Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. októbra 2016

P. Plavčan: Ideme pripraviť návrh na model novej Akreditačnej komisie



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Dušan Hein
Bratislava 8. októbra (TASR) – Ideme pripraviť návrh na model novej Akreditačnej komisie. Povedal to v dnešnej relácii RTVS Sobotné dialógy minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS). "Pracuje na tom skupina ľudí, myslím si, že do konca roka pripraví návrh," spresnil minister.


Poslanec Národnej rady SR za SaS Branislav Gröhling uviedol, že podľa neho by nezávislá Akreditačná komisia mala pozostávať hlavne zo zahraničných odborníkov.

V rámci optimalizácie siete škôl minister vysvetlil, že je potrebné si v rámci toho predstaviť nielen znižovanie alebo ich rušenie. Ale, naopak, aj zvyšovanie napríklad v oblasti materských škôl. "Reforma bude, pokiaľ ide o optimalizáciu siete škôl, bolestivá, treba s tým počítať, pretože ide aj o optimalizáciu nákladov, o počet budov a podobne," upozornil Plavčan.

Gröhling zdôraznil, že racionalizácia musí byť, len ho zaujíma kto o nej rozhodne a na základe čoho. "Keď chcete racionalizovať, tak musíte racionalizovať celú sieť a potom racionalizujte aj priamo riadené organizácie, ktoré máte," tvrdí poslanec.

Diskutujúci sa venovali taktiež platom učiteľov. "Požiadavky, ktoré majú, hovoria o 25 percentách, tým vyhovieť nevieme. Pretože, ak sa hovorí o iných požiadavkách, napríklad o desiatich percentách na celý rok, tak potom týchto desať percent by pohltilo celú sumu navýšenia rozpočtu rezortu, ktoré bolo vybojované na to, aby sme mohli uskutočniť reformu, ale je potrebné mať finančné prostriedky aj na to, aby sme mohli uskutočniť iné reformné kroky, ktoré sa týkajú aj kvality poskytovania vzdelávania," povedal v relácii minister školstva.

Podľa Plavčana je viacero modelov, ako pristúpiť k zvyšovaniu platov. Vie si predstaviť, že by sa platy učiteľov diferencovali na základe kvality vzdelávania, podľa ochoty na sebe pracovať či využívať nové metódy výučby.

"Myslíme si, že peniaze na rok 2017 umožňujú relatívne slušné zvýšenie platov. Je nejasné, prečo boli financie presunuté na ministerstvo vnútra a či tam je nejaká pridaná hodnota. Skôr by som povedal, či nezačneme uvažovať o novom spôsobe financovania a odmeňovania, či ho nechceme absolútne zmeniť," povedal v relácii Gröhling.

Navrhol, či by nemal byť stanovený jeden základný plat kompletne, ktorý by vlastne vyriešil vstupné mladých učiteľov. "Následne jednotlivé ohodnocovanie krokov, samozrejme, nejaká pevná stanovená časť, čo sa týka osobnostných príplatkov, ale tá tretia časť, ktorá by tam bola, tá by závisela od kvality, ktorú stále nevieme merať," myslí si poslanec.

Minister školstva zopakoval, že učitelia si zaslúžia vyššie platy, ako majú dnes, napriek tomu, že názory sa rôznia. "Máme vytvorenú rezervu na rokovanie s odbormi, aby sa zvýšili platy učiteľov v roku 2017, ide skôr o model, ako to urobiť," konštatoval. Pri navyšovaní platu učiteľov by sa podľa ministra mal spočiatku zvyšovať plošne (každoročne o šesť percent) a následne by sa mal zohľadniť princíp zásluhovosti.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Silná búrka potrápila západné časti Grécka
<< predchádzajúci článok
Kancelárka Merkelová vyzvala na väčšiu investičnú podporu Afriky