Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. júna 2016

Pápež František odsúdil genocídu Arménov



Pápež František počas kázne v rámci 3-dňovej návštevy arménskeho hlavného mesta Jerevan, 24.6. 2016.



Zdieľať
Pápež František počas kázne v rámci 3-dňovej návštevy arménskeho hlavného mesta Jerevan, 24.6. 2016. Foto: TASR/AP
Rím/Jerevan 24. júna (TASR) - Pápež František dnes hovoril o masovom vyvraždení Arménov v rokoch 1915-1916 ako o "genocíde". Toto slovo použil počas príhovoru k arménskemu prezidentovi Seržovi Sarkisjanovi a ďalším štátnym predstaviteľom na začiatku svojej oficiálnej návštevy Arménska. Informoval o tom Vatikánsky rozhlas.


"Nanešťastie, táto tragédia, táto genocída, bola prvou v odsúdeniahodnej sérii katastrof minulého storočia, ktoré umožnili prekrútené rasové, ideologické alebo náboženské ciele, ktoré zatemnili mysle páchateľov až do takého bodu, že plánovali vyhladenie celých národov," citovala Františka tlačová agentúra DPA.

Obete tohto vraždenia by si mal pápež uctiť v sobotu, počas návštevy Pamätníka obetí genocídy Cicernakaberd v Jerevane. Tam sa stretne s desiatkami ľudí, ktorých príbuzní unikli vraždeniu jednotkami Osmanskej ríše a útočisko im počas prvej svetovej vojny poskytol pápež Benedikt XV.

Akékoľvek využitie slova "genocída" zvyčajne vyvolá silné protesty Turecka. Keď ho pred rokom použil pápež počas osobitnej spomienkovej omše v Bazilike sv. Petra, kde hovoril o "prvej genocíde 20. storočia", Ankara odvolala svojho veľvyslanca z Vatikánu a obvinila pápeža, že hovorí "nezmysly", napísala tlačová agentúra DPA.

Arménsko má v kresťanskom svete osobitné miesto, keďže je prvou krajinou sveta, ktorá kresťanstvo prijala ako štátne náboženstvo. Stalo sa tak v roku 301 n.l.

Posledným pápežom, ktorý do Arménska zavítal, bol Ján Pavol II. Jeho návšteva sa uskutočnila v roku 2001 pri príležitosti 1700. výročia prijatia kresťanstva.

Pápežova návšteva v Arménsku je 14. zahraničnou cestou jeho pontifikátu. V jej programe sú v sobotu modlitby za mier na jerevanskom Námestí republiky a v nedeľu púť do kláštora Chor Virap, z ktorého je výhľad na biblickú horu Ararat, ležiacu v blízkosti hraníc s Tureckom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Motív ozbrojenca z Viernheimu zostáva nejasný, pravé zbrane nemal
<< predchádzajúci článok
Mimoriadna schôdza parlamentu ku Kaliňákovi bude vo štvrtok