Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. októbra 2007

Pakistanskí poslanci volia prezidenta



Pakistanskí poslanci v sobotu volia nového prezidenta, ktorým by sa mal podľa očakávaní stať vojenský líder a súčasná hlava štátu Parvíz Mušarráf. Pakistanský Najvyšší súd v piatok ...



Zdieľať

ISLAMABAD 6. októbra (WEBNOVINY) - Pakistanskí poslanci v sobotu volia nového prezidenta, ktorým by sa mal podľa očakávaní stať vojenský líder a súčasná hlava štátu Parvíz Mušarráf. Pakistanský Najvyšší súd v piatok rozhodol, že konečné výsledky volieb by sa zatiaľ nemali zverejniť, kým sudcovia nerozhodnú o námietkach opozície proti oprávnenosti Mušarráfovej kandidatúry. Opozícia spochybnila fakt, že Mušarráf popri funkcii hlavy štátu zastáva aj post najvyššieho veliteľa ozbrojených síl. Jeho kandidatúra je preto podľa nich nelegálna.

V sobotu sa v krajine na protest proti Mušarráfovi zhromaždilo v severozápadnom meste Pešávar niekoľko stoviek právnikov. Malé, no nepokojné protesty vypukli aj v metropole Karáčí. Voľby sa konajú simultánne vo federálnom parlamente, ktorý sídli v hlavnom meste krajiny, a v zastupiteľských zhromaždeniach štyroch provincií: Pandžáb, Sindh, Balúčistan a Severozápadná pohraničná provincia. Hlasovanie sa má v krajine skončiť o tretej hodine popoludní (12:00 SELČ).

Vláda trvá na tom, že Mušarráf má v prípade víťazstva právo ma jeho ohlásenie. "Všetci sa na to pripravujeme. Voľby vyhráme... vôbec o tom nepochybujeme," agentúre AFP to povedal námestník ministra informácií Tarík Azím. Proti Mušarráfovi stoja vo voľbách dvaja ďalší kandidáti: bývalý sudca Vadžihuddín Ahmad a podpredseda Pakistanskej ľudovej strany Machdúm Amín Fáhim.

Prezident si v piatok, tesne pred konaním volieb, posilnil svoju pozíciu. Podpísal totiž "dohodu o zmierení", ktorá otvára cestu pre deľbu moci s bývalou premiérkou Bénazír Bhuttovou. Na jej základe sa má politikom, ktorí v Pakistane pôsobili v rokoch 1988-99, udeliť amnestia, čo znamená zrušenie obvinení z korupcie proti Bhuttovej, ktorá sa tak bude môcť vrátiť z exilu. Bhuttová tým pádom odvolala hrozbu, že stiahne poslancov svojej strany z parlamentu, aby zablokovala sobotňajšiu voľbu. Fáhim však v sobotu informoval, že poslanci hlasovať nebudú. "Nebudeme hlasovať za prezidenta v uniforme, (hlasovania) sa zdržíme," povedal.

Mušarráf prisľúbil, že v prípade zvolenia na post hlavy štátu z vedenia armády odíde do 15. novembra, kedy sa končí jeho súčasný prezidentský mandát. Prechod k civilnej vláde je nevyhnutým krokom pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia začiatkom budúceho

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poriadok v Medzilaborciach posilnia kamery
<< predchádzajúci článok
Fico odcestuje na oficiálnu návštevu Južnej Kórey