Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2010

PAKISTAN: Slovak bude koordinovať tím zdravotníkov



V Pakistane, ktorý postihli v auguste ničivé záplavy a silné monzúnové dažde sužovali krajinu mesiac, pomáha od septembra aj riaditeľ mimovládnej organizácie ADRA Daniel Dräxler. V ...



Zdieľať
osetrovna v usman kuria Foto: SITABRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) - V Pakistane, ktorý postihli v auguste ničivé záplavy a silné monzúnové dažde sužovali krajinu mesiac, pomáha od septembra aj riaditeľ mimovládnej organizácie ADRA Daniel Dräxler. V medzinárodnom tíme ADRA má funkciu koordinátora a doteraz pomáhal lekárom a ostatému zdravotníckemu personálu. Tím pôsobí na juhozápade Pandžábu, v dištrikte Muzaffargarh a základňa tímu bola v prvej fáze pomoci v dedine Shah Jamal. Okrem Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spolupracujú aj s miestnym úradom pre zdravotníctvo. Práve predstavitelia tohto úradu ich usmernili do lokality v Shah Jamal, vysvetlil pre agentúru SITA Dräxler.


Zdravotnícky tím ADRA ošetrí denne v priemere 500 pacientov. V tíme sú traja lekári, ktorí spočiatku jazdili za pacientmi priamo do zaplavených oblastí. Teraz už majú všetci svoje stabilné ambulancie. Napriek tomu sa pokúsime ostať flexibilní podľa potrieb okolitých dedín, zdôraznil Dräxler. Okrem nich sú v tíme ďalší šiesti zdravotníci a farmaceut. Podľa lekárov približne 80 % ošetrených je skutočne chorých, ostatní potrebujú skôr psycho-sociálnu podporu. Zo všetkých diagnostikovaných ochorení približne 60 % súvisí priamo s povodňami, respektíve s podmienkami, v akých ľudia po záplavách žijú. Sú to hlavne hnačkovité ochorenia, infekčné kožné ochorenia a malária. Prípady, ktoré presahujú možnosti tímu, vozia do nemocnice v Muzaffargarhe alebo vzdialenejšom Multane. .



Pri výjazdoch sa stretli s tými istými tvrdeniami. Ľudia sa sťažujú, že nedostali žiadnu pomoc, nikto u nich nebol a nikto sa o nich nezaujímal. Niektorým sa podarilo získať stan alebo iné jednoduché vybavenie priamo v Muzaffargarhe, kde sa pomoc spočiatku distribuovala. „Celé rodiny bývajú provizórne popri cestách, dediny záplavy zmenili na ruiny. To čo ľuďom stále chýba, je jedlo,“ opisuje svoje skúsenosti Dräxler.

V rámci pomoci medzinárodný tím ADRA rozbieha aj paralelné aktivity na zabezpečenie zdrojov pitnej vody, distribúciu hygienických balíčkov a čo je najdôležitejšie, zabezpečenie bývania pre tých, ktorí sa nemôžu vrátiť do pôvodných príbytkov. Zima v tejto lokalite nie je silná, ale postačí na to, aby zanechala ďalšie obete na životoch, ak sa nepodarí získať dostatok prostriedkov na provizórne príbytky. Dräxler upozornil, že „hoci záplavy v Pakistane nie sú mediálne také zaujímavé, ako napríklad zemetrasenie na Haiti, dôsledky boli vyhodnotené ako najvážnejšia humanitárna kríza, s ktorou momentálne svet zápasí.“

V spoločnom projekte medzinárodnej siete ADRA bude použitých aj 20-tisíc eur poskytnutých Ministerstvom zahraničných vecí v rámci programu SlovakAid. Na pomoc Pakistanu použijú aj prostriedky z verejnej zbierky, ktorá trvá do konca novembra. Číslo účtu je 49 75 24 13 12/ 0200, variabilný symbol: 410.

Vývoj projektu, aktuálne správy z Pakistanu a fotografie možno sledovať na stránke www.adra.sk

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Grécko chce predlžiť splatnosť úverov od MMF a EÚ
<< predchádzajúci článok
Policajné hliadky na území Slovenska podľa krajov 12. október 2010