Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. mája 2014

Pan Ki-mun si želá viac bezpečnosti pre novinárov



Pri výkone povolania prišlo vlani vo svete o život 70 novinárov, v uplynulých štyroch mesiacoch roka 2014 pribudlo k ním ďalších 14 obetí z radov kolegov.



Zdieľať
Pan Ki-mun Foto: TASR/AP Photo
New York 3. mája (TASR) - Pri výkone povolania prišlo vlani vo svete o život 70 novinárov, v uplynulých štyroch mesiacoch roka 2014 pribudlo k ním ďalších 14 obetí z radov kolegov.


Aj v súvislosti s touto štatistikou sa generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyjadril v New Yorku v predvečer dnešného Svetového dňa slobody tlače za posilnenie bezpečnosti pre žurnalistov.

Každoročne potvrdzujeme pri tejto príležitosti náš záväzok, týkajúci sa slobodného prístupu a rozširovania informácií prostredníctvom médií. Avšak denne vidíme, že sa proti tomuto právu bojuje, vyhlásil podľa tlačovej agentúry DPA Pan Ki-mun.

Svetový deň slobody tlače je príležitosťou pripomenúť základné princípy slobody tlače, hodnotiť úroveň slobody tlače, brániť médiá pred útokmi proti ich nezávislosti a v neposlednom rade spomenúť si aj na novinárov, ktorí boli zabití za to, že si plnili svoje povinnosti. Sloboda prejavu sa musí rozšíriť aj na bezpečnosť médií na internete. Tento deň sa podľa OSN má osobitne týkať bezpečnosti novinárov, odstraňovania beztrestnosti za zločiny spáchané proti slobode tlače, ďalej bezpečnosti a otvorenosti internetu ako podmienky pre bezpečnosť na počítačovej sieti.

Pan Ki-mun vo vyhlásení podčiarkol, že prenasledovanie novinárov píšucich o citlivých faktoch, ich únosy, zadržiavanie, bitie, mučenie a niektorých prípadoch aj likvidácia sú neakceptovateľné. Pripomenul, že žijeme vo svete závislom čoraz väčšmi od svetových spravodajských sietí a novinárov pracujúcich v ich službách.

Sloboda tlače by mala byť v centre nášho úsilia o bezpečnosť, dôstojnosť a blahobyt pre všetkých, zdôraznil a vyzval vlády všetkých krajín, zväzové organizácie a všetkých jednotlivcov, aby bránili základné právo na slobodu tlače.

Od roku 1992 prišlo podľa oficiálnych štatistík vo svete o život viac ako 1000 novinárov, čo je alarmujúca bilancia. Aj preto generálny tajomník OSN zdôraznil, že páchatelia útokov na žurnalistov, iniciátori ich zastrašovania nezriedka aj nekalými právnickými metódami, nesmú požívať beztrestnosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislavou pobežia športovci, v meste obmedzia dopravu
<< predchádzajúci článok
Sťahovanie autorských diel pre osobnú potrebu nemá byť trestné