Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. septembra 2017

Pamiatke A. Dubčeka sa možno pokloniť aj pri pamätníku blízko Humpolca



Na snímke pamätník venovaný Alexandrovi Dubčekovi pri Humploci.



Zdieľať
Na snímke pamätník venovaný Alexandrovi Dubčekovi pri Humploci. Foto: TASR/Erik Mader
Bratislava/Humpolec 1. septembra (TASR) – Pamiatku Alexandra Dubčeka si verejnosť môže kedykoľvek pripomenúť v blízkosti miesta, kde pred 25 rokmi havarovalo auto vezúce vtedajšieho predsedu Federálneho zhromaždenia ČSFR do Prahy. Pri výjazde z čerpacej stanice, neďaleko pre Dubčeka nešťastného miesta diaľnice D1, je už takmer 20 rokov inštalovaný pamätník venovaný vedúcej osobnosti Pražskej jari.


Pietne miesto vzniklo z iniciatívy niekdajšieho generálneho riaditeľa Národného literárneho centra (NLC) v Bratislave, dnes už zosnulého Drahoslava Machalu. V sprievode námestníka NLC Viliama Apfela sa Machala pri ceste z Prahy do Bratislavy na konci roku 1997 spontánne vybral za vedením mesta Humpolec, aby prezentoval nápad pripomenúť významného politika pre Slovákov i Čechov i pamätníkom pri osudovom úseku diaľnice. Pamätníkom tohto stretnutia bol Jiří Fiala, ktorý vtedy, podobne ako dnes, pôsobí ako tajomník Mestského úradu v Humpolci. "Za vedenie mesta sme sa na tomto stretnutí zúčastnili traja, okrem mňa tam bol i vtedajší starosta Jan Koten a vicestarosta Roman Brzoň," zaspomínal Fiala. "Pretože sme rovnako cítili, že by bolo veľmi vhodné si nešťastnú udalosť natrvalo pripomenúť, dohodli sme sa, že na realizácii pamiatky odkazu Alexandra Dubčeka budeme aktívne pracovať," dodal.



Kým slovenská strana zabezpečila vytvorenie samotnej pamätnej tabule, samospráva sa postarala o stavebnú prípravu. "Všetko klaplo tak, ako malo, a tak už o necelý rok, 30. augusta 1998, sa mohlo uskutočniť slávnostné odhalenie pamätníka," pripomenul zástupca samosprávy mesta na Vysočine. Poukázal i na to, že v ďalších rokoch mesto pravidelne v novembri (Dubček na následky zranení zomrel 7. novembra 1992) organizovalo pri pamätníku spomienkové stretnutie. V súčasnosti sa prostredníctvom svojho podniku technických služieb stará o jeho pravidelnú údržbu. "Rovnako tak zo svojho rozpočtu platí nájomné za pozemok pod pamätníkom, ktorý je majetkom Riaditeľstva ciest a diaľnic ČR," uviedol, priamy aktér dohovoru o vzniku pietneho miesta.

Autorom pamätníka je umelecký sochár Teodor Baník. Mramorovú pamätnú tabuľu dopĺňa bronzový reliéf Dubčekovej tváre.

Okolnosti nehody dodnes sprevádzajú nejasnosti, ba i konšpiračné teórie o atentáte na Dubčeka. Historik Stanislav Sikora, ktorý sa obdobiu národných dejín spojených s osobnosťou Alexandra Dubčeka venuje, však pripomína okolnosti, za ktorých k nehode došlo. "V ten deň strašne lialo, je známe, že na tom úseku diaľnice D1 pri Humpolci sa stávajú podobné nehody. Navyše, ak by Dubček nemal zlozvyk sa nepripútavať na zadnom sedadle, možno by z toho vyšiel iba dochrámaný, s nejakou zlomeninou, ale nemalo by to také tragické následky. Takže tie teórie sú podľa mňa pritiahnuté za vlasy. Skôr by som kritizoval laxnosť pri vyšetrovaní nehody. Tá vyvolala podozrenia, ktoré konšpiráciám iba nahrávajú," uviedol v rozhovore pre TASR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hlasovanie spustené. Poznáme nominácie na HOVORCU ROKA 2017
<< predchádzajúci článok
V. Putin: Vyvíjať na KĽDR nátlak pre jadrové rakety je zbytočné