Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

16. januára 2009

Palachov čin znamenal nádej, povedal premiér Topolánek



Čin Jana Palacha, ktorý sa pred 40 rokmi na protest proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy polial horľavinou a zapálil, znamenal podľa českého premiéra Mirka Topolánka pre mnohých ...



Zdieľať
BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) - Čin Jana Palacha, ktorý sa pred 40 rokmi na protest proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy polial horľavinou a zapálil, znamenal podľa českého premiéra Mirka Topolánka pre mnohých nádej. "Aj keď je často čin Palacha považovaný za nezmyselný a krajný, v danej chvíli ovplyvnil minimálne jednu generáciu ľudí a jasne ukázal Čechom, Slovákom i smerom von, že nie všetci sa zmierili s totalitou," povedal premiér, ktorého cituje internetový portál ceskenoviny.cz. Topolánek dnes spolu s riaditeľom Národného múzea Michalom Lukešom a riaditeľom Ústavu pre štúdium totalitných režimov Pavlom Žáčkom položili kvety pri Palachovom pamätníku na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity (FFKU).


V tom čase dvadsaťročný študent FFKU v Prahe chcel svojím činom vyburcovať spoločnosť proti nastupujúcej normalizácii. Zapálil sa 16. januára 1969 pred budovou Národného múzea na pražskom Václavskom námestí, o tri dni následkom popálenín podľahol.

Poliak Ryszard Siwiec sa na protest proti potlačeniu Pražskej jari upálil 8. septembra 1968. Po Palachovi nasledoval Jan Zajíc 25. februára 1969 a do konca apríla 1969 sa o protestnú samovraždu pokúsilo 9 ľudí, zomreli Evžen Plocek, Josef Hlavatý, Miroslav Malinka a Blanka Nacházelová. V januári 1969 sa v Budapešti upálil učeň Sándor Bauer, o tri mesiace neskôr v Rige Lotyš Ilja Rips, ktorý prežil.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Boy George pôjde za násilnosti na 15 mesiacov za mreže
<< predchádzajúci článok
Vo veku 91 rokov zomrel realistický maliar Andrew Wyeth