Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. decembra 2017

Pápež v Bangladéši použil slovo Rohingovia



Pápež František spolu s predstaviteľmi rôznych náboženských skupín. Dháka, 1.decembra 2017.



Zdieľať
Pápež František spolu s predstaviteľmi rôznych náboženských skupín. Dháka, 1.decembra 2017. Foto: TASR/AP
Dháka 1. decembra (TASR) - Pápež František sa dnes počas svojej návštevy Bangladéša stretol v Dháke so zástupcami moslimov z etnika Rohingov, ktorí ušli z Mjanmarska pred etnicky motivovanými násilnosťami. Ako upozornila agentúra AP, v príhovore k nim pápež použil slovo "Rohingovia".


Zo strany pápeža ide o významné gesto, aj keď slovo Rohingovia vyslovil až v Bangladéši, nie v Mjanmarsku, kde je tento termín pre veľkú časť obyvateľstva neprijateľný.

Jeho použitie by totiž v ich prípade znamenalo uznanie tohto etnika moslimského vierovyznania, ktorého príslušníci prišli z vtedajšieho Bengálska pred niekoľkými generáciami, za jednu z národnostných menšín. Väčšina Mjanmarčanov pritom Rohingov považuje za imigrantov a štát ich národnosť neuznáva, takže sú de facto bez občianstva.

František na tomto stretnutí požiadal Rohingov o odpustenie za všetko utrpenie a ľahostajnosť, ktorým boli vystavení, a žiadal pokračovať v úsilí o uznanie všetkých ich práv. Vzápätí uviedol, že Božiu prítomnosť dnes možno stotožniť aj s "Rohingami".

Ako informovala agentúra AP, rohinskí utečenci pricestovali na stretnutie s pápežom do Dháky z oblasti Cox's Bazar pri hraniciach Bangladéša, kam sa od augusta uchýlilo viac ako 620.000 Rohingov, ktorí v Mjanmarsku podľa OSN čelili etnickým čistkám.

Na stretnutie s pápežom prišlo 16 Rohingov - 12 mužov, dve ženy a dve dievčatá. František sa s nimi pozdravil a vypočul si ich príbeh. Jedno z dievčat aj požehnal.

K stretnutiu došlo v rámci medzináboženského a ekumenického stretnutia spojeného s modlitbou za mier.

Na ekumenickom stretnutí, ktoré sa konalo v záhrade rezidencie arcibiskupstva v Dháke, sa zúčastnili aj predstavitelia rôznych kresťanských cirkví, ako aj zástupcovia hinduistov i budhistov.

Pápež vo svojom príhovore opäť zopakoval nutnosť úprimného a konštruktívneho dialógu medzi náboženstvami. Vyslovil sa aj za rešpektovanie slobody vierovyznania a podporil snahy postaviť sa rozhodne proti tým, ktorí sa v mene náboženstva snažia podnecovať rozkol, nenávisť a násilie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bitcoin opäť posilňuje, jeho kurz sa dostal nad 10.500 USD
<< predchádzajúci článok
Davy ľudí vítali Harryho a Meghan na ich prvej oficiálnej návšteve