi. "Rodina je zdrojom každého bratstva, preto je aj základom pokoja a prvou cestou k nemu, lebo svojím povolaním by mala premôcť svet svojou láskou", podčiarkol.

František ďalej s odvolaním sa na svojho predchodcu Benedikta XVI. konštatoval, že globalizácia nás síce približuje, ale nerobí z nás bratov. "Mnohé prípady nerovnosti, nespravodlivosti a chudoby signalizujú nielen nedostatok bratstva medzi ľuďmi, ale aj absenciu kultúry solidarity. Nové ideológie, pre ktoré je charakteristické šírenie individualizmu, egocentrizmu a konzumný, materiálny spôsob života, oslabujú sociálne zväzky a živia mentalitu 'vyraďovania' vedúcu k opovrhnutiu a opúšťaniu najslabších členov spoločnosti, tých, ktorých považujú za 'neužitočných'", pokračoval. "Koreň bratstva je obsiahnutý v Božom otcovstve. Ide o osobnú, presnú a mimoriadne konkrétnu lásku Boha ku každému človeku," zdôraznil Svätý Otec.

"Bratstvo ľudí sa znovu zrodilo v Ježišovi Kristovi v jeho smrti a zmŕtvychvstaní. Kríž je definitívnym miestom bratstva, ktoré ľudia nie sú sami schopní generovať," podčiarkol František.

Svetový deň pokoja vyhlásil 8. decembra 1967 pápež Pavol VI.

V ďalšej časti posolstva pápež označil bratstvo za predpoklad na prekonanie chudoby. "So znepokojením pozorujeme nárast rôznych druhov strádania, vylúčenia, osamelosti a rozličných foriem patologických závislostí. Takúto chudobu možno prekonať len prostredníctvom znovu objavenia a ocenenia bratských vzťahov v rodinách a spoločenstvách, prostredníctvom spoločného prežívania radostí i žiaľov, ťažkostí i úspechov ich jednotlivých členov," uviedol Svätý Otec.

V časti znovu objavenie bratstva v ekonomike najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi upozornil, že "vznik ekonomických kríz má viesť k tomu, aby sa včas premysleli modely ekonomického rozvoja a zmeny v štýle života." "Dnešná kríza, so svojím vážnym dosahom na život ľudí, môže byť aj vhodnou príležitosťou na znovu získanie rozvážnosti, miernosti, spravodlivosti a mravnej sily," podčiarkol.

Pápež František Foto: TASR/AP
"Aj v uplynulom roku mnohí naši bratia a sestry naďalej prežívali ničivú skúsenosť vojny, ktorá spôsobuje vážnu a hlbokú ranu prežívaniu bratstva," napísal František v posolstve. A pokračoval: "Všetkých, ktorí žijú v krajinách, kde zbrane nastoľujú teror a skazu, uisťujem o svojej osobnej blízkosti i o blízkosti celej Cirkvi, ktorej poslaním je prinášať Kristovu lásku aj bezbranným obetiam zabudnutých vojen, a to prostredníctvom modlitby za pokoj, služby zraneným, hladným, utečencom, vysídlencom a tým, ktorí žijú v strachu." Svätý Otec "naliehavo vyzval tých, ktorí zbraňami zasievajú násilie a smrť: objavte svojho brata v tom, koho dnes považujete len za nepriateľa, ktorého treba poraziť, a zastavte sa! Opustite cestu zbraní a choďte v ústrety druhým cestou dialógu, odpustenia a zmierenia, aby ste okolo seba vybudovali spravodlivosť, dôveru a nádej!"

Svetový deň pokoja vyhlásil 8. decembra 1967 pápež Pavol VI. Ten sa po celý pontifikát zasadzoval za svetový mier a pokoj. Vo svojej apoštolskej exhortácii Evangelii nuntiandi zdôraznil, že misionárska dimenzia Cirkvi je pre udržanie mieru a pokoja nevyhnutná. Na zvýraznenie tejto potreby zaviedol Svetový deň pokoja. V katolíckej cirkvi sa slávi 1. januára na slávnosť Panny Márie Bohorodičky.

Kým rímskokatolícka cirkev slávi 1. januára Svetový deň pokoja, Organizácia Spojených národov (OSN) každý rok 21. septembra pripomína Medzinárodný deň mieru a akcentuje v ňom zachovávanie pokoja zbraní a nenásilia vo svete.

Zdroje: www.radiovaticana.org, www.vatican.va, www.kbs.sk, TK KBS, www.un.org

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Silvester v Starom Meste ponúka koncert filharmonikov i párty na ľade
<< predchádzajúci článok
Brusel odobril v tomto roku na dopravné projekty 930 miliónov eur