04. októbra 2005
Tvrdí to Ivan Godársky z občianskeho združenia MEMO 98, ktoré sa dlhodobo venuje monitoringu médií. Zdôraznil tiež, že praktické kroky súčasnej vlády nevyvolávajú dôvod k obavám. Nový Trestný zákon totiž zmiernil ustanovenia, ktoré sa týkali ohovárania, prípadne útoku voči verejnej moci a dali sa zneužiť proti médiám.
Nespokojnosť so stavom médií vyslovil v diskusii na STV minister vnútra Vladimír Palko. „Je v nich málo kompetentnosti a málo čestnosti, trúfam si povedať,“ konštatoval.
Obvinil tiež médiá, že v polovici 90-tych rokov pomohli dostať sa k moci premiérovi Dzurindovi, keď ho uprednostnili pred vtedajším šéfom KDH Jánom Čarnogurským. „Majú čo chceli, nech neplačú,“ odkázal novinárom Palko. Godársky pripustil, že Dzurinda bol v médiách dlhodobo prezentovaný výraznejšie ako Čarnogurský, čo však súviselo s tým, že bol na čele SDK a neskôr vlády. Rozhodne sa však podľa Godárskeho nedá povedať, že médiá „urobili“ Dzurindu.
MEMO 98 finišuje pri príprave správy o stave médií v SR. Jedným z kritizovaných bodov je podľa Godárskeho „príliš úzka previazanosť novinárov s politikmi,“ ktorá niekedy môže znížiť nezávislosť a kritičnosť novinárov. V tomto bode čiastočne súhlasí s podpredsedom HZDS Viliamom Veteškom, ktorý upozornil na fakt, že niektorí novinári sa priatelia s politikmi, napríklad „chodia s nimi príliš často na pivo“.
Alena Gottweisová