Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. novembra 2015

Pamätník Ľ. Štúra oficiálne odhalili až päť rokov po jeho postavení



Na snímke odhalená busta Ľudovíta Štúra



Zdieľať
Na snímke odhalená busta Ľudovíta Štúra Foto: TASR/Erika Ďurčová
Bratislava 2. novembra (TASR) - Modranská muzeálna spoločnosť vydala v roku 2012 zborník z vedeckého seminára, ktorý sa konal 28. a 29. októbra 2010 v Modre pod názvom "Nové kontexty života a diela Ľudovíta Štúra". Organizátormi seminára boli Slovenské národné múzeum - Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre a Historický ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Zborník zostavila a editorsky pripravila Beáta Mihalkovičová.


Zborník je koncepčne rozvrhnutý na štyri tematické okruhy: 1) Jazyk a literatúra - konštitutívne znaky moderného národa z pohľadu Ľudovíta Štúra, 2) Filozofické aspekty Štúrovej koncepcie národného hnutia, 3) Ľudia v živote Ľudovíta Štúra a navôkol, 4) Miesto v pamäti: Ľudovít Štúr. Celkove zborník obsahuje 16 vedeckých referátov a koreferátov od našich popredných historikov, literárnych historikov, jazykovedcov, filozofov a pamiatkarov.

V jazykovednej časti zborníka zaujal referát Slavomíra Ondrejoviča "Odkazy a inšpirácie z jazykovedného diela Ľudovíta Štúra", kde sú aj tieto myšlienky: "Ešte by sme radi upozornili na jeho osobnostnú črtu, ktorá našla odraz v jeho jazykovednom diele. Hodné obdivu sú jeho vodcovské schopnosti, aby sme použili jeho vlastný výraz, 'samotvornosť '(tvorivosť) v živote i vo vede, jeho guráž a odvaha, s akou boril staromódne a plesnivé tradície. Ale osobitne ho obdivujeme za jeho elegantnú zdržanlivosť v reakciách na početné útoky, ktoré sa neraz vyznačovali - ako dobre vieme - mimoriadnou bezohľadnosťou a drsnosťou."

Vo filozofickej časti zborníka v obšírnejšom referáte historika Ferdinanda Vrábela "Kollár a Štúr - dve protichodné koncepcie národnej emancipácie Slovákov?" nájdeme konštatovanie, že "zakrátko sa ukázalo, že jazyk, jeho kodifikácia a úzus v takejto ustálenej podobe, je len prvým krokom k nastoleniu politických požiadaviek. Už v Žiadostiach slovenského národa sa požadovalo uznanie Slovákov za národ, a používanie slovenčiny v školstve, v úradoch a v cirkvi."

Biografickú časť zborníka uvádza referát maďarského historika Józsefa Demmela "Biograficko-metodologický výskum života a diela Ľudovíta Štúra. Vzťah Ľudovíta Štúra a Leopolda Petza". V referáte sa uvádza aj toto: "Petz bol v mladosti rok súkromným vychovávateľom o tri roky mladšieho Károlya Zaya, najnegatívnejšej postavy štúrovského kánonu. Petz a Zay boli spolužiaci na evanjelickom lýceu v Šoprone a pravdepodobne prostredníctvom tejto známosti sa mohol práve on dostať ako vychovávateľ do kaštieľa Zayovcov v Bučanoch. Dlhoročný (pravdepodobne priateľský) vzťah Karola Zaya a Petza s veľkou pravdepodobnosťou má do činenia s tým, že panstvom platený uhrovecký učiteľ Samuel Štúr poslal svojich dvoch synov Karola a Ľudovíta študovať práve k Leopoldovi Petzovi."

Do tejto časti zborníka je zaradený aj referát Augustína Maťovčíka "Zdenka Sojková a jej štúrovské výskumy". Sojková bola česká literárna historička, ktorá sa po celý život zaoberala výskumom života a diela Štúra a česko-slovenskými vzťahmi v období národného obrodenia. Publikovanie jej výskumov malo často dramatický podtext, a tak tento referát je do značnej miery posmrtnou poctou jej vedeckému dielu i statočným občianskym postojom.

Štvrtej časti zborníka dominuje koreferát Sylvie Hrdlovičovej "Pamätník Ľudovíta Štúra na námestí v Modre", v ktorom približuje históriu vzniku myšlienky pamätníka, jeho realizáciu, odhalenie i dosť dramatické osudy. Pamätník z ateliéru akademického sochára Frica Motošku bol slávnostne odhalený v nedeľu 14. októbra 1945, hoci na námestí už stál viac ako päť rokov. Vojnový charakter tých rokov sa nezlučoval so Štúrovým demokratickým odkazom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Speváčka Marta Kubišová utrpela infarkt a bola hospitalizovaná
<< predchádzajúci článok
Nad vidieckym sídlom princa Williama zaviedli bezletovú zónu