BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) - Združenie sclerosis multiplex Nádej žiada ministerstvo zdravotníctva, aby zrušilo vekové obmedzenie pri indikácii imunomodulačnej liečby. Ako na stredajšej tlačovej besede uviedla predsedníčka združenia Jaroslava Valčeková, v súčasnosti platí, že pacientom po 45 rokoch veku sa už neposkytuje táto liečba, určená na obmedzenie atakov sklerózy multiplex (SM).
Ministerstvo zdravotníctva pripravuje v indikačných obmedzeniach platných od apríla tohto roku zmenu, podľa ktorej sa liečba môže poskytovať aj po tejto vekovej hranici, no iba vtedy, ak sa začala skôr. Ako však upozornila odborná asistentka II. Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Ľubica Procházková, výskyt ochorenia síce je najčastejší v tretej dekáde života, často sa však objavuje aj v štvrtom a piatom desaťročí.
Ministerstvo vekovú hranicu odôvodnilo okrem značnej finančnej náročnosti imunomodulačnej liečby aj tým, že u starších pacientov je pravdepodobnosť účinnosti nízka. "Na základe integrácie najlepšieho vedeckého dôkazu s klinickými skúsenosťami a hodnotami pacienta nie sú dôkazy o účinnosti liečby vo vyšších vekových kategóriách," uviedol minister zdravotníctva Ivan Valentovič v liste, ktorým odpovedal na žiadosť združenia Nádej. Prednosta Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice Bratislava Ľubomír Lisý však toto zovšeobecnenie odmieta. Podľa neho je SM ochorenie s výrazne individuálnym prejavom aj reakciou na liečbu, preto je vekové obmedzenie nezmyslom.
Liečba SM stojí ročne 450 až 700 tis. Sk na každého pacienta. Podľa predstaviteľov združenia Nádej však skryté náklady v prípade neliečenia sú omnoho vyššie. Neliečený pacient postupne stráca mobilitu a nie je schopný pracovať. Obmedzenie vekom považuje združenie Nádej za diskriminujúce a v rozpore s právami pacientov krajín EÚ na rovnaký prístup k liekom a liečbe. Podľa Valčekovej sa však zatiaľ nechcú obrátiť na medzinárodný súd pre ľudské práva. Celý proces je totiž príliš dlhý a situácia je naliehavá.
Skleróza multiplex je neliečiteľné autoimunitné ochorenie, ktoré ovplyvňuje centrálny nervový systém vrátane mozgu a miechy. Prejavuje sa zápalom a rozkladom myelínového obalu nervových vlákien, čo vedie k prerušeniu prenosu vnemov nervovou sústavou. Pacienti pociťujú únavu, znecitlivenie končatín, vidia rozmazane či zdvojene, strácajú rovnováhu, majú ťažkosti pri chôdzi a nezriedka ochrnú. Najčastejšie sa vyskytuje medzi 20. a 30. rokom života a postihuje viac ženy ako mužov. Ide o dlhotrvajúce chronické ochorenie, ktorým na Slovensku trpí približne 8 tis. ľudí. Z nich asi 50 je v skupine vyše 45-ročných, ktorým by podľa názoru lekárov mohla pomôcť imunomodulačná liečba.
SITA