Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. augusta 2019

Pakistanský premiér vyjadril podporu obyvateľom indickej časti Kašmíru



Na archívnej snímke Imrán Chán.



Zdieľať
Na archívnej snímke Imrán Chán. Foto: TASR/AP
Islamabad 14. augusta (TASR) - Pakistanský premiér Imrán Chán adresoval v stredu obyvateľom indickej časti Kašmíru uistenie, že podporuje ich právo na sebaurčenie. Píše o tom agentúra AP.


Chán to vyhlásil pred výročným príhovorom pri príležitosti stredajšieho pakistanského Dňa nezávislosti, keď zároveň ostro odsúdil rozhodnutie Indie z 5. augusta, ktorým bola zrušená autonómia prevažne moslimského štátu Džammú a Kašmír.

V snahe vyjadriť solidaritu s indickými Kašmírčanmi navštívil Chán v stredu Pakistanom kontrolovanú časť Kašmíru ešte predtým, ako prednesie pred parlamentom výročný prejav, v ktorom chce odsúdiť porušovanie ľudských práv v indickej časti tohto regiónu.

Islamabad už v súvislosti so zrušením autonómie indického štátu Džammú a Kašmír vyzval na bezodkladné zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) s poukazom na to, že predmetné rozhodnutie Naí Dillí je hrozbou pre medzinárodný mier a môže viesť k etnickým čistkám a genocíde. Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz ako šéf diplomacie predsedníckej krajiny BR OSN už avizoval, že členovia Rady budú o tejto otázke diskutovať.

Pakistanský prezident Árif Alví, počas osláv Dňa nezávislosti v Islamabade na margo vzniknutej situácie vyhlásil, že jeho krajina "Kašmírčanov neopustí".

Historické územie Kašmíru je rozdelené prevažne medzi Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celý tento himalájsky región. V indickom štáte Džammú a Kašmír, obývanom prevažne moslimami, prebieha od roku 1989 ozbrojené povstanie proti indickej vláde.

Najmenšiu časť historického Kašmíru s názvom - Aksai Čin - ovláda napriek indickým nárokom Peking. Pakistan čínsku zvrchovanosť nad touto oblasťou uznáva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Analýza: Takmer šestina slovenských firiem býva vo virtuálnych sídlach
<< predchádzajúci článok
Analytici: Zamestnanosť najvýraznejšie rastie v službách