Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. novembra 2009

Palestínčania chcú požiadať OSN o uznanie nezávislosti



Palestínski predstavitelia majú v úmysle požiadať Bezpečnostnú radu OSN, aby uznala palestínske územia za nezávislý štát, keďže dlhoročné snahy o dohodu s Izraelom sú bezvýsledné. V nedeľu ...



Zdieľať
RÁMALLÁH 15. novembra (WEBNOVINY) - Palestínski predstavitelia majú v úmysle požiadať Bezpečnostnú radu OSN, aby uznala palestínske územia za nezávislý štát, keďže dlhoročné snahy o dohodu s Izraelom sú bezvýsledné. V nedeľu to vyhlásil predseda riadiaceho a kontrolného výboru Organizácie pre oslobodenie Palestíny Sáib Arajkát, ktorý plní úlohu hlavného vyjednávača v blízkovýchodnom mierovom procese.


"Dospeli sme k rozhodnutiu... požiadať Bezpečnostnú radu OSN o uznanie nezávislého palestínskeho štátu s Jeruzalemom ako hlavným mestom a v hraniciach z júna 1967," uviedol Arajkát pre tlačovú agentúru AFP, pričom narážal na územia obsadené Izraelom v rámci takzvanej šesťdňovej vojny. Dodal, že Palestínčania sa budú v tejto veci snažiť získať podporu "štátov EÚ, Ruska a ďalších krajín". Arajkát sa tak vyjadril v období rastúcej frustrácie Palestínčanov z neschopnosti oživiť mierové rokovania, ktoré prerušila izraelská ofenzíva v Pásme Gazy. Palestínski predstavitelia už predtým varovali, že v prípade zlyhania mierového procesu môžu siahnuť po iných možnostiach, ako je jednostranné vyhlásenie nezávislosti, vytýčenie konečných hraníc palestínskeho štátu zo strany OSN či rozpustenie Palestínskej samosprávy a dožadovanie sa rovnocenných práv v rámci Izraela.

Palestínsky štát by mal obsahovať okupované územia Západného brehu Jordánu, Pásma Gazy a východného Jeruzalema, ktorý má tvoriť hlavné mesto. Aj keby boli Palestínčania na pôde OSN úspešní, rozhodnutie nebude možné realizovať, kým sa Izrael nevzdá kontroly nad Západným brehom a východným Jeruzalemom, kde žije takmer 500 tisíc židovských osadníkov. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pritom odmieta zastaviť rozširovanie osád, ktoré medzinárodné spoločenstvo považuje za nelegálne, čím zároveň bráni oživeniu mierového procesu. V rovnakých oblastiach sú tiež rozmiestnené tisíce izraelských vojakov. Palestínčania jednostranne vyhlásili nezávislosť už 15. novembra 1988. Vtedajšiu deklaráciu uznali desiatky krajín, napriek tomu však nemala reálny účinok.

Palestínsky premiér Salám Fajjád medzitým informoval o dvojročnom rozvojovom pláne, ktorý má pripraviť palestínske územia na samostatnosť. O termíne podania návrhu v OSN, ktorý odmietol konkretizovať, podľa neho rozhodne Organizácia pre oslobodenie Palestíny. Ako uviedol pre izraelský denník Maariv poradca palestínskeho prezidenta Nimr Hamad, Palestínčania sa nechcú unáhliť a návrh podajú až potom, ako získajú záruky jeho úspechu. Izraelské médiá v tejto súvislosti predpovedajú, že USA ako kľúčový spojenec Izraela budú palestínsky návrh v Bezpečnostnej rade vetovať.

Otázke jednostranného vyhlásenia nezávislosti palestínskeho štátu sa v nedeľu venoval aj izraelský minister obrany Ehud Barak, ktorý sa obáva rastúcej medzinárodnej podpory Palestínčanov. Izraelský vicepremiér Silvan Šalom zasa varoval Palestínčanov pred akýmikoľvek jednostrannými krokmi, ktoré podľa neho "nepovedú k výsledkom, v ktoré dúfajú".

SITA/AFP/AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štyria župani zvolení v prvom kole, voľby poznačili škandály
<< predchádzajúci článok
Od roku 1989 sme neboli svedkami takýchto volebných machinácií