Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. marca 2015

Pápež je vo funkcii dva roky, analytik hodnotí jeho činy



Zvolenie prvého pápeža z Latinskej Ameriky ohlásil svetu 13. marca 2013 biely dym vychádzajúci z komína vatikánskej Sixtínskej kaplnky a zvony na Bazilike sv. Petra. Odvtedy František urobil množstvo zmien a jeho homílie v Dome sv. ...



Zdieľať
papez frantisek Zvolenie prvého pápeža z Latinskej Ameriky ohlásil svetu 13. marca 2013 biely dym vychádzajúci z komína vatikánskej Sixtínskej kaplnky a zvony na Bazilike sv. Petra. Odvtedy František urobil množstvo zmien a jeho homílie v Dome sv. Marty sú podstatnou súčasťou duchovnej reformy cirkvi.BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Svet si pripomína druhé výročie zvolenia kardinála Jorgeho Mariu Bergoglia na pápežský stolec. Ako povedal pre agentúru SITA cirkevný analytik Imrich Gazda, za kľúčové považuje vo Františkovom pontifikáte jeho na prvý pohľad bezvýznamné rozhodnutie. Ide o homílie v Dome sv. Marty. "Svojimi príhovormi počas ranných svätých omší pápež prehovára do sŕdc všetkých veriacich. Homílie v Dome sv. Marty sú podstatnou súčasťou duchovnej reformy cirkvi," upozornil Gazda.


Pápež František stojí pred obrovskou výzvou

Gazda tiež upozorňuje na synodu o rodine. Na minuloročnú mimoriadnu Synodu biskupov o rodine v októbri nadviaže jej riadne pokračovanie. "Nejde o bezvýznamný diskusný klub. Biskupi z celého sveta ukázali cit pre problémy, ktorým musia čeliť nielen rodiny, ale aj rozvedení, slobodné matky či homosexuáli. Návrhy, ako im pomôcť pri zachovaní vernosti Evanjeliu, sa však rôznia. František stojí pred najväčšou výzvou svojho pontifikátu," zdôraznil.

František sa podľa Gazdu rozhodol zmenšiť byrokraciu, aby Rímska kúria bola pápežovi na osoh a nie na príťaž. Vatikán totiž je nielen duchovným centrom kresťanstva, ale aj štátom so svojimi problémami. Zároveň sa pustil do upratania vatikánskych financií, lebo – ako sám povedal – "je pohoršením, keď sa z chrámu, Božieho domu, stane dom obchodníkov". Analytik tiež vyzdvihol, že od svojho zvolenia František prejavuje silný cit pre kolegialitu.

Obrazom: Pápež František od zvolenia navštívil už množstvo miest

"Dôkazom je nielen zvolanie Synody biskupov, ale aj zriadenie Rady kardinálov. Hlasu tzv. veľkej deviatky pod vedením honduraského kardinála Maradiagu František veľmi pozorne načúva," upozornil Gazda. Svätý Otec tiež internacionalizoval kardinálske kolégium. Počas dvoch konzistórií František vymenoval 39 nových kardinálov. "Výrazná väčšina z nich nepochádza z Európy. Katolíci z Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky tak majú výraznejšie zastúpenie na najvyšších miestach. Počas najbližšieho konkláve tak nebude môcť byť reč o európskej voľbe," konštatoval Gazda.

Prekvapil obrovským počtom apoštolských ciest

Pápež tiež podľa Gazdu zaviedol nulovú toleranciu sexuálnych deliktov. Na návrh Rady kardinálov František v prvom roku svojho pontifikátu zriadil Komisiu na ochranu maloletých. Jej členmi sú aj obete, ktoré boli v detstve sexuálne zneužívané. Nulovú toleranciu pápež požaduje aj od všetkých biskupov a rehoľných predstavených. Pápež podľa Gazdu praktizuje praktický ekumenizmus.

"Už ako arcibiskup Buenos Aires bol František známy spoluprácou s predstaviteľmi iných kresťanských cirkví. Na Petrovom stolci si vybudoval nadštandardné vzťahy s ekumenickým patriarchom Bartolomejom – duchovným dedičom apoštola Petra. Nie nadarmo boli apoštoli Peter a Ondrej bratmi. Vyčíňanie moslimských fundamentalistov na Blízkom východe a v severnej Afrike ešte viac núti kresťanov k vzájomnej spolupráci," povedal analytik.

Obrazom: Pápež František sa stretol aj s hráčmi Bayernu

Pápež navštevuje periférie. Albánsko, Srí Lanka, Bosna a Hercegovina, ale aj ostrov Lampedusa či okrajové rímske farnosti. "Ak niečím František naozaj prekvapil, tak je to vysoký počet apoštolských ciest. Ukazuje, že vychádzanie na periférie preňho nie je len páčivé heslo," zdôraznil Gazda, podľa ktorého aj spolužitie dvoch pápežov (Benedikt XVI. sa stal emeritným pápežom – poznámka SITA), je silným svedectvom jednoty cirkvi a zároveň dôkazom ich výnimočných charakterov.

Františka zvolili kardináli po piatich kolách

Zvolenie prvého pápeža z Latinskej Ameriky ohlásil svetu 13. marca 2013 krátko po 19:00 biely dym vychádzajúci z komína vatikánskej Sixtínskej kaplnky a zvony na Bazilike sv. Petra. O hodinu neskôr na Námestí sv. Petra vo Vatikáne voľbu potvrdil francúzsky kardinál protodiakon Jean-Louis Tauran tradičnou formulou: "Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam!" (Oznamujem vám veľkú radosť: máme pápeža).

Video: Pápež František požehnáva a bozkáva deti na námestí


Krátko po 20:20 z balkóna baziliky 266. hlava Katolíckej cirkvi po prvý raz udelila prvé požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu). Vtedy novozvolený pápež z balkóna Baziliky sv. Petra najskôr vyzval k modlitbe za emeritného pápeža Benedikta XVI., po ktorom prebral úrad. Vyzval k modlitbe za celý svet a za bratstvo v Cirkvi. Prítomných tiež poprosil, aby sa modlili i za neho. Po požehnaní opäť poďakoval za "vrelé prijatie".

Posledným pápežom, ktorý sa narodil mimo Európy, bol Gregor III., ktorý pochádzal zo Sýrie a Katolícku cirkev viedol v rokoch 731 - 741. Františka zvolili kardináli po piatich kolách 75. konkláve. Na jeho voľbe sa zúčastnilo 115 kardinálov zo všetkých svetadielov. Novozvolený Svätý Otec nahradil nemeckého predchodcu Benedikta XVI., ktorý sa posledný februárový deň roku 2013 vzdal svojho úradu. Pontifikát ukončil po takmer ôsmich rokoch. Benedikt XVI. povedal, že cíti ťarchu staroby a že mu na riadne vykonanie úradu nezostávali sily.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cameron stojí za Merkelovou, na oslavy do Moskvy sa nechystá
<< predchádzajúci článok
Nadácia Zastavme korupciu spustila kampaň Odzvoňme schránkam