Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

06. novembra 2024

Páchatelia extrémistickej trestnej činnosti preferujú anonymitu internetu, správa poukazuje aj na radikalizáciu mládeže



V roku 2023 bola viac než polovica (55,5 percenta) trestnej činnosti na úseku extrémizmu v rámci SR spáchaná vo virtuálnom prostredí. Konštatuje to Monitorovacia správa o stave extrémizmu v SR za obdobie rokov 2022 ...



Zdieľať
pc 676x451 6.11.2024 (SITA.sk) - V roku 2023 bola viac než polovica (55,5 percenta) trestnej činnosti na úseku extrémizmu v rámci SR spáchaná vo virtuálnom prostredí. Konštatuje to Monitorovacia správa o stave extrémizmu v SR za obdobie rokov 2022 a 2023, ktorú v stredu vzala vláda na vedomie. Podľa dokumentu z dielne rezortu vnútra páchatelia extrémistickej trestnej činnosti, vrátane šírenia nezákonného, ako aj teroristického obsahu využívajú anonymitu internetu, ale aj súkromné servery a diskusné skupiny.


Odhalené trestnoprávne prejavy v SR v kybernetickom priestore potvrdzujú nárast aktívnejšieho a sofistikovanejšieho využívania moderných technológií na páchanie trestných činov terorizmu náboru a získavania nových členov, poskytovania teroristického výcviku vo forme šírenia návodov na výrobu zbraní a výbušnín a šírenia teroristickej propagandy alebo iného teroristického obsahu vrátane manifestov a videí z útokov,“ uvádza sa v správe. Materiál tiež poukazuje na problematiku radikalizácie mládeže.

Podľa prieskumu Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) z roku 2022 pedagógovia zo základných a stredných škôl najčastejšie registrovali prejavy extrémizmu vo forme negatívnych výrokov o rase, národe, etnických skupinách a prejavov nenávisti voči niektorým skupinám osôb. Za príčiny extrémistických prejavov v žiackych kolektívoch označili predovšetkým nevhodný spôsob výchovy detí v rodine, akceptovanie násilia v médiách a súčasnú politickú situáciu v SR. Jedna tretina opýtaných pedagógov ďalej uviedla, že v škole evidujú žiakov sympatizujúcich s extrémistickým hnutím,“ uvádza sa v dokumente.

Podľa prieskumu CVTI SR z roku 2023 malo 14,4 percenta žiakov za kamarátov extrémistov, pričom častejšie sa s nimi kamarátili žiaci základných než stredných škôl. „Výskum ďalej odhalil, že približne 27,8 percenta opýtaných nepatrilo do žiadnej rovesníckej skupiny, pričom voľný čas prežívali osamote vo vyššej miere chlapci. Taktiež sa ukázalo, že online portály venujúce sa extrémizmu sledovali najmä najstarší študenti stredných škôl, gymnazisti, respondenti žijúci vo veľkomestách, mladí obyvatelia Prešovského kraja, opýtaní z doplnených rodín, z rodín, kde chýbali dobré medziľudské vzťahy a respondenti, ktorí sa kamarátili s extrémistami,“ konštatuje správa.


Zdroj: SITA.sk - Páchatelia extrémistickej trestnej činnosti preferujú anonymitu internetu, správa poukazuje aj na radikalizáciu mládeže © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vedci vzkriesili údajnú upírku, zrekonštruovali jej tvár
<< predchádzajúci článok
Bývalý prezident Schuster daroval prešovským čitateľom zbierku kníh, tvoria ju aj jeho vlastné tituly (foto)