![]() |
22. októbra 2005
O vtáčej chrípke
Výskyt: domáca hydina (kura, morka, kačka) aj voľne žijúce vtáky (bažant, prepelica, perlička, hus, holub), cicavce (ošípaná, kôň).
Zdroj nákazy: predovšetkým divé kačice.
Šírenie: výlučkami z horných ciest dýchacích alebo trusom. V truse vírus prežije až 30 dní pri 4 stupňoch Celzia, pri izbovej teplote 28 dní, na vajcovej škrupine 8 dní. Šíri sa dotykom s chorým zvieraťom, s nakazeným človekom, ale aj predmetmi, krmivom a vodou.
Priebeh: ochorenie vypukne do niekoľkých hodín alebo do troch dní.
Príznaky: znížená aktivita vtákov, nižší príjem potravy a vody, nižšia znáška vajec. Kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuch hlavy a tváre.
Potvrdený výskyt v Európe: Rumunsko, Turecko, Grécko, Rusko.
Účinná vakcína: vyvinulo ju Maďarsko, pracujú na nej v USA, Nemecku, vo Francúzsku a vo Veľkej Británii.
Pozor na uhynuté vtáky!
Ak nájdete mŕtvolku vtáka, určite sa ho nedotýkajte. Odborníci vyzývajú, aby ľudia každý takýto nález oznámili. Obrátiť sa treba na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu alebo na koordinátora Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku. Inšpektor obhliadne uhynutého vtáka a posúdi, či je vhodný na odber vzorky na testovanie na vtáčiu chrípku. Zdroj: www.svssr.sk, (TASR)
Anketa
Viete si predstaviť, že by sme museli v dôsledku vtáčej chrípky chodiť po ulici so závojom na tvári, rešpektovať zákaz vychádzania na ulicu, zhromažďovať sa a nechodiť do kina alebo školy?
Zsolt, 30,
robotník
- Všetko okolo vtáčej chrípky je len biznis! Čím viac ochorení, tým lepšie pre tých hore. Myslíte si, že keby to k nám aj došlo, že vám dá niekto niečo zadarmo? A chudobný človek, kde má vziať peniaze napríklad len na také rúško?
Ľudmila, 84,
dôchodkyňa
- V poslednom čase sa bojím najviac holubov. Všade ich je plno. A čítala som, že prenášajú rôzne ochorenia. Ak bude treba a budú také nariadenia, nebudem chodiť cez park a budem sa vyhýbať miestam, kde sa zdržujú vtáky. Nemyslím si však, že sa to môže rozšíriť až k nám.
Boris Machut, 16,
študent
- Hovoriť o výskyte vtáčej chrípky na Slovensku je zatiaľ predčasné. Pokiaľ sa však niečo také vyskytne, ja osobne budem dodržiavať všetky nariadenia a príkazy. Určite by som však zvažoval zákazy vychádzania a zhromažďovania. Rozhodne vtáčiu epidémiu nepodceňujem, ale zatiaľ sa mi nezdá toto ochorenie aktuálne.
Alexander N., 38,
murár
- Ak bude treba, tak budem nosiť aj rúško na ústach, budem sa svedomito vyhýbať vtákom
a nebudem ich jesť. Myslím si však, že nás skôr prekvapí obyčajná chrípka, nie tá vtáčia. Ak predsa len príde, budem dodržiavať všetky nariadenie a budem sa chrániť.
Michaela,
16, študentka
- Bude mi ľúto, že nebudem môcť chodiť do parku, medzi priateľov a do kina. Menej ľúto by mi bolo, že zatvoria školy.
(jsch)
(ru)
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |