Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. júna 2015

P. ŽIGA: Obehovú ekonomiku musia adoptovať všetky krajiny EÚ



Na snímke minister životného prostredia Slovenskej republiky Peter Žiga počas tlačovej besedy v rámci stretnutia ministrov životného prostredia V4 a USA v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách 18. júna 2015.



Zdieľať
Na snímke minister životného prostredia Slovenskej republiky Peter Žiga počas tlačovej besedy v rámci stretnutia ministrov životného prostredia V4 a USA v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách 18. júna 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Vysoké Tatry 18. júna (TASR) – Zástupcovia rezortov životného prostredia krajín Vyšehradskej štvorky (V4) dnes spolu s americkým predstaviteľom ochrany životného prostredia pre strednú a východnú Európu v Tatranskej Lomnici podpísali deklaráciu. Jej hlavným cieľom je podľa ministra životného prostredia SR Petra Žigu podporovať obehovú ekonomiku.


„My sme nedávno prijali zákon o odpadoch, ktorý už istým spôsobom hovorí o tom, ako by mala obehová ekonomika vyzerať a aké sú hierarchie odpadového hospodárstva. Kladieme najväčší dôraz na to, aby sa výrobky, ktoré sa uvádzajú na trh, vyrábali tak, aby sa mohli stať po uplynutí doby životnosti opäť súčasťou výrobného procesu. Príkladom je sklenená fľaša,“ konkretizoval Žiga. Toto sú podľa neho základné faktory, ktoré v budúcnosti budú fungovať. Minister ďalej dodal, že kvalitné obehové hospodárstvo môže mať vplyv na rast hrubého domáceho produktu jedno percento ročne. „Vytvorilo to za posledných desať rokov okolo dvoch miliónov pracovných miest v rámci Európy, čiže obehová ekonomika má zmysel a musia ju adoptovať všetky krajiny Európskej únie (EÚ) a napĺňať jej princípy,“ konštatoval.

Dnešného rokovania sa prvýkrát vo viac ako 25-ročnej histórii stretnutí zástupcov rezortov životného prostredia krajín V4 zúčastnil aj americký zástupca. „S hrdosťou nazývame tieto štyri krajiny našimi partnermi a spojencami, toto partnerstvo má dnes nesmiernu dôležitosť tu v regióne. Tešíme sa na nástup novej éry, ktorú sme nastolili, keď budeme v oblasti životného prostredia navzájom spolupracovať a odovzdávať si skúsenosti,“ konštatoval americký predstaviteľ ochrany životného prostredia pre strednú a východnú Európu Raffi Balian.

Štruktúra ekonomiky USA je podľa Žigu trochu iná ako na Slovensku i v Európe. Základom však bolo vymeniť si s americkými kolegami informácie o tom, ako oni vnímajú spojenie podnikateľského prostredia s niektorými zákonmi platnými v rámci ochrany životného prostredia. „Hovorili sme práve o obehovej ekonomike a o tom, ako uvádzať výrobok na trh tak, aby spĺňal všetky environmentálne kritériá. Spôsob ochrany životného prostredia v USA a Európe je úplne odlišný, je však veľa spoločností, ktoré pôsobia na Slovensku. Aj prostredníctvom tohto stretnutia sme sa snažili hľadať spoločné body, ktoré nás spájajú a vysvetliť im, prečo Európa ide iným smerom a prečo má také ambiciózne nápady. Európa je lídrom v zelených témach a snaží sa to ukazovať celému svetu,“ zdôraznil slovenský minister. EÚ podľa neho tvorí len 15 percent emisií v rámci celého sveta, sama však pri ich znižovaní až tak veľa nezmôže. Preto je podľa Žigu dôležité pritiahnuť do tohto procesu aj ďalšie krajiny mimo EÚ.

Na snímke zľava zástupca USA pre životné prostredie a enviromentálnu politiku pre centrálnu a východnú Európu Raffi Balian, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Maďarskej republiky István Nagy, minister životného prostredia SR Peter Žiga, námestník ministra životného prostredia Českej republiky Vladimír Mana a štátny tajomník ministerstva životného prostredia Poľskej republiky Marcin Korolec počas tlačovej konferencie k stretnutiu ministrov životného prostredia V4 a USA v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách 18. júna 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš


Dnešné rokovanie sa konalo pri príležitosti záveru slovenského predsedníctva krajín V4 a jeden z dôležitých úspechov podľa Žigu v tejto súvislosti je, že Slovensko bolo vyhodnotená ako krajina, ktorá dosiahla najväčšie redukcie emisií CO2 spomedzi všetkých krajín na svete za rok 2014. „Na to som pyšný,“ dodal minister.

Predsedníctvom krajín V4 malo Slovensko od júla 2014 a 30. júna ho odovzdá Českej republike. Dnes tak trochu symbolicky odovzdal Žiga štafetový kolík námestníkovi rezortu životného prostredia z Českej republiky Vladimírovi Manovi. „Budeme pokračovať v rozbehnutých projektoch i témach, ktoré nastolilo slovenské predsedníctvo. Náš rezort bude pokračovať vo vyjednávaní vo viacerých témach, ide najmä o obehovú ekonomiku, ďalej sú to zmeny legislatívy v oblasti odpadu v Európskej únii a dôležitým témami bude aj medzinárodné vyjednávanie v oblasti zmien klímy, zlepšovania kvality ovzdušia a stratégii v ochrane biodiverzity. Špecifické témy sa týkajú aj cieľov vyplývajúcich z Karpatskej dohody, ktorej v súčasnosti ČR predsedá a sú pre nás veľmi dôležité. Pri všetkých témach budeme klásť dôraz na spoluprácu s verejnosťou, mimovládnymi organizáciami i podnikateľským sektorom,“ uzavrel Mana.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na prírodnom kúpalisku Kuchajda sa začne v sobotu letná sezóna
<< predchádzajúci článok
Grécko poruší podmienky úverovej zmluvy, ak MMF neuhradí splátku