25. mája 2017
Na snímke zľava výkonný generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft Gabriel Szabó, prednosta kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie LF UK a UNB Ján Koller a generálny riaditeľ UNB Miroslav Bdžoch počas predstavenia najmodernejšieho špeciálneho lôžka pre najvážnejšie stavy popálenín. Foto: FOTO TASR - Pavel NeubauerBratislava 25. mája (TASR) - Pacientom s ťažkými popáleninami slúži oddnes v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) ultramoderná špeciálna posteľ s výplňou z mikrosklených guľôčok. Urýchli proces hojenia rán a zníži riziko vzniku komplikácií. Lôžko váži takmer tonu a má hodnotu 100.000 eur.
"Je určená pre ťažko popálených pacientov, ktorí majú popáleniny v oblastiach, na ktorých človek leží," hovorí profesor Ján Koller, prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a UNB. Pomáhať bude i ľuďom s nehojacimi sa ranami, ktorí potrebujú intenzívnu zdravotnú starostlivosť. Klinika ju získala cez Slovenskú nadáciu na pomoc popáleným, ktorú založil profesor Koller. Zakúpila ju vďaka dvom percentám z daní od spoločnosti Slovnaft.
Náplň postele tvoria mikrosklené guľôčky s minimálnym odporom trenia, ktoré sa prúdením vzduchu stávajú tekutými. Pacient je ponorený v tejto náplni, napriek tomu leží v suchom prostredí. Posteľ pomáha udržiavať aj teplotu tela, keďže ťažko popálení pacienti majú sklon k podchladzovaniu.
"Najpodstatnejšie sú ale dve veci. Cez posteľ sa prefukuje filtrovaný vzduch, takže rany, na ktorých pacient leží, sa nezaparia," vysvetlil profesor Koller s tým, že pre zaparenie následne hrozí infekcia. Tá je podľa jeho slov najväčšou hrozbou pre ťažko popálených, keďže popálená koža stráca všetky svoje funkcie, najmä tú obrannú. Rovnako predchádza aj vzniku preležanín. "
Tlak postele sa rozdeľuje rovnomerne na celú plochu tela," doplnil prednosta.
Na vysokošpecializovanom pracovisku liečia popáleniny, poranenia a defekty kože a mäkkých tkanív. Ročne hospitalizujú približne 450 pacientov z celej SR. Najzávažnejšími stavmi sú popáleniny. Pokiaľ ich má pacient viac ako na 70 percentách tela, má len polovičnú šancu na prežitie. Klinika je dôkazom, že aj v podmienkach slovenského zdravotníctva možno dosiahnuť úspechy na poprednej úrovni, jej lekári a sestry už dokázali zachrániť aj pacienta, ktorý mal popálených 86 percent tela.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR