Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. augusta 2012

Pakistanec zastrelil tri ženy, z väzenia sa môže vykúpiť



Muhammad Ismail zastrelil manželku, svokru a jej dcéru, pretože ho podľa jeho slov znevažovali. Mladý Pakistanec sa k zločinu bez problémov priznal. Je presvedčený o tom, že mal právo ...



Zdieľať
pakistan BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) - Muhammad Ismail zastrelil manželku, svokru a jej dcéru, pretože ho podľa jeho slov znevažovali.


Mladý Pakistanec sa k zločinu bez problémov priznal. Je presvedčený o tom, že mal právo zabíjať, pretože jeho meno bolo pošpinené. Zločin sa odohral tento rok vo februári v pakistanskom mestečku Kot Chutta. Muž je momentálne vo väzení.

„Najskôr som zastrelil svoju manželku, nechal som ju tak a šiel som za svokrou a jej dcérou. Zastrelil som aj ich. Zavrel som za sebou dvere a odišiel z domu,“ s kamennou tvárou opísal bezcitné vyčíňanie 20-ročný mladík. „Som na seba hrdý, preto som sa aj prihlásil na polícii.“

Trojnásobná vražda spadá do kategórie „vraždenia v mene cti“, ktorého obeťou sa môže stať akákoľvek žena obvinená zo znevažovania vlastnej rodiny tým, že je neverná, prípadne sa odmieta podriadiť manželovi.


Mŕtvych žien stále pribúda

Prípad Muhammada Ismaila je podobný. Mužovi prekážalo, že jeho manželka neustále flirtovala s inými a bola často mimo domova.

„Moja žena ma nikdy nedokázala spraviť šťastným“, poľutoval sám seba hráč na bicie, ktorý sa živil vystupovaním na svadobných hostinách. „Bola ako prostitútka, nikdy sa o mňa nestarala.“

Komisia pre ľudské práva v Pakistane zverejnila alarmujúce čísla. Minulý rok bolo v krajine zavraždených až 943 žien práve v mene cti. V porovnaní s rokom 2010 sa tento počet zvýšil o 100 obetí, čo je pripisované najmä nedostatočnej legislatíve v krajine, ktorá často nepotrestá vinníkov.

Ismaelovi žalobcovia zdôraznili, že vrah sa môže veľmi jednoducho dostať na slobodu. Stane sa tak v prípade, že rodina obetí prijme kompenzáciu za ich životy vo forme "krvavých peňazí." Takúto možnosť pripúšťajú mnohé konzervatívne moslimské krajiny. V islamskom práve je totiž udelenie milosti vznešenejšie ako pomsta. Navyše sa vrahovia dotknutým rodinám vyhrážajú a tie musia peniaze chtiac-nechtiac akceptovať.


Skorumpovaní sudcovia

Podľa advokáta Zia Ahmeda Awana, pakistanské ženy a ich rodiny nemajú takmer žiadne práva a nahliada sa na ne ako na majetok.

„V niektorých častiach krajiny nemajú ženy žiadnu legálnu podporu", priznáva Awan. „Spomínaný zločin narastá kvôli tomu, že súdy a zákony neodpovedajú na volanie o pomoc.“

Polícia, zákonodárci a sudcovia bývajú často skorumpovaní alebo nemajú dostatok vhodných zdrojov a právomoci na to, aby uskutočnili vyšetrovanie a potrestali kriminálnikov. Spravodlivosť prenechávajú tradičnému systému, ktorému vládnu vplyvní kmeňoví vodcovia.

Awan potvrdil, že vraždenie v mene cti sa pomaly ale isto prestáva tolerovať. Polícia rieši viac prípadov a o mnohé zločiny sa zaujímajú aj médiá. Situácia je však stále zlá a vyžaduje si veľa pozornosti a najmä správny prístup.

Informácie priniesol spravodajský portál CNN.

Muhammad Ismail sa priznal k "vraždeniu v mene cti"

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenská stavba storočia má 40 rokov
<< predchádzajúci článok
Japonsko čelí ničivému živlu, tisíce ľudí opustilo domovy