Pálkovács má v džude 31 súperov, Ódorová za stolom raz toľko
V stredu dopoludnia pricestuje do dejiska Hier XXIX. olympiády v Pekingu (8. - 24. augusta) aj hlavný lekár slovenskej výpravy Branislav Delej, ktorý bude v hlavnom meste Číny dočasne šéfovať ďalším ...
BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) - V stredu dopoludnia pricestuje do dejiska Hier XXIX. olympiády v Pekingu (8. - 24. augusta) aj hlavný lekár slovenskej výpravy Branislav Delej, ktorý bude v hlavnom meste Číny dočasne šéfovať ďalším štyrom kolegom. "Je pravda, že na tejto olympiáde bude v slovenskej výprave pôsobiť až päť lekárov, no reálny stav počas samotnej olympiády bude určite trochu iný. V jej priebehu sa o športovcov budeme v podstate starať iba dvaja - traja, lebo okrem mňa sa ďalší kolegovia budú v Pekingu striedať," povedal pre agentúru SITA hlavný lekár výpravy a pokračoval: "Túto taktiku medicínskeho zabezpečenia našich olympionikov počas tohto významného športového podujatia priniesol samotný život. V súčasnosti si máloktorý slovenský lekár môže vziať päť - šesť týždňov dovolenky a počas nej ísť na olympiádu. To sa dnes už jednoducho nedá."
Lekárom na Olympijských hrách v Pekingu dajú podľa šéflekára slovenskej výpravy Branislava Deleja najviac zabrať vodní slalomári a rýchlostní kanoisti. Autor: Marek Lelovič
Šéflekár slovenskej výpravy za najdôležitejšiu vec v spojitosti s medicínskym zabezpečením olympionikov spod Tatier považuje dobrú prevenciu a predovšetkým dôkladné zmapovanie zdravotného stavu najmä debutantov na olympiáde. "Pravidelných účastníkov olympiád máme po zdravotnej stránke už dobre spracovaných. Vieme, čo komu robí problémy, čomu sa musí vyvarovať, čo nesmie povedzme zjesť alebo vypiť. Preto každý, kto mal z nich niekedy nábeh na astmu, alebo na iné problémy s dýchaním, odcestoval do hlavného mesta Číny perfektne vybavený nie iba liekmi, ale aj rôznymi filtrami, hygienickými rúškami a všetkým, čo by im malo pomôcť podať na olympijských športoviskách stopercentný výkon," konštatoval generálny riaditeľ Vojenskej nemocnice v Bratislave Branislav Delej, pre ktorého bude olympiáda v Pekingu tretia v živote. Druhýkrát bude lekárom SR na OH šéfovať.
Podľa toho, čo pri odchode do metropoly Číny v utorok popoludní prezradil džudista Zoltán Pálkovács, hlavný lekár bude mať plné ruky práce aj s týmto pretekárom Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Na urasteného rodáka z Rimavskej Soboty sa totiž v príprave lepila smola a tri týždne pred odchodom na Hry XXIX. olympiády si podvrtol kľúčnu kosť. "Aj keď toto zranenie sa postupne lieči, bolesť mi vystreľuje do ramena a tiež mi ťahá podlopatkový sval, takže posledný týždeň som takmer celý preležal u maséra Pavla Beličku. Dúfam, že mi jeho starostlivosť pomôže výraznejšie sa presadiť na olympijskej žinenke," zdôraznil Pálkovács.
"Športovú formu mám, len zdravie mi trochu chýba. Ale aj napriek tomu idem na olympiádu s cieľom urobiť čo najlepší výsledok," neskrýval vysoké ambície športovec, ktorý v stredu 6. augusta, v deň príletu do Pekingu, oslávi svoje 27. narodeniny. "Aj v džude je najlepšou obranou vždy útok. Takže nástup do duelu je veľmi dôležitý. Preto zostanem verný svojmu spôsobu boja na žinenke. Aj keď cestu k jednotlivým technikám musím tentoraz voliť s trochu chladnejšou hlavou, ako som to robil na tohtoročných majstrovstvách Európy v Lisabone. Chyby, ktorej som sa dopustil v Portugalsku, sa už v Číne musím vyvarovať," definoval Pálkovács taktiku, s ktorou na OH 2008 v Pekingu pôjde do súbojov so súpermi v hmotnostnej kategórii do 100 kilogramov. "Aj keď z tých tridsaťjeden súperov nikto nebude ľahký, bez boja sa nevzdám. Chcem vyhrať nielen prvé kolo, ale aj ďalšie súboje a potom ísť ďalej až po medailu," vysvetlil Pálkovács svoju túžbu úspešne zložiť reparát za nevydarený debut na OH 2004 v Aténach, kde v hmotnosti do 100 kg vypadol už v 1. kole s Francúzom Lemairem.
O žrebe súťažného pavúka stolnotenisového turnaja žien hovorila pred odchodom aj Eva Ódorová, ktorá bude jednou z osemnástich Európaniek, čo prešli hustým kvalifikačným sitom a postúpili medzi 64 účastníčok OH 2008. "Hráčky z Európy veľmi dobre poznám, lebo s nimi často hrávam, ale hráčky z ostatných kontinentov budú aj pre mňa veľkou neznámou. Preto je ťažké v tejto chvíli povedať, na čo reálne mám. Ťažko teraz narýchlo zistiť, akú mám s tou-ktorou hráčkou vzájomnú bilanciu," vysvetlila Ódorová, ktorá bude v Pekingu na OH debutovať. "Naše súťaže sa začínajú 18. augusta, možno deň - dva pred začiatkom budem poznať súperku, s ktorou sa stretnem v 1. kole," pokračovala 28-ročná rodáčka z Komárna, ktorá sa tešila na tretí pobyt v kolíske stolného tenisu a v najľudnatejšej krajine sveta. "Prvýkrát som v Číne bola pred dvoma rokmi na majstrovstvách sveta v Šanghaji. Druhýkrát som v tejto krajine štartovala tento rok na majstrovstvách sveta družstiev, na ktorých sme s veľmi mladým družstvom postúpili medzi 18 najlepších kolektívov, čo bol pre nás veľký úspech. A teraz idem do Číny na olympiádu, čo je fantastická vec. Ako jedna z osemnástich Európaniek. Podmienky v Číne už poznám. A aj teraz už viem, že do 18. augusta budem každý deň trénovať. Máme už zaistenú hlavnú halu i náhradnú. Verím, že za dva týždne sa na olympijskú súťaž veľmi dobre pripravím. Dúfam, že táto príprava sa odrazí aj na mojom výsledku. Pravda, ak nebudem mať smolu pri žrebe a nedostanem v ňom za súperku nejakú domácu superhviezdu," dodala Eva Ódorová, ktorá si prvé tri - štyri dni vyčlenila na dôkladnú aklimatizáciu v aktuálnych podmienkach čínskeho hlavného mesta.
SITA