Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. marca 2012

Pápež prichádza na ostrov slobody, Kubánci sú v napätí



Hlava rímskokatolíckej cirkvi v pondelok prvýkrát po 14. rokoch vstúpi na pôdu komunistickej Kuby. Naposledy tak urobil jeho predchodca a poľský rodák pápež Ján Pavol II., ktorý počas ...



Zdieľať
kuba HAVANA 26. marca (WEBNOVINY) - Hlava rímskokatolíckej cirkvi v pondelok prvýkrát po 14. rokoch vstúpi na pôdu komunistickej Kuby.


Naposledy tak urobil jeho predchodca a poľský rodák pápež Ján Pavol II., ktorý počas svojej pamätnej cesty sľúbil ostrovanom viac slobody a reforiem.

Kubánsky režim pod vedením tvrdej ruky Fidela Castra odvtedy začal pripravovať zmeny vo vedení krajiny. K jednému z najväčších úspechov misie Jána Pavla II. patrilo aj obnovenie osláv Vianoc ako cirkevného sviatku.

Kubánski disidenti dúfajú, že pondelková návšteva pápeža Benedikta XVI. im pomôže zlepšiť vzťahy medzi tamojšou cirkvou a vládou.

„Dnes je evidentné, že marxistická ideológia v podobe, v akej bola vytvorená, už nezodpovedá realite," vyhlásil Benedikt s tým, že Kuba si musí hľadať nový spoločenský model. Na tejto ceste jej chce katolícka cirkev prostredníctvom duchovného dialógu pomôcť vyhnúť sa traumám.

Čo sa týka ľudských práv na Kube, Benedikt XVI. povedal len to, že cirkev bola vždy na strane slobody, k čomu je ochotná vždy prispieť.

Po revolúcii v roku 1959 boli kňazi a mníšky zatknutí, alebo vyhnaní z ostrova. Cirkevný majetok znárodnila vládnúca trieda na čele s Fidelom Castrom. Náboženstvo bolo zakázané a „ostrov slobody“ sa stal oficiálne ateistickým.

Ľady prelomila až pamätná návšteva pápeža Jána Pavla II. Významnú úlohu v šírení Božieho slova na ostrove v súčasnosti zohráva kardinál Jaime Ortega.



Disident: Zmena je na Kubáncoch

V tmavej izbe v chudobnej štvrti Havany sedí politický disident a kandidát na Nobelovu cenu mieru za rok 2005 Oswaldo Payá. „ Vieme, že zmena (režimu, pozn. redakcie) závisí na Kubáncoch," povedal pre The Christian Science Monitor Payá a pokračoval: "Návšteva pápeža nie je nádejou na politickú zmenu, ale chceme, aby nás počuli.“

Pred príchodom pápeža neoddychoval ani kubánsky režim a hromadne zatýkal aktivistky z hnutia Dámy v bielom (Las Damas de Blanco).

Podľa posledných správ zatkli približne 70 členiek organizácie Dámy v bielom (Damas de Blanco), ktorá združuje matky a manželky kubánskych politických väzňov. Príslušníčky neformálneho združenia organizujú v Havane každý týždeň protesty za prepustenie zadržaných disidentov.

Úrady ich protesty prísne monitorujú a v prípade, že ženy nedodržia plánovanú trasu pochodu, okamžite ich zatýkajú.

"Príchod Jeho Svätosti prináša posolstvo lásky, ktorú ľudia na Kube potrebujú,“ povedala novinárom líderka hnutia Dámy v bielom Berta Soler.

Podľa nej návšteva z Vatikánu posilnila odhodlanie mnohých členiek neformálnej skupiny vytrvať vo svojom boji. „Mnohé ženy, ktoré boli zatknuté, sa po prepustení vrátili do kostola a pokračujú v protestoch,“ uviedla Soler. Pravidelné stretnutia v kostole Santa Rita na piatej Avanue v Havane prilákali v posledných dňoch aj početný zástup medzinárodných reportérov.

„Kubánsky ľud potrebuje, aby sa rešpektovali jeho ľudské práva,“ nazdáva sa líderka hnutia Dámy v bielom a zároveň kriticky priznáva: „Pápež nám slobodu neprinesie.“




Castro vs. pápež

Kubánska vláda považuje disidentov za hrozbu režimu.

Prostredníctvom svojich novín Granma opísala disidentov ako „malé kontrarevolučné skupinky, ktoré sú financované z Miami.“ Organizáciu Dámy v bielom vníma režim Raula Castra zase ako „žoldnierov v službách Spojených štátov.“

Návšteva pápeža Benedikta XVI. na ostrove slobody sa tak prirovnáva k chodeniu po lane. Vatikán sa pokúša zlepšiť vzťahy s vládnúcou triedou a zároveň upriamiť pozornosť na porušovanie ľudských práv a väznenie disidentov.

O tom, že jeho misia v havane nebude jednoduchá svedči aj názor mäsiara Ismaela Camacha, ktorý sa počas rozhovoru pre The Christian Science Monitor pozrel na vyblednuté plagáty Fidela Castra v zelenej uniforme a bez zaváhania povedal: „Toto je náš pápež!“

Informácie pochádzajú z agentúr AP, Reuters a z webovej stránky csmonitor.com

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Študenti spúšťajú petíciu Stop nespravodlivej maturite
<< predchádzajúci článok
Izrael prerušil kontakty s Radou pre ľudské práva