Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. marca 2015

Pálovi Csákymu sa zdá, že vláda ignoruje ombudsmanku Janu Dubovcovú



Na archívnej snímke Pál Csáky



Zdieľať
Na archívnej snímke Pál Csáky Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 27. marca (TASR) - Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová by mohla vystúpiť pred poslancami Európskeho parlamentu (EP). Na vypočutie ju pozval europoslanec Pál Csáky (SMK), ktorý je podpredsedom Petičného výboru EP. Dôvodom pozvania je údajná ignorácia Dubovcovej zistení a návrhov zo strany vlády.


"Zistenia a návrhy opatrení ombudsmanky Jany Dubovcovej a jej úradu zostávajú v poslednej dobe zo strany vlády nepovšimnuté. Poslancami vládnej strany bola aj tentoraz ignorovaná v slovenskom parlamente správa o činnosti ombudsmanky za rok 2014," vysvetlil svoje pozvanie Csáky.

Zdôraznil, že Európsky parlament starostlivo sleduje aktivity jednotlivých národných inštitúcií špecializovaných na ochranu ľudských a menšinových práv. "A podľa možností sa snaží s nimi spolupracovať," dodal. Termín a obsah vystúpenia ombudsmanky spresní Csáky na osobnom stretnutí s verejnou ochrankyňou práv Dubovcovou v Bratislave.

Ombudsmanka predstavila poslancom NR SR svoju správu aj s odporúčaniami pre parlament 24. marca. Vzali ju na vedomie. Konštatuje v nej napríklad, že na základných školách stále existuje systémová diskriminácia vo vzdelávaní. Práve tento problém považuje ombudsmanka za najväčší.

"Hovorím o diskriminácii voči deťom, ktoré majú špeciálne výchovno-vzdelávacie problémy, alebo voči deťom, ktoré pochádzajú z nepodnetného prostredia či z osád. Systém, tak ako je právne nastavený, diskrimináciu umožňuje a doteraz sme sa nedočkali nápravy," upozornila ombudsmanka.

Ako nedostatok tiež vníma, že stále nebol zriadený kontrolný mechanizmus na preskúmavanie policajných zásahov. Dubovcovej úrad v roku 2014 otvoril aj tému prístupu seniorov k službám. U viacerých zistil, že poskytovanie služieb pre seniorov je na veľmi slabej úrovni.

V dokumente zároveň poukazuje aj na absenciu terénnej práce. "Základná terénna práca, ktorá by sa mala vykonávať, sa nevykonáva systematicky. Nie sú v štátnych štruktúrach vytvorené podmienky pre takýto mechanizmus a je to viac-menej ponechané na tretí sektor a jeho možnosti. To, čo by malo byť len doplnkové, je základom," dodala Dubovcová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NKN finančne podporí tri projekty zamerané na dopravnú výchovu detí
<< predchádzajúci článok
Kórea a Spojené štáty začali rozsiahle spoločné námorné cvičenie